Imperiul Lupului

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti

cu acesta am ajuns in Sibiu

restul de poze le afisez mai tarziu, ca ma grabeste nevasta la cumparaturi

:D

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
pana acum am prezentat cateva imagini furate din automotor pe drum. Acum continui cu imagini din Sibiu.

acesta este podul minciunilor

in Sibiu este ideal sa te casatoresti. de cand am sosit si pana la plecare am intalnit vreo 5 - 6 mirese cu mirii lor. cei din imagine nu sunt de nationalitate romana, vorbeau germana.

macheta din muzeul aflat in interiorul turnului sfatului, reprezinta centrul vechi al Sibiului

din varful turnului, cateva imagini panoramice

avem o tara frumoasa, orase monument, dar nu avem destula minte ca sa le apreciem. suntem destepti foc daca lasam o amprenta de prostie pe zidurile monumetelor. ca in imaginea de mai jos. din pacate nu e unicul loc unde prostia manelista si smechera si-a lasat semnatura.

tocmai se desfasura targul olarilor. piata mare era plina de tot felul de farfurii, cani, oale, statuete din lut

si cam atat. am facut 445 de poze, dar am ales doar cateva pt a posta. poate ca unele dintre ele vor inspira pe unii dintre voi cand vor ridica micile orase de pe dioramele viitoare.

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
in ce priveste terasamentul si lipitul pietrisului, voi tine cont de sfaturile voastre si voi face cateva incercari separate. voi alege varianta care imi place cel mai mult.
va voi tine la curent.

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
LDH a spus:
Fa o proba pe o bucata de 231 prinsa de un carton si pe urma treci la terasament.
Bine ar fi, daca iti place, ca inainte de a pune pietrisul sa vopsesti sinele pe laterale si in dreptul tirfoanelor (bolturile de fixare pe traverse) cu ruginiu.
Arata foarte realist si o sa iti placa.
Se vopseste si la pensula daca nu ai aerograf.

Bafta!
cred ca ar fi interesant chestia cu ruginiul. unde gasesc o astfel de vopsea?
sa vopsesc sina sau traversele de plastic?

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
iata aici niste vopsele.

http://www.revell.ro/store/index.php?action=ViewGroups&grp=1503&pag=1

sunt de mai multe tipuri. am vazut si acrilice. care ar fi cea indicata???

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.819
3
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
@rally
picatura de detergent se pune ca sa elimine tensiunile existentente in materiale
in momentul lipirii,adica sa nu apara fisuri,e recomandat sa se puna si in ghips
si alte amestecuri ca sa elimine fisurile
uite ce metoda folosesc eu si nu numai,este f raspandita in vest:se pune linia cu
sau fara pat de pluta,depinde de inaltimea terasamentului,se pune pietrisul,se da
forma trapeizodala,se umezeste(amorseaza) si se imbiba apoi cu amestecul de
aracet si apa.fiind umed terasamentul amestecul circula mai bine,ajunge peste tot
lipind toate pietricelele.daca faci cum zici tu,pui pietrisul in baltoaca de aracet risti ca partea de deasupra sa iti ramana nelipita ptr ca aracetul este vascos si un
apare fenomenul de capilaritate.in plus nu poti sa controlezi exact cantitatea de
aracet pe care o pui inainte

Seby

Well-Known Member
Trenulist
29 Noi 2016
282
0
Ploiesti
YAHOO
boss_seby
@Cosmin

dupa ce se aseaza pietrisul peste balta de aracet, se toarna deasupra amestecul de apa-aracet-detergent si dupa uscare toata masa va fi compacta si foarte rezistenta.

DORIN

Well-Known Member
Trenulist
25 Apr 2016
634
0
BUCURESTI
ma bag mai tirziu in vorba...... frumoase fotografii ! ! ! asa e.....avem o tara foarte frumoasa .... pacat ca e locuita .............. si de astfel de oameni (daca ii putem numi asa).
Sibiul e unul dintre cele mai frumoase orase de la noi..... sa le traiasca primarul acela neamt ca e baiat destept cu mult bun simt si diferit de majoritatea celorlalti primari din tara....intelegeti voi ce vreau sa zic...... :mrgreen: oricum bravo lui si locuitorilor din oras ca l-au votat. sibiul a fost mereu cu un pas in fata.

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
Iata ce am mai lucrat ieri la gara mea.

Am montat becul care lipsea, am lipit pavajul apoi am lipit cladirea garii si peronul de pavaj. Cred ca a iesit destul de bine. Pe la colturi si margini voi mai acoperii urmele cu ce voi gasi la momentul respectiv. Ma gandesc sa ridic in fata garii o mica piata cu tarabe, bancute, multe aranjamente florale, felinare, iar pe margine sa imprejmuiesc cu un gard frumos.

BOGDAN I

Well-Known Member
Trenulist
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Frumos , frumos
"imbinarea" intre peron si pavaj - scapa un pic de pietris .. si ai rezolvat problema

PS. Ce pavaj ai folosit ca arata tare bine ?

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
@ Bogdan.

Multumesc. Am sa rezolv si problema imbinarilor.
Am folosit pavajul de la Noch 93055 imitatia de drum roman.

http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=tpp&pag=1

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
0
Iasi
cladirea pe care ai lipito de peron ai putea sai faci un pic de weathering pentru ai acoperi urmele............si cred ca ar da bine pe langa tarabele acelea despre care vorbesti :D

Toate cele bune!!!

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
Cateva noi achizitii

De la Endo au sosit pe sinele imperiului urmatoarele condamnate:

BR 218

Un Taur

Doua vagoane luminate

Azi, de la Robert, au sosit doua liliputance

upssss!!!! astea au intrat la apa

va urma

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
@ cosmin

asta s-ar putea intampla intr-un oras romanesc daca langa gara ar fi un deal, dar in Imperiul meu..... :D

@ endo

multumesc. voi incerca sa le pastrez cat mai bine posibil.