Apa curgatoare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Seby

Well-Known Member
29 Noiembrie 2016
282
0
Ploiesti
YAHOO
boss_seby
LOCATION
Ploiesti
Pt cine vrea sa ii curga apa reala prin diorama poate face un circuit inchis format dintr-un vas colector si un simplu filtru intern de acvariu.
Am vazut ca s-a ridicat aceasta problema si d-am gandit sa deschid un topic.
Un asemenea filtru se poate procura de la magazinele de tipul "Zoo Center" la un pret de aproximativ 150.000


resun_p700.jpg
 
desi mie unul nu mi se pare o combinatie buna apa-curent, da un plus de realism dioramei.
 
Buna ideea seby cu filtru de acvariu. Eu am la cascada mea o pompa Noch.
Parerea mea este tot pompa pt cascada de la Noch pt ca:

1.Dimensiunea filtrului in comparatie cu pompa de la Noch.
2.Zgomotul (face sau nu?)
3.Puterea de impingere a apei
4.Debitul (daca impinge apa cu debit suficient)

Oricum ideea ta e de retinut.
 
!!!

<t>salve!!!<br/>
De fapt importanta la o pompa de cascada e inaltimea coloanei de apa.<br/>
Chiar daca sta scufundata cum sunt cele de acvarii , trebuie facute probe daca ridica apa pe furtun la un minim de 30 cm.<br/>
Pompa Noch , "o lauda" fabricantul ca duce la juma de metru , si se insereaza in circuit pe furtun , nu e submersibila. <br/>
Pt zgomot se fixeaza sa nu vibreze si se asaza intr-un manson de burete.<br/>
rally</t>
 
dragi colegi, am vorbit despre aceasta pompa cand Rally nu adusese Noch, ca o alternativa. Nu se compara calitativ cu cea Noch. Totusi nu este zgomotoasa, de impins impinge apa daca nu la 30, la 20 sigur, iar cam 60% din dimensiunea ei reprezinta filtre din burete si carbon activ care pot fi date jos.

Cat despre realitate, sunt de parere ca traseului trebuie adaugate ceva efecte pentru a capata o nuanta de realism.

Eu unul nu as ezita sa folosesc pompa Noch deoarece, cum am mai precizat: pentru asa ceva e facuta! dar pentru cine nu isi permite si in schimb isi doreste cu ardoare, aceasta este o alternativa ceva mai ieftina dar si cu dezavantajele de rigoare