Elefantul la N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Frumoase foc. Imi aduc aminte de una la TT de am avut-o demult, Ludmilla parca ii spunea. Cum este la rulaj e okay? La mai multe si s le vedem la treaba pe o diorama. :D
 
@Sogard barile nu-s vopsite, iar plasticul e destul de translucid...Da' imi place cum arata asa ca o sa mai imi cumpar unul :D.
Legat de locomotive , boghiele nu mi s-au parut a fi vopsite, oricum si incazul Brawei si la Arnold plasticul e OK.Altele ma dor la Br132 Brawa.

@Gamitzu , e Ludmila , ca rulaj inca nu am o parere formata , am miscat-o 20cm inainte si tot atata inapoi cu o baterie de D90 ...
Referitor la urare : LA FEL :D .
Iar diorama o sa mai astepte un pic.
 
Eram curios cum lucreaza,daca trage bine. La detalii bag de seama ca este ok. Are cauciucuri de tractiune pe osii? :D Numa bine, sper sa le vedem la lucru
 
Putin dezamagit de piesa lipsa de pe sasiu dar trecand repede peste asta, constat ca a fost vopsit aiurea cu vopsea scursa pe carcasa, se vede din anumite unghiuri. Alta buba care a necesitat desfacearea vagonului a fost din cauza catorva feestre care nu au fost amplasate in goluri pana la capat. a trebuit sa le relipesc pe pozitii.
Sunt curios daca sunt facute home-made sau chiar sunt poductie de fabrica. La cat a costat...
 
Atelierele din china(nu scriu cu litere mari ca nu se merita) se intind de la grupa mica deschise in crese de copii pana la grupa mare cele facute de studenti in practica la M.I.T. Am simtit pe pielea mea diferenta intre Bachman scrap china si Life-Like Proto ori Athearn din cealalta China. Lasand gluma deoparte, arata bine pentru modelele Europene la N la care am vazut ca se poarta simplificarea la maxim. Daca s-ar face asta si la pretul mare ar fi si mai bine Pe mine m-ar tenta Ludmila aia, am avut una la TT si desi sant axat pe modele Americane, imi face cu ochiul de ceva vreme. Dar ca deobicei, simptom comun la virusul trenuletelor, daca iau animalul, are cuple Rapido, eu merg pe sistem american, nu o sa am ce trage cu ea si o sa trebuiasc vagoane, si nu 2-3 bucat,i macar de o garnitura ca lumea. Apoi nu incap in vitrina, mai trebuie o vitrina,brrrrrr......................... :D Boala grea. ;-)
 
Ca un mic preivew la urmatorul proiect:



Este vorba de o diorama modulara (mai mare ca nu reusesc sa gandesc la scara mica) , in poza de mai sus fiind o simulare pentru gara .Modulele sunt 85cmx40cm.
Sunt 3 module pt gara , vor mai fi 4 module la 90 grade si inca 3 de 85cmx40cm.

Clar, in urmatorii ani o sa am cu ce sa imi ocup timpul liber :D .
 
A trecut ceva vreme de la ultimul post asa ca o resuscitez un pic topic-ul :D.

Minitrix 13597, Bromberg DB , nostalgie TT :

Minitrix 91079 , Y DR, bagaj cu clasa 2:

Minitrix 91071, Y DR , clasa 1:

Minitrix15919-01, Y DR, clasa 2:

Arnold HN4205 -set de 3 modernisierungswagen.
Arnold HN4205-1, modernisierungswagen, clasa 2 , incaltat cu boghiuti Gorlitz 3:

Arnold HN4205-2, modernisierungswagen, clasa 2:

Arnold HN4205-3, modernisierungswagen, clasa 2 + bufet:


Garnitura rezultata(fara Bromberg fireste):
 
Continuam cu 3 seturi de vagoane de marfa , unul Brawa si 2 Arnold.

Brawa 1920: set cu 3 vagoane frigorifice epoca 3 , unul DB, unul FS si unul NS.

Vagonul DB:

Vagonul FS:

Vagonul NS:


Arnold HN6328 : set 3 cisterne DR , epoca 4.




Arnold HN6306: set 3 Ucs-uri DR , epoca 4.




 
Nu, da' cineva trebuia sa piarda ceva timp sa le prelucreze(asta daca avea cu ce) si io nu am avut nici un chef.
Ceea ce vezi acolo sunt niste crop-uri din niste raw-uri fara nici o interventie.
Ceea ce e de remarcat e ca D7100 se descurca mai bine cu becurile economice decat D90.
 
O parte din achizitiile din ultimele cred 5 luni.

DB:
Roco V188:

Liliput E 44.5:


Fleischmann Leig-wagen


DR:
Brawa Br118:

Brawa E11:

Arnold E04

Arnold Br156