O mica excursie...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tyco

Well-Known Member
Trenulist
24 Iulie 2016
781
10
Arad
sageata-verde.uv.ro
WEBSITE
http://sageata-verde.uv.ro/
YAHOO
thetycoon_tyco
LOCATION
Arad
Dar unde? Hai sa va dau un indiciu poate ghicici:

Tot nu stiti unde? Hai ca marim putin poza:

Inca nedumeriti? Iata ceva emblematic...un ceas (sunt reunoscuti pentru asa ceva)

este ceasul unei gari...

Dar ce gara...

Haideti sa va arat o harta poate stiti unde e...

Mai marim putin harta...

Cred ca vam tinut destul in suspans. Gara este situata in cea mai luxoasa statiune montana din Europa, st. Moritz - Elvetia. Fiind cazat foarte aproape de Elvetia, am zis ca intr-o zi sa vizitam macar o mica portiune din aceasta tara. Diferenta dintre ea si orice alta tara din lume este enorma. Doar daca ne limitam la trenuri putem spune ca terasamentul este impecabil iar catenara nu are pic de rugina pe ea, pur si simplu stralucind...

Gsarile sunt micute si cochete, numai bune de modelat pe o diorama...

Peisajul este mirific...

Magazinele sunt pe alese...

Masinile sunt vechi...
 
Si iata-ne ajunsi pe peronul garii...

In gara terminal stationau 2 garnituri gata de plecare. Prima garnitura:

Burduful vagoanelor...

Detalii Boghiu:

Si locomotiva:

A2a Garnitura:

Si cele 2 automotoare care trageau garnitura:

A 2a garnitura a plecat iar eu am mai ramas sa pozez materialul rulant existent in gara:

O locomotiva stationa in gara...

Detalii locomotiva:

Coletele postale erau incarcate pe vagoane speciale:

Detalii vagoane pentru posta:

Iar intr-un final am pozat o locomotiva diesel la manevra:

Mai privesc o ultima oara spre gara...

Si plec inapoi spre Austria, fericit ca am vizitat macar o mica portiune din aceasta minunata tara, Elvetia.
 
tyco a spus:
Gsarile sunt micute si cochete, numai bune de modelat pe o diorama...

Peisajul este mirific...

Magazinele sunt pe alese...

Masinile sunt vechi...


... iar cainii circula cu covrigi in coada. :D

Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie!

:fluierat:
 
inca un comentariu pe care Lupul Alb il putea pastra pentru el insusi, cam de acelasi nivel cu cel despre carton si plastic ordinar :D

@tyco, "masinile" nu sunt chiar vechi... este vorba de replici de autobuze vechi produse pe sasiuri de camioane de 3,5 tone MB814 in serie mica, care se vand cu succes in statiunile turistice "de prestigiu" ;)
 
ezact, cum spunea cineva de aici pe forum ;)

de aceea au fost si produse, ca sa dea impresia la turisti ca se plimba cu ceva vechi... si autentic...
 
Da, Elvetia este o tara frumoasa, dar si foarte scumpa.
Nu putem face nici un fel de comparatie intre domeniul "lor" feroviar si cel "al nostru", asa cum nu putem face nici in alte domenii, pentru ca acolo istoria a avut specificitatea ei asa dupa cum toata lumea stie.

Si pe la noi lucrurile ar putea fi foarte frumoase, daca unii ar sti sa cheltuie banii pe care din diverse motive, mai mult sau mai putin altruiste, "europenii" ii aloca pentru renovarea garilor romanesti.

Fara nici o urma de ironie sau bravada eu as prefera intotdeauna o gara din zona noastra montana (hai sa zicem zona Brasovului) uneia elvetiene, cu conditia sa dispara de prin ea mizeria si boschetarii.

Poate offtopic fata de subiec, dar nu m-am putut abtine, ca admirator vesnic al frumusetilor de pe la noi :D .
 
Horia_Radulescu a spus:
inca un comentariu pe care Lupul Alb il putea pastra pentru el insusi, cam de acelasi nivel cu cel despre carton si plastic ordinar :D

Draga, chestia cu cartonul a fost geniala. Insa vad ca nu ai mai progresat deloc. Abea asteptam sa vad continuarea. Pacat. :aplauze:
 
poate ca ar trebui sa citesti mai mult acolo unde trebuie ;)

intre timp kitul a iesit si s-a comercializat, seria 1 este gata vanduta, urmeaza versiunea maghiara/transilvaneana... insa hai sa nu-i poluam topicul omului :D
 
Vagoanele prezentate ca fiind automotoare care trageau garnitura, nu sint de fapt vagoane panoramice din compunerea ,,Glacier Expres" care circula pina la Zermat?