L45H-056 din localitatea Jdioara, jud Timis

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Bravo pentru initiativa.
Cateva completari si eventuale propuneri:
Omul despre care e vorba in descriere este chiar proprietarul masinariei, sau aceasta se gaseste inca pe terenul care ii apartine?
Intrebarea are ceva sens in ideea in care lokomotiva arata ca dupa razboi. Ar fi o idee ca sa ne strangem mai multi pasionati si sa incercam o eventuala reconditionare, evident doar din punct de vedere estetic, pentru a o transforma intr-un model static, ca iesit din fabrica.
Tocmai de aia treaba cu proprietatea, ca daca se realizeaza asa ceva, ar fi pacat ca ulterior sa se gaseasca vreun proprietar care sa o revendice, nu in ideea ca i-ar apartine ci pentru ca nu ar mai putea fi admirata.
 
Din discutiile avute cu paznicul incintei nu am puttut sa deducem exact daca patronul firmei e si proprietarul locomotivei, dar mai mult ca sigur asa este.
Linia si materialul rulant au fost cumparate pentru fier vechi de catre o firma.
Deoarece linia in cauza-la fel ca si fabrica din Nadrag- a insemnat ceva pentru locuitorii din zona, patronul respectiv a tras sfori si a pastrat locomotiva in localitate. Pur si simplu locomotiva este expusa in strada, ca un fel de monument, dovada fiind si garduletul care o ingradeste.
Acelasi lucru l-a facut alt patron in Nadrag cumparind si expunind un tren intreg.

Off topic
Din linia in cauza a mai ramas doar podul metalic peste Timis.Pod care l-a inlocuit pe cel initial.
 
Ok,
atunci probabil ca in timp s-ar putea face ceva. Trebuie doar sa ne punem de acord mai multi cu aceasta treaba, si sa asteptam sezonul cald de la anu' (primavara vara) :D .
Oricum o actiune de tipul celei la care m-am gandit este foarte laborioasa, si foarte mare consumatoare de timp, in conditiile in care ne ocupam si de joburi si de alte activitati cotidiene.
 
stageexp a spus:
Bravo pentru initiativa.
Cateva completari si eventuale propuneri:
Omul despre care e vorba in descriere este chiar proprietarul masinariei, sau aceasta se gaseste inca pe terenul care ii apartine?
Intrebarea are ceva sens in ideea in care lokomotiva arata ca dupa razboi. Ar fi o idee ca sa ne strangem mai multi pasionati si sa incercam o eventuala reconditionare, evident doar din punct de vedere estetic, pentru a o transforma intr-un model static, ca iesit din fabrica.
Tocmai de aia treaba cu proprietatea, ca daca se realizeaza asa ceva, ar fi pacat ca ulterior sa se gaseasca vreun proprietar care sa o revendice, nu in ideea ca i-ar apartine ci pentru ca nu ar mai putea fi admirata.

Salut,

desi sincer ma indoiesc ca s-ar putea face ceva in acest sens, eu m-as baga de placere.
 
Da, pai normal.
De aia ziceam eu de proprietar, pentru ca daca reusim o astfel de actiune, ar fi pacat ca dupa aia masina sa ajunga pe cine stie unde. Nu m-ar deranja atat schimbarea proprietarului, cat imposibilitatea de a nu mai putea fi admirata.

In principiu este posibil, in timpul sezonului cald, daca ne vom strange mai multi si ne vom pune de acord din punct de vedere al orarului si dosponibilitatii de "ore munca". Ma gandesc ca ar fi un bun exemplu, dupa care altii si-ar pune si ei ambitia. Cand va fi momentul o sa vorbesc si cu baietii din depoul timisoara, care sunt extraordinar de entuziasti si pasionati cu adevarat de ceea ce fac.
 
cristiCFR a spus:
Daca tu faci rost de vopesea merg si eu sa dau cu pensula :D
Cand va fi momentul o sa vorbesc si cu baietii din depoul timisoara, care sunt extraordinar de entuziasti si pasionati cu adevarat de ceea ce fac.

Ce baieti ? :fluierat:

O sa fac rost si de vopsea, asta este ultima grija. Pana acolo mai exista chitul si multe altele :D . Cu pensula stai linistit, vom folosi compresorul.
Lasand gluma la o parte, vom vedea ce plan de masuri se poate lua pentru o astfel de actiune. Sincer o sa caut si ceva sponsorizari, pentru ca desi sunt dispus sa scot si ceva bani din buzunar (in limita bugetului alocat pentru acest hobby), daca se mai gasesc si alti doritori, prea multi nu am de unde din pacate, pentru ca sunt doar un simplu contribuabil la impozitele de stat.

Am avut ocazia sa cunosc doi "baieti" pasionati din depul timisorean, am inteles ca sunt mai multi. Am fost placut impresionat de ceea ce vor sa faca si a ramas stabilita o colaborare viitoare.