Roti de 11,5 mm 1:87 (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
Ei uite ca am dat de năcaz si nu scap de o goangă, cum ar zice prietenul meu cosmin78 :D

Năcazul este ca am nevoie de roti cu spite si contragreutati pentru o aburoasa.

Pana aici nimic greu dar problema este ca trebuie de 11,5 mm in diametru

Ma juta oarecine cu oarece sfaturi?

Daca ma trimiteti peste mari si tari la nu's ce producator, magazin sau distribuitor nu am facut nimic :(

Ceva pe langa căÂşile noastre ar fi perfect :D , un magazin, o piesa de schimb, chestii din astea.

Multumesc anticipat

:cafea:
 
Cred ca poate sa-ti aduca Adrian ca piese de schimd de la Marklin.
Trebuie sa vedem cum arata si apoi se rezolva. Ultima pe care am luat-o eu costa cam 4 Euroi.
Da-mi detalii si ceva timp si se rezolva.
Adrian
 
Eu iti sugerez sa te uiti pe site la Marklin (sau Trix) la tipul de locomotiva care are asemenea rota, dup aceea dai pe lista pieselor de schimb, gasesti codul si mi-l dai. Contra unei beri reci, iti aduc roata.
Dupa ce maninc, iti trimit o poza cu roata pe care o am, diametrul nu se potriveste cu ceea ce ai tu nevoie.
Adrian
 
LDH,

Inainte de a te incurca cu multe altele, incearca si o roata de tender Piko. Am primit candva o epava de locomotiva Piko din gama Hobby, cu doar doua axe cand ea saraca ar fi trebuit sa aiba trei. Are si un tender cu trei osii, si exact asa soi de roti cum iti trebuie tie avea! M-am uitat pe site-ul lui Rally, oribilitatea aia locomotiva mai exista inca in productie, doar ca rotile de tender sunt acum fara spite, nu stiu ce s-o fi intamplat...

Am cautat tenderul ala pe care-l aveam sa-i masor rotile, insa s-au jucat copiii cu el si nu-l mai gasesc. Later edit: l-am intrebat pe plodul ala mare al meu, si cica l-a dus la Bucuresti. E in Crangasi, a doua pe dreapta! :))

Daca faci rost de un tender sau macar de niste roti din alea, tot ce mai trebuie este sa-i manufacturezi contragreutatile dintr-o bucata de plastic sau o tabla subtire!
 
rotile alea (roti tender Br 55) de care vorbeste victorian au exact 11,50mm,insa nu au contragreutati...
 
Salut LDH ,
Stiu ca cauti pentru HO ,dar nu crezi ca gasesti la N ce-ti trebuie ? Deoarece la asa un diametru mic vrei contragreutati !!!
Vrei sa-ti construiesti o locomotiva HOe ??? :D (daca da....atunci cauta un sasiu de loco N pe ebay...).
 
Merci de sfat Rudi dar nu vreau H0e

La H0e am si nu ma bag sa mai fac nimic. Ma multumesc cu ce am luat de la Roco.

Vreau pentru 1:87 H0.

Am gasit un sasiu la PIKO dar rotile sunt 14,5 mm in diametru si nu sunt bune.

Cum spuneam Cosmin78 mi-a recomandat un T2 care are 12,5 mm. Ceva mai aproape dar tot mari.

Pana la urma, daca nu gasesc si nu gasesc, o sa caut un tender de BR55 PIKO, modelul vechi.

:cafea:
 
@LDH ,dar tot nu stiu la ce iti trebuie aceste roti......sau am scapat poate ceva? :D