Catalog de planuri Piko

felippe

Well-Known Member
Trenulist
21 Ian 2006
1.444
4
Faversham, UK
www.voica.uk
WEBSITE
http://www.voica.uk
Aproape toti producatorii au astfel de carti cu modele de layout-uri; Fleischamnn si Hornby imi vin acum in minte.

Eu nu as da banii astia pe o astfel de carte / manual / catalog. Cu putin mai mult poti plati o licenta pentru o aplicatie software de proiectat diorame si iti creezi propriile layout-uri.

zaietz74

Member
Trenulist
6 Ian 2008
15
0
Bucuresti
felippe a spus:
Cu putin mai mult poti plati o licenta pentru o aplicatie software de proiectat diorame si iti creezi propriile layout-uri.
Prin "aplicatie software de proiectat diorame" intelegi o aplicatie care te lasa sa te "joci" cu diferite tipuri de relief, cladiri etc. sau o aplicatie de tip winrail care iti deseneaza diverse tipuri de trasee? Exista asa ceva? Te intreb pentru ca mi-ar placea sa pot sa "vad" o viitoare diorama inainte de a fi pusa in practica (da stiu ca s-ar putea sa sune a "acuta lipsa de imaginatie" :D ).

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Sau cauti pur si simplu pe internet, existe site-uri intregi care ofera niste scheme de diorame extrem de reusite pe gratis.

Oricum, posibilitatea ca o schema dintr-un asemenea caiet sa ti se potriveasca "manusa" este extrem de redusa. Lucrand in proiectare, stiu foarte bine ca daca vrei sa fii sigur ca se potriveste ceva, trebuie neaparat sa-l proiectezi "de la zero" chiar daca inspiratia o iei dintr-o diorama existenta.

Mai degraba te-ai inspira dintr-o zona reala care ti-a placut, si sa incerci sa realizezi o diorama care sa prezinte acea zona reala. Asta ar fi in mod deosebit varianta care ti-ar permite ca in locul unei diorame "de jucarie" sa realizezi una care sa arate ca o bucatica rupta din realitate. Este, zic eu, scopul final al unei diorame reusite!

Exact, un software de proiectare pentru diorame iti permite modelarea si vizualizarea unei diorame inainte de a o realiza efectiv. Este totodata o modalitate extrem de inteligenta de a evita greseli costisitoare. Daca ceea ce ti-a iesit nu iti place, arunci doar timpul necesar realizarii modelului virtual, si nu diorama efectiva, care ar putea sa insemne cateva zeci de ore plus niste materiale scumpe care nu se mai pot recupera.

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Sep 2007
1.297
0
Bucuresti
Si cu Winrail poti modela relief in 3D, poti adauga cladiri, etc.

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Sep 2007
1.297
0
Bucuresti
Eu am varianta demo si sunt multumit: nu am gasit nici o restrictie de functionalitate...
Daca imi dai o adresa de mail pe pm, iti pot trimite winrail8 (in engleza) si libraria de sine Piko A-gleis.