Ajutor - Iluminare vagon cu lampi finale si faruri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cerbra

Active Member
9 Martie 2016
62
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am un vagon ce face parte dintr-o garnitura deja iluminata cu riglete luate de la Rally. Este vorba de modelul Roco 44942, vagonul terminal dintr-o garnitura regionala. Este pregatit pentru iluminare, in sensul ca are deja un sistem de colectare a tensiunii de la sine. Asadar, iluminarea interiorului este foarte facila, dar as dori sa ii pot aprinde lampile finale si farurile in functie de directia de mers. Sus, sub capacul vagonului are 2 compartimente, separate unul de celalat, de la care pleaca niste ghidaje de lumina, unul rosu pt. stopuri si unul transparent pentru cele 3 faruri. Marea intrebare este cum pot face sa se aprinda in functie de directia de mers? Mentionez ca vagonul ruleaza pe un traseu digital. Oare pot sa iau un decodor de functii pe care sa il programez pe aceeasi adresa ca cea a locomotivei, astfel incat atunci cand aprind luminile la locomotiva, sa se aprinda si la vagonul terminal (in functie de directia de mers)? Iar cu ilumintul interior, cum pot face sa le pot controla pe toate deodata? Cuplele conductoare de electricitate sunt o solutie? Sau decodor separat pt fiecare vagon?

Multumesc anticipat
 
Raspunsul il ai in intrebarea ta. :D
1. poti monta cuple Roco cu 4 contacte pe fiecare locomotiva & vagoane, iar contactele locomotivei sa le legi la luminile fata/spate ale decodorului & functia F1; astfel la comanda functiei F1 a decodorului locomotivei aprinzi luminile in vagoane, iar la comanda schimbarii sensului de mers aprinzi lampile finale fata/spate ale vagonului. In acest caz trebuie sa ai atentie la consumul pe iesirea F1 (de obicei ~200mA, deci pt.5 LED-uri/vagon x 20mA consum/LED -> poti cupla doar 2 vagoane la decodorul locomotivei).
2. poti monta cate 1 decodor de functii in fiecare vagon carora sa le pui aceeasi adresa ca cea a locomotivei; efectul este acelasi ca mai sus, cu deosebirea ca aici nu mai trebuie sa tii cont de consum, poti cupla cate vagoane vrei.
 
pai sunt 3 vagoane cu riglete de cate 7 leduri. Probabil ca decodorul nu suporta atata consum de curent. Daca aleg varianta cu decodoare separate, cum pot face sa aprind lampile finale in functie de directia trenului, si doar daca sunt aprinse si cele de la locomotiva?
 
vezi ca exemplu ESU LokPilot Fx V3.0 ; are iesiri pentru lumini fata/spate (care le comanzi cu F0) si se schimba in functie de sens. Insa la pretul pe care-l are mai bine iei un LokPilot Basic (are mai putine iesiri auxiliare, dar are F1 pe care-l poti utiliza pt.iluminare vagon, in plus are iesire pentru motor) pe care-l poti refolosi si pentru locomotive in cazul in care renunti la vagoane. Bineinteles ca exista si alte decodoare de functii mai ieftine, unele chiar facute in Romania.
 
chiar m-am interesat la HGD de un asemenea decodor, si se pare ca are cam ceea ce caut eu, un decodor special pentru vagoane cu post de conducere. Pot controla lumina interioara, cat si farurile/lampile finale. Totusi, cred ca va trebui sa montez in fiecare vagon si cate un decodor pt luminile interioare, si sa le programez pe toate pe aceeasi adresa. Banuiesc ca pot face asta cu un Roco Multimaus.
 
@cerbra

Atentie cand programezi vagoanele, poti programa simultan 2 buc fara probleme.

Am incercat cu 4 buc si nu a iesit ceea ce trebuia...( am probat cu diferite decodoare si instalatii de iluminat )

Pot interveni probleme la programare daca ai condensatori de filtraj de valoare mare pe instalatiile de iluminat, atunci este mai simplu sa programezi decodoarele fara ca instalatia sa fie conectata, sau sa programezi cu lumina oprita
 
1. Programezi maxim 2 vagoane simultan
2. Se pot programa decodoarele si cu instalatii montate, depinde ce fel de instalatii ai. ( Unele instalatii creeaza probleme )

Sigur functioneaza :D
 
Ok. o sa iau niste decodoare. Dar banuiesc ca o sa fac asta dupa Pasti. Ca nu cred ca poate ajunge coletul in Bucuresti pana Vineri la pranz cand eu plec. Sau gresec?