Decodor Lenz Gold Mini 10411

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

fantt

Active Member
28 August 2016
53
1
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
din motive oarecum impuse, am achizitionat acest decodor in ideea de a-l utiliza la o viitoare locomotiva la scara N; acum am decodorul, insa nu mi-e clar ce locomotiva sa cumpar; prseupunerea mea este ca ar fi buna o locomotiva care sa aiba deja socket NEM 651 ; m-am uitat pe site-urile diversilor producatori (Roco, Fleischmann, Brawa, Minitrix), si sint tot in ceata; am gasit citeva locomotive care indeplinesc conditia, dar pe acoolo sint trecute si niste decodoare care ar merge instalate;
intrebarea mea pentru cei mai experimentati este acele decodoare sint indicate din motive pur comerciale, si as putea foarte bine instala si decodorul pe care il am eu? banuiesc ca raspunsul este da, dar as dori o confirmare
 
buna,

in principiu, da; cu Lenz 10410 si 10411 am echipat multe locomotive pe N, doar la unele (in general Fleischmann) am avut mici probleme - adica decodorul nu se "intelegea" cu circuitul imprimat al locomotivei si a trebuit sa dau afara cativa condensatori de pe acesta!

problema e ca nu orice producator testeaza orice locomotiva cu orice decodor... deci pot exista surprize, insa nu insurmontabile!
 
multumesc de raspuns Horia, sper sa nu am surprize; imi poti spune ciea locomotive la care nu ai avut probleme?
 
buna,

pe www.1zu160.net (forumul scarii N) la rubrica Digital exista o gramada de exemple (in limba GERMANA, rog necunoscatorii acestei limbi sa nu revina cu comentariile uzuale si mai degraba sa puna mana pe carte!) :D

eu am Lenz 10410 si 10411 intr-un BR628 Fleischmann (fara priza), lipit, intr-un Hercules (Rh 2016 OBB) cu priza NEM si intr-un Taurus OBB de la Minitrix!
 
ma pate ajuta cineva sa reprogramez adresa decodorului?am doua locomotive care au aceeasi adresa acum, si nu dspun decat de Lokmaus 2 de la Roco, care nu permite programarea...eventual la expozitia de la Brasov se poate asa ceva? ca tot o voi vizita simbata