Locomotiva cu aburi

A

Anonymous

Guest
Salutare
Am tot vazut pe youtube filmulete cu locomotive pe aburi in miniatura functionale si am incercat sa caut pe net niste schite , planuri cu tot ce tine de ele dar am gasit niste poze care nu ma ajuta foarte mult. As vrea sa construiesc una , stiu ca pare cam nebunesc ceea ce vreau sa fac dar am posibilitatea sa construiesc piesele necesare si am nevoie de cat mai multe detalii posibile mai ales boilaru , pistoanele , instalatiile(cu tot ce fac ele si la ce folosesc . Orice schita e binevaenita poate sa contina si un robinet imi e de folos :D
Imi pare rau daca am postat topicul aiurea da nu stiam unde sa il postez

LDH

Well-Known Member
Trenulist
Stefan a spus:
Salutare
Am tot vazut pe youtube filmulete cu locomotive pe aburi in miniatura functionale si am incercat sa caut pe net niste schite , planuri cu tot ce tine de ele dar am gasit niste poze care nu ma ajuta foarte mult. As vrea sa construiesc una , stiu ca pare cam nebunesc ceea ce vreau sa fac dar am posibilitatea sa construiesc piesele necesare si am nevoie de cat mai multe detalii posibile mai ales boilaru , pistoanele , instalatiile(cu tot ce fac ele si la ce folosesc . Orice schita e binevaenita poate sa contina si un robinet imi e de folos :D
Imi pare rau daca am postat topicul aiurea da nu stiam unde sa il postez
Ideea nu este rea dar dimensiunile or sa te arunce intr-o scara ce nu are legatura cu modelele comercializate pe la noi.

Planuri de boiler si motor au fost prin revista "Modelism International" si intr-o carte dedicata motoarelor cu abur.

Nu este greu dar nici usor.

A

Anonymous

Guest
Am cateva poze cum arata un boilar de model , scara 1:25 si e pe ecartament de 12 cm.Deja am vazut cum arata in interior ceea ce ma intereseaza e ce iese din boilar si de unde iese

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.229
3
Constanta
Decat sa incerci sa FACI singur asa ceva, mai bine cumperi modelul Mallard "Live Steam" de la Hornby, care are avantajul ca este gata facut. L-am vazut in magazine la Londra in anul 2007 inainte de Craciun.

Este la scara "00" englezeasca adica merge pe linie de 16 mm compatibila H0.

Vezi aici:
http://www.youtube.com/watch?v=B1uGwZXk7IE

A

Anonymous

Guest
Chestia e ca io nu vreau sa imi mearga pe scara HO , vreau sa fac la o scara mai mare chiar mai mare decat G

A

Anonymous

Guest
Nu prea se dau prea multe detalii dar oricum multumesc :wink:

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.229
3
Constanta
La Muzeul Tehnic "Dimitrie Leonida" din Bucuresti poti vedea un asemenea model de locomotiva cu aburi "live steam". E drept ca n-a mai mers el de multicel, insa in principiu e acelasi lucru. Partea buna a lucrurilor este ca la o asemenea scara poti folosi linistit planurile originale ale unei locomotive reale.

A

Anonymous

Guest
Stiu da imi treb planul unei locomotive pe aburi scara 1:1

A

Anonymous

Guest
Aia tot caut de cateva zile incoace si nu gasesc , deja am inceput sa fac rost de materiale pana acum am tevi de cupru pentru evacuarea fumului din focar ( imi pare rau daca zic cumva gresit numele unor componente , nu le stiu pe nume) si mai imi treb o teava mai marisoara pentru cazan si o tabla mai groasa sau chiar fier pentru capetele cazanului

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
Constructia unei loko cu motor cu abur nu este o jucarie si implica foarte multe cunostinte teoretice dar mai ales practice. Am vazut si eu exemplul acelui meserias care a reusit asa ceva, dar el are in spate o experienta deloc de neglijat. Sunt de remarcat doua aspecte, primul complexitatea unei astfel de constructii, care te impinge la necesitatea unui atelier foarte bine dotat avandu-se in vedere tipul asamblarilor mecanice care trebuiesc realizate, iar apoi siguranta exploatarii unui astfel de model, care implica aspecte de asemenea de loc de neglijat, un motor cu abur prost executat fiind o minibomba (sau chiar mai putin mini in fucntie de dimensiuni).

daca vrei sa realizezi o astfel de masinarie, prima data iti recomand sa faci o buna documentare, care dureaza, dupa care sa cauti inca una sau doua persoane, bine pregatite din punct de vedere practic, care sa te poata ajuta la realizarea practica a componentelor mecanice.

In rest bafta.

A

Anonymous

Guest
stageexp stiu ce riscuri exista privind explozia unui asemenea cazan are cine sa ma ajute din acest punct de vedere .
LDH o sa incerc sa ma documentez pe la scoala , pot sa spun ca am noroc ca invat la CFR nr 11 fiind un liceu tehnic , am vazut o groaza de chestii la mine la scoala legate de modele feroviare , in sali de clasa exista si modele de locomotive , vagoane am si cateva poze desi nu se vad prea bine ca le-am facut cu telefonul mobil da sunt bune si ele o sa le uploadez sa vedeti ce minunatii au putu face maistrii si cu elevii , ce-i drept au ceva ani