142 CFR

udrea

Member
Trenulist
3 Noi 2009
32
0
Braila
Stiu. iar pentru 142 am sa fac o preducea special㒠heagonala cu diametrul de 2mm

scristi

Well-Known Member
Trenulist
12 Sep 2016
377
7
Braila
YAHOO
savinc2000@yahoo.com
Stie cineva seria tenderului de la 142.072 cu depoul la Tim?

Elektriska

New Member
7 Ian 2010
4
0
Buncar
Buna!

Cred ca pana la urma sunt hotarat sa incep lucrarile la acest model de locomotiva...
Daca mai are cineva si alte planuri inafara de cele postate aici il rog foarte mult daca le poate face publice fiindca am nevoie de mai multe detalii (eventual si cu tenderul ei)...daca nu...asta este si voi incerca sa iau in studiu pozele cu ea si voi incerca asa sa o fac.

O zi buna va doresc.

scristi

Well-Known Member
Trenulist
12 Sep 2016
377
7
Braila
YAHOO
savinc2000@yahoo.com
intrebare intrebatoare...la seria 142.044 am vazut cazanul de pacura montat pe niste bucati de lemn. la seria 142.072 si cea de la sibiu din poze am vazut ca acel cazan de pacura e montat pe niste suporti
acum intrebarea....care e varianta corecta? suportii sau bucatile de lemn? totusi ma bazez ca varianta 142.044 este mai intreaga decat celelalte si ar trebui luat ca exemplu pt cei care vor sa reproduca o 142.000.
cine ma poate lamuri la aceasta problema?

srazvi

Well-Known Member
Trenulist
14 Mar 2016
1.095
0
Arad
Din cate stiu 142044 a fost refacuta la Remarul Cluj dupa '89, poate ei au schimbat felul cum e montat cazanul, din pacate nu am fost atent la cea de la Resita(142072) cum e dar sigur sunt imagini si daca si aceea e pe suporti atunci asa era original :wink:

scristi

Well-Known Member
Trenulist
12 Sep 2016
377
7
Braila
YAHOO
savinc2000@yahoo.com
am inteles....deci daca pun rezervorul de pacura pe suporti L din meta nu e problema
ok, o sa respect pozele de la resita

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.830
37
Bucuresti
YAHOO
catalinpavel@yahoo.com
Atata vreme cat inmatriculezi masina dupa anul 1960, nu-i problema....

scristi

Well-Known Member
Trenulist
12 Sep 2016
377
7
Braila
YAHOO
savinc2000@yahoo.com
142.072. modelul de la resita...desi nu este el complet...

060-EA-242

New Member
Trenulist
16 Mai 2010
6
0
Cretulesti DB
Salut!
Mi-ar trebui si mie niste schite cu cazanul locomotivei daca are cineva.
incerc de mai mult timp sa construiesc model in miniatura care sa functioneze pe abur (Live Steam)

scristi

Well-Known Member
Trenulist
12 Sep 2016
377
7
Braila
YAHOO
savinc2000@yahoo.com
are idee cineva ce diametru aveau farurile locomotivei cu aburi? inclusiv farul central? multumesc

udrea

Member
Trenulist
3 Noi 2009
32
0
Braila
Salut la toata lumea- Iata ultimele imagini inainte de finaliz<area machetei locomotivei Codaesti. Va pregatesc o surpriza sa stiti, curand!

udrea

Member
Trenulist
3 Noi 2009
32
0
Braila
Asa cum am promis iat㒠imaginile cu macheta la gata. Acum pun desfasuratele pe hartie ca sa o pot oferi celor care doresc sa o construiască’.

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Frumos, acum ca ai ajuns in acest stadiu ar fi misto sa incerci materiale noi, tehnici noi sa incerci sa tinzi spre perfectiune. Lucrezi la o scara foarte mare din cate vad si fiecare detaliu are nevoie de multa rabdare. Foarte frumoasa masina.

udrea

Member
Trenulist
3 Noi 2009
32
0
Braila
Am mare nevoie de fotografii cu detalii ale tenderului locomotivei 142. Deja am inceput lucrul la ea. Dac㒠m㒠poate ajuta cineva, eventual cu planuri(vrabia malai visează’) raman recunoscator!

udrea

Member
Trenulist
3 Noi 2009
32
0
Braila
Asa cum am promis iata mai multe imagini de la locomotiva aflat in lucru. Dureaza mult deoarece piesele sunt concepute pentru a servi unui model printabil. Urmeaza ca dupa terminarea machetei sa pot prezenta o lucrare de modelism- carton accesibila mataorilor, ceva gen Modelik pl.