• Forumul este in proces de upgrade!

Robert si diorama lui

robertanasa

Well-Known Member
Am mai facut si eu mici achizitii:

Un camion foarte reusit 1/87 (nu scrie si producatorul)

Un camion mai putin reusit 1/87 (a fost cadou la cateva sticle de bere undeva prin Germania)

Trei masinute de pompieri 1/87 de epoca Marklin (vor face parte din muzeul pompierilor)

Un Porsche dragut de la Herpa

Un VW Karmann de la Carbox

Un Mercedes 300SL de la Carbox

Doua Alfa Romeo de la Herpa

O dubita pentru posta mea, de la Herpa

Trei vagoane calatori si un postal Roco, epoca II, DRG

A intrat in gara mea si un vagon romanesc. Daca am noroc poate o sa intre si trei vagoane etajate romanesti cu ajutorul lui Rally

O casuta cu terasa de la Vollmer

O casuta simpla de la Vollmer

O cladire cu alimentare apa pentru locomotive cu aburi de la Vollmer. Mai imi trebuie turnul de apa.

Momentan cam atat, dar sper ca anul 2008 sa fie un pic mai bun ca 2007 si poate am sa termin si eu diorama.

Cu respect,

robertanasa

Well-Known Member
Am nevoie de ajutorul vostru!

Ce as putea pune printre linii pentru a ilumina zona de depou/triaj? Zona va fi destul de intinsa, cam 200/60cm.

Merge ceva din astea:

Varianta 1

Varianta 2

Varianta 3

Varianta 4

Varianta 5

Varianta 6

Varianta 7

Va multumesc frumos!

robertanasa

Well-Known Member
LDH a spus:
Merge 6331 sau 6332

http://www.viessmann-modell.com/fr/produkte/ho.php?id=5&offset=54&sprache_nr=3&gr_nr=2#
Multumesc frumos pentru sprijin!
Hai sa spunem ca iau 6331, cam cate mi-ar trebui la suprafata de 200/60cm si la ce distanta as putea sa le pun intre ele?

LDH

Well-Known Member
Pai tu vrei sa luminezi mai mult de jumatate din macheta!

Daca le pui cam din 40 in 40 de cm, cate doua, eu zic ca este suficient

LDH

Well-Known Member
Pai unul pe o parte si unul pe o parte sau pui la un capat unul si apoi din 40 in 40 de cm cate doua spate in spate evident sa bata pe linii adica la un unghi de 60 gr intre ele

Mai spun?

mpursu

Well-Known Member
Am (re)citit subiectul de la inceput. Felicitari, Robert! :aplauze::aplauze::aplauze:
Intrebare de baraj: totusi, cum ai realizat... fundalul? :grin::grin::grin:
Off-topic: reportajul tau despre gara din Oltenita mi-a prilejuit frumoase aduceri-aminte, din perioada 1988-1991; aceia au fost primii mei ani de catedra, la Liceul Industrial nr.2 din acel oras 8)

8O Taica-miu a facut liceul la Oltenita chiar la Liceul Industrial nr.2 ,am vizitat si eu liceul cu el anul trecut si am vazut din mers si gara,intr-adevar si reportajul mi-a placut,mai ales pentru ca si lucrurile mai putin importante mai sunt bagate in seama :grin:

LDH

Well-Known Member
mpursu a spus:
Am (re)citit subiectul de la inceput. Felicitari, Robert! :aplauze::aplauze::aplauze:
Intrebare de baraj: totusi, cum ai realizat... fundalul? :grin::grin::grin:
Off-topic: reportajul tau despre gara din Oltenita mi-a prilejuit frumoase aduceri-aminte, din perioada 1988-1991; aceia au fost primii mei ani de catedra, la Liceul Industrial nr.2 din acel oras 8)
Zii pana la capat ... cum iti era frica sa mergi noaptea cu trenul in vagoanele fara lumina, neincalzite si in care orice umbra era un monstru

Gresesc?

mpursu

Well-Known Member
Am avut grija sa merg cu celebrul "expres de Oltenita" :-D numai la vreme de zi, pe lumina. Doar de doua sau trei ori n-am avut de ales si am calatorit cu trenul respectiv pe intuneric, ambianta si senzatiile fiind cam cele descrise de LDH :grin:
Back2topic :) - in pozele cu cele mai recente achizitii, placa de lemn pe care se afla diorama da un efect foarte interesant, ca si cum ar fi un fel de dale neregulate de piatra slefuita :aplauze:

robertanasa

Well-Known Member
Multumesc frumos! Ma straduiesc si eu cum pot. Sper ca anul asta pana in Craciun sa o termin. Inca ma gandesc la materialele din care voi realiza modulele. Doresc sa folosesc numai materiale de calitate si nu voi face rabat in acest sens, nici la module si nici la ce voi pune pe ea.
In ceea ce priveste imaginea de fundal o am de pe net si am printat-o la o firma de specialitate. M-a costat aproape 140 lei. Nu stiu daca isi merita banii dar e draguta.
Iar despre Oltenita ce sa va spun, de acolo este sotia mea, socrii locuiesc la 2 minute de gara. Daca mai doriti si alte poze din zona respectiva spuneti-mi si cu prima ocazie cand ajung le si execut.

Cu respect,

robertanasa

Well-Known Member
L-am cumparat de pe okazii.ro! Nu avea decat o bucata. Este de o calitate deosebita.

Avand in vedere ca imi esti drag si este si ziua ta, ti-l fac cadou.

Cu deosebit respect,

Sus Jos