Le are Tillig in plan ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

kltrainlover

Well-Known Member
Trenulist
21 Octombrie 2007
329
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
In discutiile de pe forumuri, cand era vorba de mult asteptata locomotiva diesel romaneasca DA 060 CFR ( produsa de TILLIG ), se pomenea la un moment dat de un "bombardament de email-uri asupra celor de la Tillig". Fiindca nu doresc sa le scriu celor de la Tillig pt un subiect care poate sa fi fost deja abordat de altii si sa-si fi primit un raspuns, ma adresez in acest topic celor care sunt in legatura cu cei de la Tillig si poate vor fi auzit candva de subiectul care ma intereseaza.

In anii '80, '90 sau chiar in anii 2000, "predecesorii" lui Tillig adica Schicht si Sachsenmodelle au lansat o serie de modele de vagoane de dormit si de vagoane restaurant din fostul est comunist , pe scara H0. Aceste vagoane erau o reproducere pe H0 a vagoanelor de dormit si a vagoanelor restaurant produse in fosta RDG (DDR) de Bautzen si livrate catre retelele de cai ferate din fostul est comunist : DR, CSD, PKP,. Modelele pe H0 de vagoane de dormit si de vagoane restaurant ale celor de la Schicht si Sachsenmodelle erau toate la scara de 1:100 (adica 250 mm) si au fost realizate numai in inscriptionari DR, CSD, PKP nu si CFR.

Vagoane de dormit:







Vagoane restaurant:


Totusi, respectivele modele de vagoane de dormit DR, CSD, PKP, desi nu sunt 100% identice cu ceea ce ar fi un vagon de dormit romanesc ( seriile 70-50 si 60-41) sunt relativ usor de CFR-izat . Singura problema este faptul ca aceste vagoane sunt scara 1:100 deloc agreata de majoritatea zdrobitoare a trenulistilor.

Intrebarea mea este: are cumva Tillig in plan sa produca din nou aceste vagoane dar la scara de 1:87 (adica 282 mm)?
Daca s-ar ajunge la situatia ca Tillig sa produca vagoanele de dormit in discutie si in inscriptionare CFR ar fi excelent. Daca ele ar fi produse macar in inscriptionarile DR, CSD, PKP tot ar fi o situatie folositoare si modelistilor romani, macar acelora care accepta modelele CFR-izate. Din modelele DR, CSD, PKP s-ar putea obtine usor modelele romanesti corespondente ( echivalentele pe H0 ale vagoanelor de dormit ale CFR seriile 60-41 si 70-50 )

60-41



70-50


Am vazut ca Tillig va produce cateva vagoane de clasa ale MAV la scara de 1:87 (adica 282 mm), vagoane care mai fusesera produse de Schicht in anii '80 la scara de 1:100 (adica 250 mm).
Schicht

Tillig
 
dezamajit nu prea cred
cam tot ce a fost cfr de la tillig s-a vandut
suntem o piata mica
le cumparam doar o serie mica de cate sute sa zicem
si sa fim seriosi
ei doar au colorat in altfel vagoane la care aveau deja matrice
e vb de vag Y
 
Florinn a spus:
Salut,

parerea mea este ca Tillig este dezamagit de piata din RO si nu are in plan sa produca foarte curand vagoane CFR.

Salut!
Florine, nu stiu de ce, dar parca am si eu aceeasi senzatie.

Daca as fi introdus o paranteza explicativa in intrebarea mea s-ar fi vazut din start ca nici eu nu ma astept ca Tillig sa produca prea curand astfel de vagoane.

Tocmai de aceea intrebarea mea (se poate vedea din context) se referea la vagoanele de dormit in inscriptionari DR, CSD, PKP care in mod cert sunt vandabile. Daca ar apare astea, le-am putea ceferiza.

Asa ca voi completa intrebarea cu aceea paranteza:
Intrebarea mea este: are cumva Tillig in plan sa produca din nou aceste vagoane (in inscriptionari DR, CSD, PKP) dar la scara de 1:87 (adica 282 mm)?
 
unele inca se mai gesasc la vinzare......(la 1:100, cit si citeva la 1:87 din seriile mai vechi)
 
060-EA a spus:
kltrainlover a spus:
Asa ca voi completa intrebarea cu aceea paranteza:
Intrebarea mea este: are cumva Tillig in plan sa produca din nou aceste vagoane (in inscriptionari DR, CSD, PKP) dar la scara de 1:87 (adica 282 mm)?

Nu :!: Pentru ca Tillig nu are matrite pentru aceste modele la 1:87

Stiam ca Tillig nu are astfel de matrite dar, dupa cum suna si titlul topicului : "Le are in plan?"
 
kltrainlover a spus:
060-EA a spus:
kltrainlover a spus:
Asa ca voi completa intrebarea cu aceea paranteza:
Intrebarea mea este: are cumva Tillig in plan sa produca din nou aceste vagoane (in inscriptionari DR, CSD, PKP) dar la scara de 1:87 (adica 282 mm)?

Nu :!: Pentru ca Tillig nu are matrite pentru aceste modele la 1:87

Stiam ca Tillig nu are astfel de matrite dar, dupa cum suna si titlul topicului : "Le are in plan?"

NU