Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
nu ma pot abtine sa nu va mai prezint cateva imagini de pe diorama mea din aceasta seara















aici, unde arde aceasta candela, va fi mareata catedrala ( daca nu-i schimb locul intre timp ).

 
Hristos a inviat!

Nici bine nu trecu Sfanta Sarbatoare a Invierii Mantuitorului, ca in Victoria incepura lucrarile la Catedrala Iubirii ( romantic ).
Dis de dimineata s-a piatra de temelie






Iar la ora actuala, constructia a ajuns in stadiul urmator:







Catedrala este produsa de Kibri. Are o groaza de piese de montat, dar efortul merita caci, dupa cum se vede, rezultatul e maret. Asta da Catedrala.
 
Catedrala este catolica :D ortodoxule

Cum spuneam si prin alte parti ... sfatul meu este sa acorzi o atentie deosebita in cazul in care doresti sa-i pui lumina interioara ca sa scoti in evidenta vitraliile.

Nu pune lumina puternica, nu da bine, cauta leduri cu lumina calda, galbuie, nu galbena.

p.s.Ma bucur sa vad ca se mai si lucreaza :lol:
 
stiu ca e catolica. dar se gasesc ortodoxe????? asta e intrebarea mea.
ce solutie imi ramane?

1. o construiesc pe aceasta ca nu sunt din cei ce considera pe catolici ca sectanti
sau
2. ridic catedrala ortodoxa din carton. ca tot am primit lectie :roll: :wink:
 
Astazi s-a continuat munca. Dis de dimineata muncitorii constiinciosi si incantati de proiectul maretei catedrale au reusit sa aduca constructia la stadiul prezentat in pozele de mai jos.







dupa o scurta pauza de masa si odihna, muncitorii au continuat cu spor munca pe schele, dorind si ei sa termine mai repede maretul monument, ca in sfarsit sa se auda si in Victoria glasul clopotului.











desi ar mai fi vrut sa munceasca si sa toarne ciment, muncitorii au fost poftiti la o cuvenita odihna si pregatire pentru ziua de maine insemnata cu cruce rosie in calendar. deci, zi de sarbatoare cand pe schele nu se urca si nu se munceste. pana sambata.


va urma
 
au vrut sa sarbatoreasca prin munca. ca-n restul zilelor lucratoare numai la mici si bere stau.
 
exact. Precum spunea si Sfantul Apostol Pavel: "fiecare colt de paine am castigat-o prin sudoarea fruntii mele si batatura palmelor mele", iar intr-o alta epistola spunea: " lenesii sa nu manance". Cand am sa gasesesc citatele am sa revin cu indicatii mai precise.
 
azi s-a facut o pauza la ridicarea Catedralei pentru a lasa timp inginerilor sa gaseasca solutii perfecte pentru aceasta cladire impunatoare. in schimb s-a lucrat rapid si cu rezultate multumitoare la noul depozit care imi complecteaza zona industriala.
kit-ul cu numarul 9404 provine de la kibri. are o tactica de imbinare mult mai buna decat celelalte, folosind putin lipici. geamurile au venit direct lipite de rame pe care le-am prins la locul indicat prin clemele lor fara a folosi adeziv. totusi recomand la imbinarea peretilor a se folosii lipiciul, chiar daca exista si cleme.
mica nemultumire se gaseste la imbinarea acoperisului cu restul cladirii. lumina va scoate in evidenta micile nepotriviri. insa se gaseste si o solutie pentru aceasta.













din ramasite am mai construit doua cotete interesante. plus ca au ramas o groaza de bucatele care impreuna cu alte ramasite ar putea sa dea ceva.



pe diorama :





mai am de lipit butoaiele si lazile aferente si cam asta e.
 
Mi-ar place sa vad un filmulet cu Bombardier B24 intors pe turnanta :D
Super Kit-ul (si probabil contribuie la asta si realizarea ):aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Bombardier B24 va ramane, probabil, pe diorama ca monument dedicat eroilor neamului.Ma gandesc sa fac un mic parculet in spatiul acela unde se afla cele doua avioane, care sa le includa. Insa, in nici un caz nu va fi pe o turnanta asta fiindca nici nu va fi o turnanata pe diorama mea.

Multumesc, Napier.
 
Frumoasa ideea cu monumentul; mai ales ca romanii au avut - incidental - un B24 in dotare. (O "captura de razboi" reconditionata).
"Modelism" povestea intr-unul din numerele dinainte de 90' istoria lui "Boyler Marker", inclusiv eforturile eroilor neamului, mai mult sau mai putin anonimi, de a-l readuce la starea de apt de zbor.

Respecte whitewolf !!!
 
avionul , dak nu ma insel a aterizat pe burta langa Ploiesti cand se bombarda rafinaria.....avioane masive ,b24 "liberator" erau folosite de americani la bombardament. :D
 
Am inlocuit vechile felinare din gara cu unele noi, mai potrivite, conform sfaturilor primite si binevenite ale lui LDH.





 
nicidecum. acolo voi pune pietris. ma gandesc sa amestec si putina iarba printre pietrisul respectiv