Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut! am vazut ca detineti o loco. KEG010(br107) epoca V as dorii sa va intreb de unde ati cumparat-o si cit a costat ca este o locomotiva destul de rara la HO--
parca e facuta de CStrain daca nu ma insel.eu doresc sa imi cumpar pe parcurs toate loco/ care le-am avut pe TT(br107,br81,br242,si un crocodil---dar crocodilul e foarte scump si va astepta mult pe lista)si in general ma uit dupa epoca IV siV cu exceptia modelelor cfr care imi plac indiferent de epoca(chiar vreau sa cumpar
un VT 135 dr ep.III sa-l modific in Malaxa 77 cfr care parca mai circula inca--este automotor--triebwagen)
 
@ gaby7291

locomotiva KEG010, intr-adevar este facuta de CStrain. Am cumparat-o " second hand" de la un alt impatimit, dar care era pe o alta scara. Am dat 600 RON pe ea. Intr-adevar e foarte rara, dar ma bucur ca o detin, este una dintre bijuteriile pe care le am in posesie.

Iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus.
 
Am demontat tot ce am facut pana acum. planurile se schimba. tot ceea ce vroiam sa fac ar fi fost frumos, dar foarte subred. prefer ceva mai stabil asa ca ma gandesc la o schema usoara,rapida si ieftina.
Cum am terminat fondurile si nu mai am de la cine sa "storc", voi trece la fondurile de urgenta ale Imperiului si voi achizitiona scanduri mai subtiri de brad pentru a ridica rama la care am sa montez patru picioare din rindelele astea groase de brad pe care le am deja din belsug.
Astept sfaturi. Voi incerca sa mai fac un desen in seara asta si sa-l postez maine.
 
Tin sa multumesc lui LDH, RAlly si Cosmin78 care mi-au oferit sfaturi bune si nu m-au lasat sa merg ca orbul prin bezna :D
Am citit ce a scris LDH in topicul acela cu indicatii pentru ridicarea unei diorame. Mi-a oferit o idee si sper sa o fructific.
 
:D

Era doar asa de convingere. Oricum, nu ma intereseaza daca e ieftin sau mai scump, important este sa iasa ceva trainic si de care sa fiu multumit. Nu multumit, ci foarte multumit.
 
Solutia oferita de cosmin e foarte trainica, mai ales daca mai intareste si picioarele cu X-uri.
In cazul tau Lupane, pe asa structura un OSB de 6 maxim 9 mm ar fi perfect, usor si trainic. Pe picioare poti monta role ca sa ti-o misti usor unde vrei.
rally
 
Vroiam sa pun desenul realizat aseara cu noua schema de diorama, dar se pare ca serverul de la

http://load.imageshack.us/

nu merge. :(

o sa incerc mai tarziu daca nu se gaseste o alta solutie.
 
Iata ca am reusit sa incarc imaginea.
Acesta este planul pe care sper sa nu-l mai schimb.



Si cateva intrebari:

1. Cum ar fi mai bine sa prind picioarele de rama?
2. Placa de OSB sa o tai in patru parti egale sau numai in doua? In patru parti ar fi mai usor de transportat.
3. Sa mai adaug, pentru mai multa stabilitate, inca doua picioare pe mijloc?
 
Daca fac cu patru module, imbinarile sinelor cum vor mai iesi? Ca nu cred ca se va potrivi la fiecare modul ca sina sa se opreasca cu imbinarea chiar in marginea acestuia.
 
imbini cele 4 module,pui linia pe module,iar in locul unde este impbinarea
modulului,sectionezi linia cu o freza electrica,cu discul cat mai fin ,sau cu orice
altceva care sa iti faca o taietura cat mai precisa...

picioarele le poti prinde cu suruburi,dai gauri si bagi 3 suruburi cu saiba si
piulita,tot asa prinzi si modulele intre ele,de preferinta piulite fluture

rama,cadrul,cum vrei sa ii spui,poti s-o faci din rigle de brad de 6-7cm latime pe
10-12 mm grosime..iese ceva usor si f rezistent.nu ai nevoie de riglele alea pe jos
la picioare,o sa iti manance zilele cand ai sa lucrezi pe sub maketa
 
in privinta modulelor nu prea sunt convins. numai cand ma gandesc la taiatul sinelor ...

da, ai dreptate cosmin. voi renunta la riglele de la picioare si voi cauta scanduri mai subtiri. eu vazusem ceva cam in jur de 6 - 7 cm latime, dar 2- 2,5 cm grosime. acestea nu sunt bune?