Jucariile mele

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tonyg

Active Member
5 Februarie 2016
90
0
Bucuresti
YAHOO
tonygheorghe
LOCATION
Bucuresti
sper sa mearga
Cam astea ar fi jucariile mele:











Si prima incercare .... cu mai multa rabdare sau alte materiale poate ar fi fost mai bine....dar e totusi prima incercare.:)



 
nu o sa se ia cu miinile de cap. numai cine nu munceste nu greseste, iar cu cit muncesti mai mult, cu atit gresesti mai mult. mai intareste si tu peronul cu niste baghete de lemn sau ceva profile din carton si atunci se schimba treaba. ne-am mutat la tine la topic cu pietre cu tot. spor la treaba.
 
Pai fata de ce a spus lok nu mai este nimic de adaugat doar sa iti raspund la intrebarea ta:

Uite ce ne spune Alexvusdea legat de plastic moale

"Buna seara.
Trebuie sa recunosc ca cine stie...cunoaste.
Vin si eu cu o propunere de materie prima pt. cladiri - acel plastic se gaseste sub denumirea Forex, din pacate se vinde la foi de minimum 1.22 x 2.4 m sau ceva apropiat. Pretul este in jur de 7 Euro/mp la cel gros de 3mm (dupa parerea mea cel mai bun pentru ce ne trebuie). Lipitul lui se face excelent cu Cianoacrilat care se gaseste la chimicale, vopsele etc, insa o sticluta mica, de 20 gr. este cam 12 Ron."

si adauga

" Exista forex incepand cu grosime de 1,5 mm pana la 19 mm...

Cam asta ar fi lista de la primii care mi-au venit in minte.

DIMENSIUNE GROSIME PRET Euro/MP PRET Euro /PLACA
1.22 x 2.40 2 4.25 12.41
1.22 x 2.40 3 6 17.52
1.22 x 2.40 4 7.3 21.32
1.22 x 2.40 5 8.9 25.99
1.22 x 2.40 8 13 37.96
1.22 x 2.40 10 15.5 45.26
1.22 x 2.40 19 42 122.64"

Iar daca intri aici:

http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=54&mforum=hobbies

http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=244&mforum=hobbies

http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=119&mforum=hobbies

ai sa gasesti atat planuri cat si realizari facute acasa din materiale usor de procurat

Toate cele bune

p.s. era sa-l uit pe Alex care a facut si altceva decat cladiri

http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=309&mforum=hobbies
 
Bine ai venit printre noi. Frumoase cele doua trenulete pe care le ai.

O intrebare. Ce locomotiva este cea pe care scrie ARCO ?

Am vazut garnitura asta pe un alt site si acolo scrie ca ar fi un BR 218 :shock:
ceea ce mie nu mi se pare. sau ma insel eu...... :?
 
Salut si bine te-am gasit tonyq!

La sectiunea "Bine ati venit" ai intrebat din ce material poti sa faci ferestre. LDH ti-a dat o idee si eu mai vin cu una.
La librarii gasesti, cam greu ce-i drept, hartie de retroproiector, este o coala de A4 din plastic transparent pe care poti sa imprimi ce vrei tu asa ca poti sa iti faci in word sau in Excel fereastra din linii, bagi foaia asta si imprimi pe ea
 
Si cantonul la gata.... :p cu tot cu iarba care iese din crapaturi asa cam cum e la noi......







 
si urmeaza si materialul rulant in limita timpului disponibil

@lupul alb

scuze pentru intarziere este E-Lok BR 185 RENFE daca te ajuta... :)
PIKO 96945 - Start-Set
 
alte cateva noutati....
doar exemple ca au multi frati si surori.. :) si sper sa fie si mai multeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.... sanatosi sa fim si sa avem ce cheltuii......











