Planuri Metrou ASTRA

• Forumul este in proces de upgrade!

dave

Active Member
8 Mar 2008
136
0
Bucuresti
Excelent! Nu stiu despre altii, dar pe mine ma intereseaza toate planurile si documentele tehnice despre metroul bucurestean! Daca ai ceva informatii si despre tunele, te rog sa le pui si pe alea aici. Nu prea se gasesc informatii despre metrou, si vazand topicul asta am impresia ca am dat peste un filon de aur.

Florinn

Well-Known Member
Membru personal
17 Ian 2006
5.545
0
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
Salut,

LE1500KW a solicitat ca acest subiect sa fie sters pe motiv ca planurile postate mai sus (disparute intre timp) ar fi confidentiale.

Imi pare rau ca dupa aproape 20 de ani inca se mai pune aceasta piedica in calea modelismului.

Din pacate, acest subiect va fi sters.

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.825
0
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
daca erau asa de confindetiale atunci nu mai apareau in revista Modelism in urma
cu cativa ani buni,daca nu ma insel pe timpul comunismului(cel de dinainte de ´89)...

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
0
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
Asa Florinn, hai sa le dam peste nas secretosilor.

Am cerut putina rabdare deoarece nu vreau sa fac foto la planul din revista si sa-l pun deoarece mai stii ce idei le vin unora si refac desenul ca greu nu este

Pana atunci, cei care stiu ceva de masinile construite la ASTRA, istoria lor, date tehnice, pot sa scrie.

Vin si desenele

Multumesc

LE1500KW

Active Member
26 Iun 2007
203
0
Bucuresti
Florinn a spus:
Salut,

LE1500KW a solicitat ca acest subiect sa fie sters pe motiv ca planurile postate mai sus (disparute intre timp) ar fi confidentiale.

Imi pare rau ca dupa aproape 20 de ani inca se mai pune aceasta piedica in calea modelismului.

Din pacate, acest subiect va fi sters.
@Florinn,schitele sunt din dosarele originale metrorex din anul 1986 daca nu ma insel :D si de aceea mie mi sa spus ca sunt complet confidentiale

dave

Active Member
8 Mar 2008
136
0
Bucuresti
!

<r>Mare pacat. Se vede ca daca pui o intrebare care nu e legata de vreun detergent care spala mai bine decat unul obisnuit, sau daca intrebi altceva decat "ce ulei e mai bun pentru masina mea" sau "ce pasta de dinti sa folosesc" ajungi repede un pericol national. Eu am venit pe acest forum exclusiv ca sa aflu/discut chestiuni tehnice, fiind pasionat (nu lucrez in domeniu) de tehnica feroviara. Norocul meu ca am apucat sa salvez schitele alea. Intr-adevar, e o adevarata bomba sa apara pe net cotele profilului de roata STAS. Daca acest subiect va fis ters, nu-i nimic, o sa imi prezint acest punct de vedere in altul. Pentru ca asta e tendinta catre care ne indreptam: "<B><s></s>TARA TE VREA PROST! Stai in banca ta si vezi-ti de cariile tale, fa-ti draq un credit ca d-aia va dam atatea reclame, sau uita-te la un film cu crve si lasa prostiile astea cu metrourile!"<e></e></B><br/>
<br/>
Oricum, foarte multe multumiri lui LE1500kW pentru amabilitatea si efortul de care a dat dovada in incercarea sa.</r>

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.825
0
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Re: !

<r><QUOTE author="dave"><s>
dave a spus:
</s> "<B><s></s>TARA TE VREA PROST! Stai in banca ta si vezi-ti de cariile tale, fa-ti draq un credit ca d-aia va dam atatea reclame, sau uita-te la un film cu crve si lasa prostiile astea cu metrourile!"<e></e></B><br/>

<e>
</e></QUOTE>

<br/>
bine zis...se pare ca este o tendinta generala nu numai in Romania,ci in <br/>
intreaga Europa.<br/>
<br/>
revenind la metrou...cred ca principiul aplicat va fi acelasi ca si la<br/>
locomotivele cu abur...sunt confidentiale,nu pot fi fotografiate,planuri..<br/>
pofta in cui....si toate astea in prag de casare <E>:D</E> <br/>
<br/>
cand metroul va rugini prin cine stie ce colt...va fi strict confidential <E>:p</E></r>

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
0
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
Bun, daca tot batem campii ... nu stiu de ce nu ma mira

Trebuie sa intelegeti ca in anii care au trecut din 1990 pana in ziua de astazi o gramada de legi ce au fost inainte de anul de gratie al "revolutiei" nu au fost abrogate iar aceste legi ne interzic sa publicam documentatii de executie sa facem poze si alte multele.

Daca intelegi astea atunci nu o sa va mai lamentati.

Nu inseamna ca daca suntem in "marea democratie" ne putem permite orice iar legile aflate inca in vigoare trebuie sa fie respectate.

Poate ne intoarcem la metrou.

Am promis planuri, le veti avea.
Daca nu aveti rabdare dati cu tifla.

Ati avut atatia ani si acuma nu mai aveti rabdare cateva zile?

dave

Active Member
8 Mar 2008
136
0
Bucuresti
Conditii de circulatie in curbe si rampe:
Viteza maxima admisa in circulatie: 80km/h
Viteza maxima tehnic admisibila: 100km/h
Acceleratia maxima la incarcatura maxima (600calatori/rama): 1.1m/s2
REM poate circula pe linii cu raza curbelor:
in linie curenta: 150m (ciudat, deoarece mie mi s-a parut ca exista si curbe de 80-100m in zona Victoriei/Gara nord)
pe linii de garare, cu viteza de 5km/h minim 50m
Raza de racordare intre palier si pante sau intre pante si rampe, in plan vertical: 1000m
Declivitatea maxima: 45 o/oo
Suprainaltarea maxima in curbe: 150mm
Nu inseamna ca daca suntem in "marea democratie" ne putem permite orice iar legile aflate inca in vigoare trebuie sa fie respectate.

Poate ne intoarcem la metrou.

Am promis planuri, le veti avea.
Parerea mea e ca, daca o schita e secreta, si daca ii faci o fotocopie sau faci alta identica cu pixu', e tot aia.
Parerea mea e ca si desenele din piramide au fost facute sa fie secrete. Da' nu vine nimeni acu sa le bata obrazul istoricilor care le-au facut publice, nu-i asa?

dantm

Well-Known Member
5 Mar 2008
1.871
0
Hei despre ce planuri este vorba?

https://www.agifer.ro/images/rap-finale-ro/I-138-RI-Straulesti-17-05-2018.pdf