Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Astazi din nou in Bricolage pentru a rezolva problema placii OSB. Am avut intentia sa cumpar placa dintr-o singura bucata pt a nu mai avea neplaceri. Mai intai nu am mai gasit placa de 10 mm si a trebuit sa ma multumesc cu una de 8 mm. Apoi nu se putea dintr-o singura bucata asa ca am luat-o in doua bucati. Acasa cu putine emotii am montat-o si a iesit perfect. Pasul acesta l-am rezolvat. In plus mi-au ramas cele patru placi de 10 mm si inca doua resturi de 8 mm destul de mari pt a imi face de cap pe ele. Am eu niste idei trasnite.









Stiu ca multi nu vor fi de acord, dar m-am gandit serios sa acopar intreaga suprafata cu o mocheta subtire asa cum am vazut la multi si mi-a placut foarte mult.
ma gandesc sa atasez mocheta de placaj prin cateva holtzsuruburi, dar cred ca ar trebui si lipita cu un adeziv. Care adeziv ar fi mai bun?
 
dupa o vizita la depoul lui rally, am tras din nou o fuga in Bricolage de unde am cumparat 4 m de mocheta verde inchis si un bidonel de adeziv Bison special pt mocheta.
insa am sa fac o proba cu o parte din mocheta pe una din placile pe care le am in plus. daca imi place cum arata, imbrac diorama cu ea.
 
iata ce am achizitionat din cutiile cu minuni ale lui rally







Din pacate aici m-au parasit acumulatorii si nu am mai putut imortaliza restul achizitiilor. Insa le puteti vedea pe site la rally.
 
lupul_alb a spus:
dupa o vizita la depoul lui rally, am tras din nou o fuga in Bricolage de unde am cumparat 4 m de mocheta verde inchis si un bidonel de adeziv Bison special pt mocheta.
insa am sa fac o proba cu o parte din mocheta pe una din placile pe care le am in plus. daca imi place cum arata, imbrac diorama cu ea.

Sincer nu vad rostul la acea mocheta . Sa fie rol estetic ? Ma tem ca numai o sa te incurce mai incolo. Pentru ca o sa ai de batut cuiute, de lipit una alta , de dat gauri. Tot timpul o sa ai probleme . Gandeste-te numai cum lipesti pluta de la terasament. In plus daca o vrei pt iarba (sau nici macar asta nu e motivul) arata de 100 de ori mai bine cu iarba Noch care sa fie de diferite culori si dimensiuni.
Este ca si cum te-ai apuca sa-ti faci o casa si ai incepe cu gradina si gazonul si pe urma ai veni cu escavatoarele sa faci restul :)

Stiu ca vrei sa faci cat mai mult si cat mai repede, dar incearca sa te gandesti de doua ori inainte de fiecare mutare.
 
Incearca si varianta inversa (daca tot ai luat mocheta) : pui sinele si tot ce mai ai de pus si apoi faci sabloane din carton pentru locurile unde pui iarba, decupezi mocheta si apoi o lipesti.
 
eu de cate ori am vazut iarba pusa de un singur fel si de o sg culoare si fara nimic altceva spun ca "arata ca si o mocheta", deci nu fac deloc un compliment. Mocheta e ceva uniform si perfect ceea ce nu se gaseste in realitate
 
Si eu ma tem ca nu prea merge cu mocheta si in privinta asta am cam luat teapa.
Dar iata ce ideea de traseu am clocit eu in cap acum cateva seri. Pozele le-am facut cu telefonul de aceea calitatea lor lasa de dorit, dar nu asta e problema. Dupa ce am pus totul si am privit ce a iesit parca nu sunt prea multumit.





 
Vad ca e a doua oara cand regreti o mutare. De acuma inainte cel mai bine e sa anunti orice intentie pe forum :). Nu zic ca toate sunt gresite dar in caz ca sunt te ajutam cu experianta noastra
 
Am incercat sa pun in miscare o garnitura pe traseul acesta ( cel de sus ) si am constatat ca din cauza liniei din mijlocul ovalului, acesta nu poate fi alimentat cu curent. Totul a revenit la normal abea cand am scos linia. Deci nici traseul acesta nu e bun. Acum ma gandesc la altceva.
 
pai ai facut o bucla de intoarcere,deci ai un scurt circuit acolo.solutia este sa o elimini sau sa iti iei un modul electronic ptr bucla de intoarcere
 
Poate te inspira acest traseu?
DSCF7798.jpg
 
nu e o idee rea daca faci un peisaj de munte cu multe tunele ,viaducte si poduri astfel incat sa nu-ti dai seama pe unde intra si pe unde iese trenul :twisted:
problema e ca la un asemenea circuit complex daca ai baut 2 beri la revedere :twisted: ai pierdut sirul macazelor si al garniturilor :evil:
 
intr-adevar, nu e o idee rea, dar e prea complicata.

doua intrebari

1. cu ce lipesc polistirenul de placajul OSB si invers? aracetul e destul de bun?
2. unde pot gasi placa OSB de 6 mm ca la bricolage nu aveau ?
 
iata inca o incercare. m-am gandit sa incep cu gara. vor fi trei linii. primele doua se vor uni imediat dupa iesirea din gara si vor forma o singura linie ... a treia linie o voi inalta cativa centimetri peste cealalta. ambele vor strabate un munte aflat in planul secundar. intre munte si gara voi ridica o mica sosea strajuita de case,biserica, etc. vor fi si poduri pe sub care va trece soseaua. o sa incerc sa fac si un desen.



 
chestia este ca trebuie sa fac si o rampa care duce de jos, de la sosea, pana sus la gara. cum sa procedez???
 
Nu am zis sa faci exact traseul,ci sa te inspiri din el.
Eu am folosit la lipit placile de polistiren si plistirenul de OSB adeziv special pentru polistiren pe baza de apa.E la tub si costa 5 lei.Poti folosi si la cutie cum au facut baietii la Cluj.
Vezi la data de 07 Ianuarie scris de Florin
http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=246&postdays=0&postorder=asc&start=15