Calator ucis pentru ca se grabea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Sunt socat de ceea ce se intampla in jurul nostru
http://www.gandul.info/actualitatea/un-calator-grabit-ucis-pentru-ca-nu-a-stat-la-coada-la-bilete.html?3927;3214927
 
Asa, sa se bage toti in fata, ca toti au scuza, se grabesc, au probleme, sunt nervosi, sunt smecheri si aia care stau civilizat la coada sunt fraieri.
 
Shoppy, scuza-ma da nu sunt de accord cu ce zici tu,
daca ti se baga cineva in fata il iei la pumni?

Este ca si cum te-ai lua la bataie cu cineva pentru ca este nesimtit sau prost crescut, etc.

Cei doi nu au nici o scuza pentru ceea ce au facut, cat despre bagatul in fata, am facut-o si eu cand am fost in situatia sa pierd un tren, evident cu scuzele de rigoare catre ceilalti care stateau la coada.
 
Este de neconceput ce se intampla prin garile romanesti, unde orice forma de ordine aproape ca dispare cu desavarsire. Adica politifa feroviara poate eventual avea grija ta ca fotograf amator sau hobbyst daca fotografiezi un tren, dar nu este in stare sa face ordine prin aurolacii si tiganii (si sa nu fiu acuzat de rasism ma refer aici exclusiv la cei aflati in fara legii) care bantuie aceste locatii.

Degeaba se sta si se asteapta fonduri europene, acestea nu vor ajuta la nimic. Treaba se face cu mijloace simple, dar eficiente: patrule de politie sau de politie comunitara care sa evacueze din incinta garii si din imprejurimi orice indivizi suspecti, aflati in stare de ebrietate, care contribuie la cresterea gradului de mizerie, sau care au un comportament neadecvat, precum si personal angajat pentru a face si a mentine curatenia in gari. Daca o gara este curata si lipsita de indivizi periculosi, la fel ca si o garnitura de tren de altfel, imaginea de ansamblu este cu totul alta.

Nu exista nici o scuza pentru comportamentul a astfel de delicventi, oamenii se presupun ca sunt fiinte rationale, care pot comunica, era vorba despre un semen de-al lor care avea o nevoie, trebuia sa prinda un tren. Fara instrumente de ordine si fara a alunga starea de nepasare care domina la ora actuala nu se pote face nimic.
 
Florinn a spus:
As mai avea de completat ceva.

Ceea ce s-a intamplat in aceasta gara, se intampla zilnic si nu doar in gari!

Faptul ca a avut loc in gara din Brasov este doar o intamplare, altfel ca nici nu ar fi ajuns la urechile noastre.

Asa este, de altfel, cei care stau ca mine la bloc, probabil au avut ocazia sa vada in timp de noapte, indivizi stransi, asa cum e moda, in mijlocul unei intersectii, fara masina, sau daca o au, cu muzica de proasta calitate data la maxim, indopandu-se cu seminte si chinuind cate o sticla de tarie sau de pepsi.

Este de altfel singura lor ocupatie noninstinctuala, pentru ca de ceva inteligent nu au capacitatea de a se apuca, altfel fiind la lucru pe timp de zi, noaptea ar trebui sa se odihneasca.

Mizerie si indivizi dubiosi se regasesc si in Gara Timisoara Nord, care este o gara mare, de altfel o prietena de a mea jurnalista, a scris un articol pe aceasta tema, deci este un fenomen generalizat.
Speranta mea este ca poate, cu ultimele resurse de structura organizata, cfr ul ar putea incepe de undeva (din curtea proprie) aceasta activitate de asanare sociala, ca exemplu pentru restul societatii.
 
Nu am zis ca-s de acord sa-l iei la bataie (desi multi s-au indobitocit intr-atat ca numai de asta mai inteleg), sunt impotriva atitudinii de bagat in fata.
 
revoltator,strigator la cer :-x ... instinctiv as cere "ochi pentru ochi si dinte pentru
dinte", insa exista legi care o sa se ocupe de asta.
ca sa se schimbe ceva in Romania si nu numai,regula este valabila peste tot in
lume, trebuie schimbata mentalitatea,ceea ce va dura zeci de ani.

@shoppy

stai la coada la supermagazin,sa zicem,ai caruciorul plin de cumparaturi si cineva,
nu conteaza ca e barbat sau femeie,tanar sau batran, iti cere daca poate sa treaca
inaintea ta, pentru ca se grabeste si are decat o paine de platit...ce faci,ii spui ca
stai la coada de 20 min si sa stea la rand sau lasi sa treaca in fata?

domnilor,cand cumparati ceva intr-un magazin si vanzatorul(ea sau el) va serveste
amabil si zambitor....iesiti pe usa veseli si satisfacuti,intorcandu-va la acel magazin
cand aveti nevoie(sau bani). daca erati serviti de niste fete morocanoase si pe un
ton de inmormantare cu siguranta nu va va place deloc.nu stiu daca ati inteles,insa
atat timp cat mentalitatea ramane aceeasi care exista si pe timpul comunismului
si care s-a mostenit,din pacate, si la generatiile mai tinere, nimic si nimeni nu poate
face nimic si stiri din astea revoltatoare vor apare tot timpul in mass-media.
 
