magazine de trenulete in Budapesta si Debrecen

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Na am fost si eu la Budapesta special la cumparaturi de trenulete
asteptam ca macar un magazin sa ma astepte cu o gramada de modele expuse si accesorii ,inclusiv la modells & hobby am asteptat 30 de min sa se faca ora 9 sa deschida magazinu deshi erau mai multi acollo in fatza cei din magazin savurau frumos cafeaua :-? mai ceva ca romanii ce lucra la stat.

dupa ce am intrat am gasit un magazin identic ca stil cu cel de la München linia 13 peron adica muuulte cutii nimic deosebit expus ..fara nici o diorama nimika ..si ce erau in vitrine erau la distantza mare de noi find despartite due un pult ca la aprozar ..evident vanzaorii erau ocupatzi totzi cu alceva si nu erau acolo sa ne dea produsele sa le pipaim

si la magazinele celelalte nu stia decat un vanzator din 10 2 cuvinte engleza :-x
si trei vanzatoare ziceau ca nu or socotit niciodata pretu in euro :x
eu ne fiind obisnuit cu forint incecam sa socotesc din cap si uiutam cursu exact

frumoasa Budapesta dar parca e prlina de obiceiuri romanesti
am parcat cu greu pe un trotuar ,nu am gasit de unde sa iau tiket de parkare
am calcat in noroc :oops: de doua ori cand am coborat din masina
SI am ajuns la un magazin de windsurf de data asta privim in stanga shantz cit vezi cu ochi ...privim in dreapta shantz cat vezi cu ochii ..peste groapa magazinu de windsurf sa sarim era destul de la limita distanta :D nare rost sa mai continui
voi revenii cu poze si cu o scurta comparatie Austria Germania si Ungaria

oricum daca ajungi in Budapesta mai faci 2 ore pana la Wiena si ai acolo o gramada de magazine profi ca recuzita de privit ..evident preturi de net nu gasesti niciunde in marile orashe

deshi greu dar trebuie sa recunosc ca Romania chiar asa fara nici un magazin de trenuletze cu expunere a evoluat muuult in ultimii 20 de ani
si Ungurii dupa aceiasi 20 de ani au reshit sa afle unde dorim sa duca autostrada asa ca au inceput constructia mai departe de Seghet...sper sa nu se razgandeasca ai nostri :D
 
Intr-o vizita "fulger" - la Budapesta, cam asa cum facea tovarasu' in unitatile fruntase, am apucat sa intru si eu la MODELL KIT 1001 de pe Erkel utca 6, sector IX. Magazin micut dar cu o oferta destul de bogata, la material rulant, mai ales pe produse Roco. La sine nu am vazut decat Roco, dar nici nu pot zice ca am cautat sine cu atentie, ca nu imi trebuiau. Nu au lipsit Trix, Fleischmann,Brawa, Piko, etc. Am avut placuta surpriza sa vad inca in primplan, vagonul de dormit MU de la AF. Multicel N si ceva TT, aviz amatorilor. LA N erau destul de multe produse la "aktio". Una peste alta, merita pierduta macar o ora acolo. Preturile insa mi s-au parut binisor peste ceea ce aduc bajetii nostri.
Atentie! programul e de la 10 ora lor.