locomotiva cu abur

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cftt

Well-Known Member
7 Februarie 2016
286
0
am primit aceasta poza de la un prieten, nu stiu daca a mai fost prezentata, stie cineva ce locomotiva ar putea fi?
 
In poza e o locomotiva greaca, o fosta masina tender a OSE (compania nationala greaca) clasa numita Z. Locomotiva din poza este expusa astazi in Creta si are numarul 7538.

Nu are nici o legatura cu un T9.3 Prusac.
 
Bravo Catalin, super!

SPAP 7538 / OSE 7538 construita de Krauss, MĂźnchen, expusa la Heraklion, Creta,

vezi: http://www.pietruck.de/html/rail.htm
 
multumesc Catalin, foarte curios sau interesant e faptul ca aceasta locomotiva este expusa in Creta unde, dupa cate cunosc eu, nu exista cale ferata, sau poate a existat candva demult?
 
Creta nu mai are astazi retea de cale ferata, dar a avut. Mare parte din ea a fost distrusa in cel de al doilea razboi mondial.
Mai jos o harta din timpul operatiunilor militare din 1941. Ai pe ea si caile ferate.

 
Da, nu pare prea bine pastrata si are cateva piese esentiale lipsa, de exemplu biela motoare (daca n-o fi pe undeva pe deasupra) insa nu cred ca tocmai noi, romanii, am fi cei mai potriviti sa comentam chestia asta. Nici unele din locomotivele noastre de patrimoniu nu arata prea bine, si ma refer exclusiv la cele care mai exista, nu la cele care au fost taiate chit ca erau in patrimoniu...

Atata timp cat o pastreaza pe post de mobilier urban, exista sansa ca odata si odata, in viitor, cineva sa aiba mai multa grija de ea.

Interesanta ideea ca in Creta au existat candva cai ferate, insa au fost desfiintate. Catalin, dupa stiinta ta, a existat vreo ratiune economica pentru desfiintarea acestora sau a fost vorba despre o decizie pur politica?