Colectie personala TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Costel_TT

Active Member
29 Iunie 2008
51
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare la toara lumea!
In continuare va voi prezenta colectia mea de trenulete la scara TT 1:120,
trenulete pe care am reusit sa le pozez cu ajutorul unui prieten dotat cu aparat foto :D

Iata colectia pe care am reusit sa o string in 10ani de "munca" :-| :mrgreen:
Pentru inceput o vedere generala a colectiei

Toata colectia asezata in vitrina


Iar acum bucata cu bucata

BR81 001 ( BTTB )


BR81 004 ( BTTB )


V180 146 ( Zeuke )


BR110 104-7 ( BTTB )(din pacate nu mai are partea de sus a cabinei)


BR221 139-9 ( BTTB )(1)


BR221 139-9 ( BTTB )(2)


BR242 018-2 ( BTTB )


E11 022 ( BTTB )


E499 035 ( BTTB )


BR194 178-0 ( BTTB )


BR182 0258-7 - Taurus DB ( Piko )


Automotor LVT - VT171 824-6 si 171 018-5 ( BTTB )


Momentan atit, voi mai reveni cu restul pozelor in limita timpului disponibil pentru al le face resise si upload pe photobucket.
Multumesc pentru intelegere!
 
servus costel_TT,
frumoasa colectie ai adunat de-a lungul unui deceniu! Am si eu o colectie asemanatoare (mai putine locomotive si vagoane) strinsa cam in 2 decenii :lol:
Mai nou am trecut la scara Ho digitala astfel ca vechile trenulete TT au ajuns marfa de vinzare.
Da-mi un mesaj daca esti interesat.
alin69
 
In vitrina, jos in dreapta, sunt doua tramvaie, sau mi se pare mie? Ne poti da cateva detalii?


Keep up the good work!
:aplauze:
 
Multumesc pentru aprecieri
djflavio a spus:
In vitrina, jos in dreapta, sunt doua tramvaie, sau mi se pare mie? Ne poti da cateva detalii?

Da sunt doua tramvaie, iar in ceea ce priveste detaliile toate vor veni la timpul lor, doar putina rabdare sa ajung cu prezentarea la ele :wink:

Iar acum sa continuam prezentarea colectiei...

Vagoane de calatori

Epoca I

Vagon KPEV clasa a2a ( BTTB )(1)


Vagon KPEV clasa a2a ( BTTB )(2)


Vagon KPEV clasa a3a ( BTTB )


Vagon KPEV clasa a3a ( BTTB )


Vagon KPEV clasa a3a ( BTTB )


Vagon KPEV clasa a4a ( BTTB )


Epoca III

Vagon de bagaje DR ( BTTB )


Vagon de bagaje sau de insotire la trenurile de marfa DR ( BTTB )


Vagon clasa a2a DR ( BTTB )(1)


Vagon clasa a2a DR ( BTTB )(2)


Vagon clasa a2a DR pe 3 osii cu cabina de frinar ( BTTB )


edit:
O mica adaugire, am uitat sa pun la prezentare urmatotul vagon, oboseala ce sa ii faci :roll:

Vagon de bagaje DR ( BTTB )


Va urma...
 
buna,

ma mira foarte mult acea 221 (V200.1) in culori fanteziste de TEE... V200.1 nu au existat decat rosii (Purpurrot) sau in Ozeanblau/Beige...

sa fie o fantezie a BTTB sau o creeatie proprie? :D
 
Salut Horia!
Nici eu nu stiu exact care e treaba cu acea vopsire rosu cu crem, stiu doar ca acel model de locomotiva in acea vopsire a fost ceva special care sa gasit doar la tirgul anual din Nurmberg prin 2001 la standul Tillig, ca locomotivele au fost facute de Tillig special pentru expozitie sau ca au fost facute de BTTB iar Tillig le-a scos la expozitie si le-a vindut nu mai stiu.
Din pacate una din locomotive a avut si un set de 3 vagoane reko pe boghiuri in aceleasi culori cu locomotiva pe care nu am reusit sa le cumpar. :(
PS: locomotivele le-a adus din Germania un prieten si eu le-am cumparat inainte sa le cumpere altii. :D

Iar acum am sa continui cu prezentarea colectiei:

Vagoane de calatori

Epoca IV

Vagoane de calatori donnerbuchsen DR ( BTTB )


Vagon de calatori donnerbuchsen DR ( BTTB )


Vagoane de calatori donnerbuchsen DB clasa a2a ( BTTB )


Vagoane reko pe 3 osii DR ( BTTB )


Vagoane reko pe boghiuri DR ( BTTB )


Vagon de dormit DR MITROPA ( BTTB )


Vagoane Y clasa a1-2a DR ( BTTB )


Vagoane Y clasa a1-2a DR ( Zeuke )


Vagoane etajate DR ( BTTB )


Va urma...
 
am inteles ;) Messemodell, adica fantezie insa valoare de colectie mare intrucat limitat!

cum faci sa atasezi impreuna modelele Zeuke & Kegweth KG cu cele BTTB? ai cuple de schimb?
(pentru profani, Zeuke avea o cupla metalica pana la nationalizare in 1972, dupa aceea a aparut cupla tipica BTTB care a supravietuit pana anul trecut...)
 
Cuplele Zeuke si BTTB sunt compatibile, se poate face o garnitura din vagoane cu cuple diferite. Cu putina binevointa legatura poate fi deosebit de ferma, chiar mai sigura decat intre cuple de acelasi tip.
Nu mai sunt compatibile cu modelul nou de cupla, din pacate...
 
Salut!
djflavio a spus:
Cuplele Zeuke si BTTB sunt compatibile, se poate face o garnitura din vagoane cu cuple diferite. Cu putina binevointa legatura poate fi deosebit de ferma, chiar mai sigura decat intre cuple de acelasi tip.
Exact asa e, se pot cupla intre ele foarte bine vagoane si, sau locomotive cu cuple diferite Zeuke si BTTB, doar ca decuplarea vagoanelor cu cuple diferite nu se poate face cu decuplator ci doar manual ridicind vagoanele sau locomotivele de pa sina, dar cu putina inspiratie, bunavointa si mai ales timp liber se poate face o cupla sa ii zicem universala adica o cupla care sa se poata cupla cu cuple BTTB si Zeuke fara a interveni manual asupra cuplarii sau deculparii.
Pentru cei care nu stiu ce inseamna sau ce este un decuplator http://www.tillig.com/cgi-bin/tillig.pl?templ=tillig-pl/index.html

Continuare:

Tren de calatori japonez bullet train ( trenul este din gama junior doar ca in europa sa gasit foarte rar deoarece a fost fabricat mai mult pentru Japonia )



Vagoane de marfa:



va urma...
 
Salut!

In continuare, continuarea continuarii prezentarii colectiei :D

Din motive de lene si de timp nici data trecuta nu am scris date despre vagoane, nici acum si nici datile viitoare nu o sa scriu, deci pozele:



va urma...