Schite catenara

Florinn

Well-Known Member
Membru personal
Moderator
Trenulist
17 Ian 2006
5.542
1
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
Salut,

pentru ca multi mi-au tot cerut schite ale stalpilor de catenara, postez aici schitele mele la care lucrez acum, cu scopul de a face catenara CFR (modelul nou de pe liniile modernizate)

Pozele de pe coloana 1 sunt cu cotele aproximative-reale, pozele de pe coloana 2 sunt cu cotele pentru H0.

Stalpi cu console scurte :

Stalpi cu console lungi:

Si prezint si "schitele" pe baza carora am lucrat la catenara CFR prezentata pana acum pe forum.

(pt cote, e simplu, un patratel are 5 mm :) )

Oricine este bine venit sa aduca completari.

Daca sunt necesare schitele si la alte scari, le scalez cu cea mai mare placere.

Florinn

Well-Known Member
Membru personal
Moderator
Trenulist
17 Ian 2006
5.542
1
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
YAHOO
bogdannf
Bineinteles ca urmeaza sa realizez schitele dupa care voi lucra efectiv, si sa le prezint si pe acelea.

Pana atunci ar fi de foarte mare ajutor daca cineva poate veni cu cote exacte ale stalpilor.

Prin contopirea informatiilor pe care le am de la 2 prieteni (Catalin si Andrei),
profilul H ar avea dimensiunile 25x30 cm (de unde rezulta ca ar fi usor "I" si nu "H")

Inca nu sunt lamurit daca sunt 2 tipuri de stalpi sau daca sunt toti identici, anumite poze imi dau impresia ca stalpii ce sustin podurile de catenara sau stalpii care au mai multe console ar fi mai grosi.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.830
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
interesante si folositoare schitele.

insa...daca stalpii sunt mai grosi,de exemplu 350X400 mm...la scara diferenta este putin sesizabila....max 1 mm.si ce te
faci daca grosimea se refera si la grosimea propriu-zisa a materialului?grosimea in "carne" cum s-ar zice?
stalpi pe linie curenta (la scara 1:1) cu material grosime de 10 mm si cei de sustinere cu material grosime 15 mm...
intelegi ce vreau sa spun?

Florinn

Well-Known Member
Membru personal
Moderator
Trenulist
17 Ian 2006
5.542
1
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
YAHOO
bogdannf
@LDH pentru mine e doar o simpla comanda in autocad pentru a modifica scara, si inca una pentru a genera poza, :) asa ca voi oferi schitele pt TT si N cu cea mai mare placere.

@Cosmin, crede-ma ca e o diferenta intre a face un stalp cu profilul de "2.5mm" sau a-l face de "3mm", se vede. Si pe urma, chiar daca nu respecti exact scara, pentru ca de exemplu e posibil sa ai nevoie de profil de 2.3 si pe piata nu gasesti decat fie de 2, fie de 2.5, macar respecti principiul, si anume, stalpii simpli au o dimensiune, stalpii cu console multiple au alta dimensiune. De aceea as vrea sa stiu daca in realitate sunt sau nu 2 feluri de stalpi, ca sa folosesc si eu la fel.

Florin Tuica

Well-Known Member
Trenulist
14 Apr 2016
328
0
Bucuresti
YAHOO
florrinel
Sunt 2 tipuri de stalpi. Cei subtiri sunt mult mai raspanditi. Cei grosi se folosesc atunci cand se pun 2 sau 3 console pentru intersectii de catenare.

catalin_gym

Active Member
Trenulist
20 Dec 2007
148
0
Resita - Bucuresti
Am gasit in practiker de 5 mm,8 lei metrul.Avea si mai subtiri dar erau prea flexibile.Am sa cumpar si eu materialele si am sa incerc...sa ved ce iese.Daca stalpii de iluminat au iesit OK,speram si catenarele.

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iul 2007
1.345
0
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
YOUTUBE
Prognosis
Iata si desenul catenarelor mele cu cotele aferente. Sunt date ambele marimi, ce pot fi duble sau simple.
Alaturi este modelul sablonului pentru pozitionarea inaltimii la nivelul pantografului. Sablonul este facut pentru incarcarea pe un vagon deschis Roco.

Cineva a postat pe yutube regretul sau ca nu este functionala catenara... Specific:
Catenara este functionala. Ca nu o folosesc eu si ca am ales sa nu ating firul cu pantograful, asta este alta poveste si este numai optiunea mea...

catalin_gym

Active Member
Trenulist
20 Dec 2007
148
0
Resita - Bucuresti
Uite ca am reusit astazi sa realizaez doua catenare cu console lungi.Sunt destul de multumit,mai am de facut mici retusuri pe la lipituri.Maine am sa postez si pozele