linie / macaze home made !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Proe am facut mai trebuie doar sa ii fac mecanismu de actionare ca din cauza lui imi sar vagoanele ca se misca acele polarizata nu e dar merge perfect si asa
 
Salutare modelisti azi m-am apucat sa fac inca un macaz doar ca il fac dupa alta metoda nu are rost sa explic prea multe deoarece la fel ca celalt arata doar ca am folosit alte metode de prindere a sinelor


imi cer scuze pt claritatea pozei 2 a fost facuta pe graba
 
inca nu e finisat si stiu ca am scurt dar o sa intrerup traversa al mijloc
 
:aplauze: super ca ai inceput sa lucrezi pe planurile celor de la fasttrack.ai mare grija cu profilele sinelor ca am vazut ca ei la H0 au mai multe coduri de inaltime. Initial eu am incercat sa fac dkw-ul meu dupa un plan al lor dar nu a tinut pentru ca se loveau talpile sinelor intre ele in multe locuri (code 55 la ei si code 80 la noi nu se prea pupa) crede-ma ca nu vrei sa muncesti sa le indepartezi talpile ca sa ti se faca acru. De aceea eu am ales autocad-ul si mi-am facut ce am vrut eu. in rest ce pot sa zic decat: spoor! :lol:
Era sa uit ,controlezi trenuletele cu sistem digital ?
 
Ieri am facut acele macazului , ele sunt fixate cu bolduri care trec prin traversa si urmeaza sa prind boldurile sub traversa sa nu intampin probleme cu materialul rulant


 
Salutare a trecut ceva timp de cand nu am mai facut ceva al macaz asa ca acum recuperat , am facut inima , cele 2 sine , una la dreapta si cealalta inainte si 2 contra sine , am dezlipit cele 2 sine si le am relipit sub alta forma ca sa imi fie mai usor sa confectionez inima , inima va fi polarizata dar pana la polarizare mai asteptam un pic .
Si pozele cu stadiul lucrarii

am intampinat o problema la acul curb deoarece am dat gaura pentru ac prea aproape de sina cealalta si roata cand ajungea in dreptul gaurii se salta ,problema am rezolvat-o pilind din ac si din sina paralela
 
Stefan, incearca sa faci un macaz lung.Drept. E mai simplu si nu dai chix. apoi, cosmetica, dupa verificare. Nu se stie niciodata cum aduci o tehnica noua si daca te captiveaza, poti face lucruri bune nu numai pentru tine. Toate inventiile si inovatiile folosesc azi multor muritori de rand. Uite-asa ajungi la ''tehnic'' pe la vreo mare firma de profil. E nevoie de multa munca, idei, combinatii
. te culci cu ele si te trezesti cu ele. Baga mare! Primesti comenzi ?
PS: ai grija mare la geometrie, flexibilitate, uzuri premature , fa teste prelungite.
bafta!
 
LDH mai e pana la taiere asta e ultimul lucru pe care o sa il fac
obiwan am avut o problema cu datu gaurilor deoarece nu am avut masina de gaurit f f buna si din acea cauza am patit ce am patit cu acul pe viitor o sa fac si altfel de macaze cu raze diferite dar acum sunt al inceput si am folosit o raza mai mica
 
Salutare,

Vad ca progreseaza productia de macaze.

Daca te apuci de construit macaze PIKO Y sunt foarte interesat, dar sa iasa pretul undeva la 50 ron.
 
LDH lipirea contactelor o voi face cu tot cu pistolu lipit cu care am lipit si sinele de traverse doar ca o sa il tin f putin
ICEfan icna nu m-am gandit sa fabric in serii dar..... daca incep sa imi iasa din ce in ce mai bine poate scot si al vanzare
 
E o idee dar necesita multa munca , sa imi mai formez mana si poate scot si la vanzare