Prima mea achizitie pe N !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Misto garnituri :aplauze: , mai ales cel de la Fleischman.Insa avind in vedere pretul , in jur de 730 lei , iar cel de la Trix aprox. 683 lei, momentan nu mi le pot permite :-? Poate daca cistig la LOTO :D :D :D
 
Ultima achizitie in 2008...cadou de la ,,Mosul'' :D Locomotiva diesel electrica BR 1043 OBB , ep.IV , de la Fleischmann cod7367:
 
Foarte frumoasa locomotivav Theo.sa o plimbi cu placere pe viitoarea diorama.pe cand vedem si noi ce planuri ai referitor la aceasta?
 
Deocamdata sunt in faza de ,,achizitii''.Iata si primele vagonase din 2009:
-Vagon cisterna ,,ARAL'' DB, ep.III , TRIX cod:15504-12

-Vagon calatori cl.2 DB , ROCO cod:N24494

Va urma si o diorama , dar nu stiu cand.Pana atunci ,,bijuteriile'' mele stau ,,linistite'' in vitrina:
 
Si uite cum colecĂžia la Ho a intrat la apa :D Âşi se transformă intr-o colecĂžie frumoasă la N 8) Pe cind Âşi prima aburoasă la N?
 
Frumos ! Imi lasa gura apa !!!! :lol: Si eu vreau N ... O singura remarca sau mai bine zis pietroi ... vagoanele de marfa tare urate imi par ... n-au niciun farmec, cel putin in foto. Cum spunea cineva, zici ca sunt vagoane de calatori cu autocolante lipite ... Fara suparare, chestie de gust :( . In rest superb ... cum ar zice Toma Caragiu. :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Salut Silviu,
Va veni si vremea primei aburoase pe N. Eu as achizitiona una chiar si azi , dar deocamdata e o chestiune de... :confused: ,,buget'' :D Colectia pe HO nu a intrat definitiv la ,,apa'' :-? , doar ,,hiberneaza''. E totusi iarna nu-i asa :D
Salut Endo_ro,
Te referi la setul de 5 vagonase ,,tare urate''CANARIAS-EL PARAISO de la ARNOLD? Vagonasele sunt vopsite si nu decorate cu autocolante :-? Probabil ca asa erau vopsite si vagoanele la sc.1:1 care au circulat pe ruta Berlin-Frankfurt/Main in perioada 07.03-29./30.04.1998.Este vorba de SHOWTRAIN CANARIAS '98 care facea reclama , pe teritoriul Germaniei , turismului spaniol. Ma intreb ce tip de locomotiva tracta garnitura :?: Poate stie cineva dintre voi. M-ar interesa in mod deosebit :confused: Eu am achizitionat setul nu pentru frumusete , ci pentru faptul ca e copia fidela(sper :confused: ) a garniturii din realitate :lautar:
 
Ultima achizitie in 2008...cadou de la ,,Mosul'' Locomotiva diesel electrica BR 1043 OBB , ep.IV , de la Fleischmann cod7367:

Eu o am la H0 si e super. Dar... juram ca e doar electrica :) .
 
Referitor la SHOWTRAIN CANARIAS '98 , am gasit pe net niste imgini cu garnitura reala.
-poze din exterior (din pacate nu se vede locomotiva :( ):

-poze din interiorul vagoanelor.Se pare ca sunt amenajate ca niste ,,mini expozitii'' :confused:


Garnitura a trecut prin 34 orase din Germania stationand in gari pentru a permite publicului vizitarea ,,mini expozitiilor'' amenajate in cele 5 vagoane. Cel mai mult (respectiv 2 zile) a stationat in garile din:Berlin,Leipzig,München,Ludwigshafen,Stuttgart,Dusseldorf,Hamburg,Hannover si Frankfurt/Main.
 
.Pentru garnitura de marfă iĂži recomand BR 41 atunci cand bugetul va avea alocată suma necesară 8)
 
Cateva poze , culese de pe net , cu reclamele vopsite pe vagoanele garniturii EL PARAISO:

Poze cu aceleasi vagoane de pe o diorama:
 
Noi achizitii pe semestrul I. 2009:
-Vagon calatori cl.1/2 , DB , ep.IV , ARNOLD A3113

-Vagon de dormit , DRG , ep.II , ARNOLD A3361

-Vagon bagaje , DRG , ep.II , ARNOLD A3362

-Vagon calatori cl.1/2 , DB , ep.V , ARNOLD A3235

-Vagon calatori cl.2 , DB , ep.V , ARNOLD A3971
 
buna Theo,

interesante noutati, mai ales acel ABom "lange Halberstaedter" fost al DR Ost din anii 1980 si Bm234/235 in Orientrot/Lila/Lichtgrau, ambele de la Arnold... vagoanele acestea au avut ocazia sa se si intalneasca prin trenuri, intre 1994 si 2000 si chiar si inainte cu vechile logouri DB...

Edit by Admin: corectat datele.