Exact Cosmin, ii zic sa stea la coada. Si eu ma grabesc, sau daca nu ma grabesc inseamna ca sunt mai fraier si am timp de pierdut aiurea, nu?
Asa e peste tot, aia fraieri stau la coada la bilete, la casa, la semafor, ce conteaza ca 10 oameni mai stau 3-5 minute in plus cat timp trec aia care se grabesc, stau si ei aiurea pe strada, ca tot nu se grabesc.
Asa e Bucurestiul, plin de oameni care in permanenta se grabesc, au treaba, sunt in intarziere, au o problema urgenta si astfel au dreptul sa se bage in fata.

Nu stiu cum e in Portugalia, insa am stat 4 luni in Franta si nu erau nesimtiti dinastia care sa se grabeasca, sa piarda trenu, sa aiba o problema, toata lumea statea frumos si repsectuos la coada, nu se baga nimeni in fata pentru nici un motiv.
 
una e sa te bagi in fata...alta e sa ceri frumos sa te bagi in fata
insa chiar sa te bagi in fata la nesimtire nu este motiv de bataie pana la moarte
 
Ok,
ideea este ca cele doua lucruri sunt incompatibile:
1. daca te bagi in fata dai dovada de lipsa unor calitati proprii, acest lucru se educa, tine de buna crestere, tine chiar si de gradul de stres global al unei natiuni (multa lume se mira ca in marile capitale ale tarilro europene nu se claxoneaza si injura ca pe la noi), noi suntem ceva mai stresati, mai preocupati de grija banilor, un pic prea "balcanici"
2. atacul unei persoane, in scopul vatamarii sau uciderii este infractiune, personajele respective sunt criminali, indiferent de context

Probabil ca ambele parti au avut de data aceasta ghinion, pentru ca rezultatul a fost cu totul diferit decat multe situatii similare care se petrec pe te miri unde. Cand vom vedea si la noi soferi care in urma unui accident nu incep sa se injure reciproc sau sa se amentinte, lasa telefoanele mobile prin care isi cauta sprijin, si in mod calm (pe cat posibil) rezolva aspectele legale ale problemei, atunci probabil ca aceste incidente, ca cel despre care se discuta, vor deveni raritati.
 
stageexp a spus:
....Cand vom vedea si la noi soferi care in urma unui accident nu incep sa se injure reciproc sau sa se amentinte, lasa telefoanele mobile prin care isi cauta sprijin, si in mod calm (pe cat posibil) rezolva aspectele legale ale problemei, atunci probabil ca aceste incidente, ca cel despre care se discuta, vor deveni raritati.

acest tip de situatie l-am intalnit des aici,de multe ori cei cu masinile facute
zob erau calmi,cu mobilele in mana,insa fara sa cheme pe nimeni in ajutor,
ci sunand la asigurare,urmand ca aceasta sa isi faca treaba

@shoppy

nu toti sunt smecheri si mai stiu cum...omul ala avea 39 ani,poate nu era
smecher,poate se grabea sa ajunga acasa...era tatal cuiva,sotul cuiva.
stiu destul de bine cum functioneaza instinctul romanului la bagatul in
fata,se pare ca vremurile in care se statea cu 2 zile inainte la coada la
pui au lasat traume care se transmit din tata in fiu,iar urmarile nefaste
sunt ceea ce vedem...cu riscul de a ma repeta, mentalitatea are un rol
decisiv,insa din pacate trebuie legi grele care sa aduca ceva schimbari
 
Da cosmin, si daca citesti stirea vezi ca deja se mai certase inca o data cu aceeasi indivizi la un chiosc. Adica daca pierzi trenul, nu mai stai pe la chioscuri sa te certi cu altii. Si chiar daca admitem ca murea de foame si s-a bagat in fata si la chiosc, putea sa aleaga si el alta coada la bilete, ca sa nu mai nimereasca sa se bage in fata la aceeasi oameni cu care deja se certase, ca doar nu are Gara Brasov o singura casa de bilete. Consider ca si individul a dat dovada de teribilism si a si cautat-o cu lumanarea.
 
Revin cu o idee,
poate si ala era vreu "meseris", dar atata vreme cat nu a ridicat primul mana, are dreptatea de partea lui. Oricum, "pedeapsa" a fost peste limita "ceruta" de fapta. Sper ca presa va fi facut suficient scandal pentru ca cei care l-au lovit pe individ sa primeasca ceea ce merita, adica lumea sa vada ca mai exista speranta in justitie, macar pentru infractiunile cu violenta, daca nu si pentru cele economice. Oricum, apare si aspectul savarsirii faptelor in grup, pentru ca tocmai astfel de comportamente de grup, extrem de violente, unde se produce un fenomen psihologic specific trebuie limitate.

Impactul media este puternic, asa s-a intamplat cu un in Timisoara, unde a avut loc recent un accident mediatizat. Pentru ca cel pe care se incerca aruncarea de vina facea parte dintr-un grup unit (taximetrist), soferul care a produs accidentul nu a reusit musamalisarea. Evident cei care nativ sunt predispusi la violenta vor fi de neoprit, dar cei care mai au un pic de judecata poate se vor gandi de doua ori inainte de a comite vreun gest necugetat.