Nu este un sfat practic, este o constatare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
:idea: :idea:

Cei care ma cunosc stiu ca, de multe ori, cumpar accesorii hobby de hobby deoarece oricum vor suferi transformari ca sa se incadreze in ideea mea despre caile ferate in miniatura LDH.

Uite ca acuma i-a venit randul unui produs achizitionat acuma mai bine de un an.

Si cat am umblat dupa el :D
Cand era pe stoc nu l-am luat, cand nu era cautam sa-l cumpar.

Pana la urma am impacat capra, varza si lupul :D

Si uite asa am ajuns posesorul unui set de bariere PIKO hobby 55725.

Bucurie mare, mare bucurie, asa ca am dus piesa acasa si am pus-o bine ca-i vine ei randul.

A trecut timpul si m-am apucat de Halta Lipanesti.
Printre multe altele, neterminate evident, am facut o trecere auto la nivel cu traverse din lemn si contrasina.

Astazi, ma gandii io, ce ar fi sa scot de la naftalina setul de bariere si sa vad ce iau din el pentru a definitiva lucrarea.

Asa ca l-am pus pe plaseta de lucru



Am desfacut pachetul si am "rasfirat" piesele sa vaz exact ce contine



La o prima vedere era clar ca voi decupa piatra cubica din racordarile la nivel, voi folosi barierele ce vor trebui montate pe aceiasi parte, model CFR, si voi modifica Crucea Sft, Andrei ca sa semene cu aceea de la CFR.

Ma uit dupa instructiuni, era si un pliant pe acolo, intorc cu "rotile" in sus racordarile la nivel si iarba si ... "Surprize, surprize" :confused:

Pe racordari era gravat mareee "Auhagen", pe peticele de iarba la fel iar cartulia era tot de la "Auhagen"



Care este contributia lui PIKO?

Nu stim.

Cert este ca atunci cand cumparam oarece este bine, daca se poate, sa ne uitam, chiar daca nu se vede bine prin punga, ce se afla inauntru.

Pe mine nu ma deranjeaza, puteau fi de la Mehano sau Model Power dar pe altii da.
Am luat setul ca sa-l modific :wink:

Este, era, doar o constatare

:cafea:
 
Am si eu o intrebare:
Am vazut in magazine un set de tip bariera de la mehano si pe site un set de la piko. Stii cumva, din punct de vedere calitativ exista diferente?
Eu as inclina catre piko, dar nu am cum sa fiu sigur.
 
stageexp a spus:
Am si eu o intrebare:
Am vazut in magazine un set de tip bariera de la mehano si pe site un set de la piko. Stii cumva, din punct de vedere calitativ exista diferente?
Eu as inclina catre piko, dar nu am cum sa fiu sigur.

Cele de la Mehano, de fapt aceea de la Mehano, este functionala.
Nu discut modul de functionare, total nereal, iar ca executie mie nu-mi place.
Ca mecanism de functionare are o patina care, cand "calca" modelul, coboara bariera.
In alta ordine de idei nu este europeana este de tip american.

Arata mult mai bine setul PIKO/Auhagen luat de mine iar daca nu vrei sa-i aduci imbunatatiri poate fi montat direct din punga (nu merge cutie ca nu are :D ).
Trebuie putin debavurata, se vad urmele de turnare, si imbatranita pentru mai mult realism ca "betele" alb/rosu se vede ca sunt din plastic.
Nu merge iarba pe care o dau ei, cam "arsa", si, bine ar fi, sa razi relieful ce bordeaza racordarea. Este, parca prea proeminent.
Eu renunt la el. Folsesc doar pavajul.

:cafea:
 
LDH a spus:
:idea: :idea:

Care este contributia lui PIKO?

:cafea:

Ca si multi alti producatori, au nevoie si de produse anexe ca sa poata sa-si sustina vanzariel la produsele de baza. In acest caza sa zicem ca PIKO este un integrator, cu acordul Auhagen, au ambalat in cutii PIKO produsul lor, si asa ajunge PIko sa vanda si accesorii pentru trenulete. Biine ca si-a ales partener Auhagfen si nu SC Orez Oblic SRL fara nume de marca si calitate

Eusebiu