linie / macaze home made !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am facut niste calcule la cat am redus costuri la intersectia facut acasa si am ajuns la concluzia ca ies de 5 ori mai ieftin decat as fi cumparat o intersectie dintr-un magazin de profil (adica 10 lei)
 
Da ai dreptate io m-am luat dupa o incrucisare cu jonctiune dubla deoarece aveam nevoie de o incrucisare care sa im treaca de pe linia 1 pe linia 3
 
Multumesc Radu161 , problema inimilor am rezolvat-o azi am facut din plasticu de la o rigla 2 triunghiuri ascutit unghice si le am lipit si am rezolvat problema scurtcircuitului ca daca lipeam cele 2 sine la unghi existat riscul sa fac scurtcircuit daca exista 2 locomotoive pe circuit , o sa pun si niste poze cu inimile
 
Am revenit cu poze cu modificarile facute
asa arata inainte de modificare

dupa modificare


 
Am reusit sa fac si instalatia electrica si cu ocazia asta am incercat o locomotiva , a mers de minune :D
 
Am facut si partea electrica dupa care am mai avut o singura operatie daceea de a desface incrucisarea dupa banda adeziva



cei care vor sa inceapa cosntructia de incrucisare sau macaz poate sa apeleze la mine sa dau detalii
 
Hmm.... :-|

Ai cam stricat aspectul cu firele alea...

Poti sa le lipesti mult mai usor...sa lipesti firele sub sina. tai bucata de plastic dintr traverse si lipesti firele si totul se va fi sub traverse, iar cand vei pune pietrisul firele nu o sa se mai vada.. :D
 
Io am facut treaba asta deoarece se inspira din realitate cum e la metrou , ca la metrou asa sunt contactele oricum am gandesc sa le vopsesc atunci o sa aiba alt aspect
 
Saptamana care urmeaza am de gand sa fac un macaz simplu , marea belea e crearea acelor macazului in rest nu am frica de nimic :D
 
@Stefan .... problema intersectiei tale este la imbinarea sinelor . Ti-am indicat exact cum se fac in excelentul tutorial de la inceputul topicului !
Probabil tipul care a facut filmul e deja "tatic" in facutul macazelor si le face simplu cu mana ( altii mai trebuie sa exerseze ) . Poate un JIG care sa iti dea unghiul corect te-ar putea ajuta , dar probabil acel JIG ar costa mai mult decat 10 macaze de firma !
Felicitari si succes in continuare !
p.s. nu stiu cum se spune la JIG in romaneste ( toata lumea il numeste JIG... poate unealta de pozitionare :(|) ) ! Uite si un alt link , de data aceasta de peste ocean : http://www.handlaidtrack.com/videos.php
 
Am dat de alta belea acum , vad ca cei de la trenulete.ro nu au traverse tillig la raza care imi trebuie mie si nu stiu ce sa fac daca cumpar alta raza exista riscul sa nu pot sa le inbin cu sinele piko pe care le am.Cei de la roco au macazele mai stranse fata de piko stie careva ce raza au curbele la macaze drepte ca am de gand sa fac in genu celor roco si sa mai adaug o bucata de sina care sa imi aduca macazu la lungipea sinelor piko (drepte)
 
kablu sa stic a nu am intampinat nici o problema la imbinarea cu alte sine a mers perfect si am facut teste cu locomotive si au rulat impecabil la orice viteza