Planuri modele feroviare

victorian

Well-Known Member
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Salut din nou,

Iti pun alaturat un "crop" din desenul meu, in care am cotat elementele pe care le-am masurat personal si stiu sigur ca sunt ca in realitate. Iti rezulta si dimensiunea pe care o cauti, dar trebuie sa-ti spun ca NU am masurat-o efectiv, ci doar rezulta astfel prin comparatie cu elementele masurate (treptele scarii de acces la cabina)

Evident, desenul are inca multe necunoscute, dar sper sa avansez in anul ce vine. Desenul este facut in Nemetschek, un "concurent" al AutoCAD-ului, si toate elementele sunt figurate la marime reala, asa ca odata terminat desenul voi stii in orice moment ce dimensiune are fiecare element, si/sau pot folosi desenul in continuare ca sa realizez un model (in cazul meu, la scara N) ;-)

tudor_corbul

Well-Known Member
9 Mai 2007
498
0
Iasi
Victorian multumesc mult,acum pot sa fac ceva mult mai complet.Oricum eu deja am inceput proiectul :D Am sa fac locomotiva din bete de chibrit la scara 1:32(oricum iese ceva foarte mare 8) )

Toate cele bune!!

victorian

Well-Known Member
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Hmmm... esti sigur ca betele de chibrit sunt materialul cel mai potrivit? eu as folosi carton, lemn, metal, tehnici mixte, dar in nici un caz nu m-as limita la un material care mi se pare atat de nepotrivit constructiilor feroviare! Iar scara 1:32 ESTE cu adevarat foarte mare!

tudor_corbul

Well-Known Member
9 Mai 2007
498
0
Iasi
Victorian am ales chibriturile pentru ca am acumulat experienta.As vrea sa lucrez cu ele deoarece da un aspect original,si la scara 1:32 cred ca sunt foarte bune,deoarece detaliile nu sunt chiar mici si imi permit sa lucrez totul din chibrit.
Daca nu vrea sa iasa nu-i problema incerc cu altceva :D

Toate cele bune!!

G

gaby7291

Guest
caut planuri ale locomotivelor:
LDH25
LDH47
LDH82
LDH83
LDH 18 / 88 / 96
--------------
BR107

eventual la scara 1:87 (ca nu stiu matematica :x ).........fac cinste !

LE1500KW

Active Member
26 Iun 2007
203
0
Bucuresti
http://trainz.uv.ro/draw/loco/ldh_1250.html

ps.la proportionarea lucruri la scara 1:87 (HO) nu trebuie sa stii multa mate,trebuie sa iei cota lucrului la scara 1:1 si sa-l imparti la 87 si iti va da cota lucrului respectiv in mm la scara HO , it's so easy! :wink: