• Forumul este in proces de upgrade!

Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

LDH

Well-Known Member
Bine macar ca ti-a ramas poza cu BR218 ca locomotiva...nu se stie daca o mai vezi :twisted:

Frumoase achizitii
Completari...completari...completari...

silviu20061

Well-Known Member
@LDH
Pai ce stii tu si eu nu stiu legat de BR218 ?Are COObra vre-un gind necurat? :twisted:
Intradevar frumoase achizitii dar cireasa de pe tort va urma ceva mai pe seara :twisted:

silviu20061

Well-Known Member
@Rally
De KIBRI ,daca ai stii de cind o asteptam cred ca din decembrie anul trecut :roll: :roll: a fost comandata
@Dorin
Sunt superbe ,nu am cuvinte sa le descriu ,pur si simplu sunt super lucrate :D

silviu20061

Well-Known Member
La gara noastra a mai sosit statia de sablare pentru aburoase iar la triajul de vagoane de marfa a sosit o platforma cu tarusi si incarcatura :D

Frumoasa statia aia, dar ce e aia sablare la locomotive? (eu stiam ca e ceva tratament superficial cu improscare cu nisip a suprafetelor metalice)

Aditu

silviu20061

Well-Known Member
@aditu
Este folosita statia pentru a baga nisip in rezervorul de nisip al locomotivei care se afla cam pe la mijlocul cazanului deasupra acestuia iar prin tevi se trimite nisip la rotile motoare cele actionate de biele pentru a imprastia nisip pe linie atunci cind aburoasa pleaca de pe loc sa nu patineze :D

LDH

Well-Known Member
@ Silviu

Vezi ca nu cred ca lada de nisip este pe post de cap de linie
trebuie pusa lateral ia mai uita-te pe cutie si pe instructiunile de montaj
daca bagi la alimentat un BR03 ii pui nisip in cosul de fum :D

silviu20061

Well-Known Member
Pai in poza de pe cutie este cum am pus-o eu ,dar cred ca mai bine lada de nisip va sta intr-o parte la iesirea din remiza :D

Asa este in poza pe cutie

silviu20061

Well-Known Member
Salutare baieti si pe noul forum ,pina simbata cind sunt programate noile constructii la montaj si noile vagoane la deja traditionalele poze (intr-un nou decor ,sper mai de calitate )pot sa va spun ca garnitura Balt Orient Expres a mai primit un vagon este vorba de vagonul cuseta Mav si asteptam de la atelierele de tuning COObra locomotiva BR 218 ce o va trage (garnitura amintita mai sus),au mai venit si primele vagoane ep. II de calatori pe osii :grin: ceva gondole pe boghiuri ep.III ,mai asteptam o cisterna pe boghiuri bineinteles ep. III ,la capitolul omuleti am populat cam tot ce se putea popula la constructiile existente dar avem omuleti si elemente de decor (butoaie ,paleti ,etc)pentru depozite si rampa de marfa ,deci intr-un cuvint sa achizitionat cam ce era programat pentru aceasta perioada dar lista ramine deschisa .
P.S. Poate vi se va parea ciudat sau morbid dar am achizitionat recent de la noch cele doua cimitire in vederea realizarii unui cimitir memorial militar ,sper ca va iesi ceva daca se poate spune si asa dar toate la timpul lor

Sus Jos