Catenara CFR, generatia noua.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Salut,

va prezint primul stalp facut de mine, de tipul stalpilor folositi la liniile modernizate ale CFR.











Inca nu sunt multumit de "consolele" care inconjoara stalpul, insa voi cauta o solutie mai buna.


(comparatie cu stalp viessman)

Ca si materiale, am folosit profil "H" de alama, sarma 0.6 mm de otel (cuprata) si izolatori viessman.

Am folosit schitele prezentate aici.
 
arata super, dar nu se faceau din beton? acum se fac din profile? maine chiar o sa ma opresc la gara sa vad cum arata... si cam cati trebuie sa faci ? izolatorul ala nu poate fi inlocuit cu nimic (in caz ca nu gasim ce ai folosit tu)? felicitari pt realizare.
 
Florinn a spus:
Doru trebuie sa mergi pe tronsonul Campina - Bucuresti sau Bucuresti - Constanta ca sa gasesti stalpi deastia.

:D deci ma duc de pomana la gara... eram obisnuit cu stalpii de beton, nu stiam ca s/au modernizat. nu mi/ai raspuns la celelate intrebari :D
 
Salut Florinn

Felicitari pentru stalpul realizat. Sincer arata mai bine al tau decat cel facut din fabrica :lol:
Si eu tot singur vreau sa imi fac stalpii.

@d0ru_b, izolatori are rally pe site parca :lol:
 
@Florinn

stiu ca merita efortul,doar sunt adeptul constructiilor (pe cat se poate) de la 0.
 
Salut,

mersi pentru aprecieri,
eu sper sa reusesc sa ii si montez cat de repede, macar pe o portiune de 2-3 m de sina. Problema e ca stocul se proful "H" e f mic, luasem doar de proba pentru ca nu stiam la momentul acela pe ce dimensiune sa merg. Un nou stoc imi va sosi destul de tarziu, are cineva idee daca se gasesc profile de alama la noi ?
 
Florine ar trebui sa vbsti cu cineva sa se uite la Praktiker(nu stiu dak am scris korekt) sau sa vbsti la Sierra Botosani.stiu k ei au materiale de modelism.
 
Frumoasa realizare! Totusi, daca gasesti, cauta un stalp mai gros deoarece acesta pare cam subtire si arata cam disproportionat. Si cred ca e cam prea inalt. Cu siguranta pantograful locomotivei nu trebuie sa se intinda pana la el. Se opreste cand prinde firul.

In concuzie, lasa-l mai jos sa vedem cum arata si daca tot pare disproportionat, atunci incearca sa gasesti un stalp putin mai gros. Ai de gand sa faci triajul cu aceasta catenara sau cu cea veche. Daca ai nevoie de mai multe schite, am modelul 3d al catenarei. Nu stiu insa daca e facut la scara, deoarece nu l-am facut eu.
 
Salut,

@dave unde i-ai masurat? Este a 3 dimensiune de care aud.

pana acum am auzit de 25x30 si 26x26.

@Radu, bineinteles ca e prea inalt pt ca l-am pus de forma doar pt sedinta foto, nu l-am infipt prea adanc ca sa il pot scoate usor.
Triajul va fi facut cu catenara de generatie veche, doar magistrala principala va avea catenara de generatie noua. Si nu sunt prea subtiri, sunt "la scara". Intentionez ca stalpii ce au console multiple sa ii fac din profil de 3 mm.
 
km 26, mag. Buc-C-ta. Profilul e simetric, ambele cote de latime sunt egale. Cota de 260x260 mi se pare un pic exagerata, avand in vedere ca scara de la un semnal BLA are latimea de 260mm, si se vede cu ochiu' liber ca stalpul e mai ingust decat scara. Apropo de scara, am facut ceva masuratori fizice si la scara unui stalp BLA.
 
Ok, deci se confirma masuratoarea lui Catalin.

Mersi @dave.

Legat de grosimea stalpului, sunt convins ca e calculata si ca stalpul e facut dintr-ul otel (sau ce o fi) mult mai rezistent decat ceea ce se folosea in trecut.

@Dave poti verifica daca exista stalpi mai grosi? In special cei cu console multiple sau care sustin poduri de catenara. Ar mai fi stalpii simpli care sunt pusi la distanta mare de sina, si care au niste console foarte lungi.