si cum nu putea sa lipseasca ca sa imi dau si eu cu parerea.... :evil:





sunt bestiale si au meritat din plin cele peste trei milioane investite si probabil si urmatoarele trei linga care se vor adauga cei 50+50 de euro pentru instalatia de iluminat daca o aduce tata rally.....parerea mea care este... si nu cred ca e ceva ce te poate face mai mandru.. cel putin ca trenulist amator.... scrie cfr pe el fratilor.....FITI MAI PATRIOTI CE DRAQ..... :x



si mai urmeaza....... in episodul urmator..... :p
 
intre timp am obtinut si autorizatia de constructie pentru diorama..... :( va trebuii sa fac naveta Bucuresti-Pitesti.... dar am castigat un spatiu enorm fata de cutia de chibrituri (apartamentul de la bloc) respectiv 5m*3,10m cu posibilitatea de extindere prin tratative, munca in folosul comunitatii private si multa spaga cu inca o suprafata egala (nimeni nestiind intentiile mele criminale.... :evil: ) unde sa ma joc cum ma taie capul.... aviz amatorilor care n-au....................ce face si isi cauta..................autorizatie se elbereaza de catre nevasta.......... :shock:
 
si ceva facut in putinul timp liber.... 8)



















astept bolovanii........ :D
PS: multumesc LDH pentru schite........... :idea:
 
salut Tonyg !
In primul rand felicitari pt curajul de a-ti imbatrani anexa gara !!! ;-)
Multi dintre noi n-au inca acest curaj de a le lua luciul de plastic , de frica sa nu strice... :oops:
Iluminarea CFR-ului , daca ar fi sa fie facuta cu sistemul prezentat de pcg, nu necesita decat doua benzi de leduri, ce se pot taia in 2-3 bucati si monta pe cele 2 nivele... :idea: asa ca ti-am redus eventualele cheltuieli la jumatate. :roll:
rally
 
@rally

Multumesc :oops:

Referitor la iluminare nu am decat 2 vagoane etajate cfr restul sunt vagoane normale de calatori .... :(
 
tonyg a spus:
si ceva facut in putinul timp liber.... 8)









astept bolovanii........ :D
PS: multumesc LDH pentru schite........... :idea:

cu mare placere, bolovani nu sunt dar cateva pietricele DA :evil:

cred ca ar fi trebuit sa folosesti un carton putin mai gros sau daca ai folosit coperti de dosar sa le fi dublat, asta ar fi una
a doua este legata de usa de la rampa auto - putin cam mare, ma refer la latime
banuiesc ca ai folosit vopsea acuarela, nu stiu eu de ce cred asta, si trebuia mai putin diluata

in rest...asteptam al doilea depozit la care inainte sa vopsesti peretii sa trasezi scandurile

bafta si spor la lucru

toate cele bune
 
ar mai fi cite ceva de adaugat

daca se mai poate, ar trebui indreptate usile si ferestrele, eventual, ferestrele puse din interior.
cind vopsesti un briu, incearca sa utilizezi banda autoadeziva din hirtie pt a proteja de vopsea suprafata deja vopsita si pt a iesi
o linie dreapta de demarcare intre cele doua suprafete. eu, cind am vopsit la cantonul burgstein pervazurile ferestrelor in
rosu, am folosit banda izolatoare. uite rezultatul:

HPIM4849.jpg


si inca ceva. inscriptiile incearca sa le scoti la imprimanta
folosind un set de caractere potrivit scopului.
 
multumesc pentru aprecieri..... :oops:
@lok

sarumana pentru ideea cu banda la trasarea demarcatiilor....

in rest arat asa pentru ca am dorit sa arate ca un depozit din Romania prost ingrijit ca si cum ar fi in parasit...... ;) in realitate arata chiar mai bine ca in poze...:)

@LDH

am folosit cartonul de la cutiile casutelor PIKO...era pacat sa le arunc ..;)
este destul de rigid mult mai rigid ca, cartonul de dosar.... singurul lucru care intr-adrvar a luat-o anapoda a fost baza care urmeaza a fi rigidizata si oricum vine lipita pe diorama.....cand va fi cazul......... la urmatorul depozit sper sa folosesc chiar lemn....... momentan sunt in plin santier si nu ma pot deplasa sa imi iau cele necesare...... :(
 
Si primele tentative de weathering



PS: scuze pentru Blitz dar nu am nici o lampa la indemana :fluierat: