Diorama mea

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.819
3
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
ma bag si eu in seama....una din roti este izolata fata de osie....altfel facea scurt pe sine

alexvusdea

Well-Known Member
Trenulist
4 Aug 2016
329
0
Bucuresti
Poza de pe site-ul Piko

Izolatia este partea neagra intre roata si osie.
Si este numai la una dintre roti.

L

lok

Guest
si cum o poza face mai mut decit o mie de cuvinte...

cealalta osie se pune cu izolatia in partea opusa izolatiei primei osii. mai e posibila o varianta. se poate colecta tensiunea prin intermediul unor lame elastice ce freaca de roti. singura problema cu cea de a doua varianta e gasirea unui material suficient de elastic si de moale ca frecarea sa fie minima, iar contactul in acelasi timp sa fie ferm. la varianta cu leduri se poate folosi un condensator electrolitic de capacitate potrivita, astfel incit sa nu mai clipeasca lumina in vagon. evident, conectarea lui se face dupa puntea redresoare.

Seby

Well-Known Member
Trenulist
29 Noi 2016
282
0
Ploiesti
YAHOO
boss_seby
Niste lamele subtiri si elastice se gasesc in interiorul codurilor de bare din plastic. Am cumparat niste CD-uri care aveau lipit pe ele niste coduri de bare din plastic, le-am dezlipit si am inceput sa fac disectia ca sa extrag cele 2 lamele. Metoda a mers dar a dus la infranarea vagonului

rally

Well-Known Member
Trenulist
4 Dec 2016
1.188
0
bucuresti
www.jucarii.com.ro
WEBSITE
http://www.jucarii.com.ro
Ca bine zici LOK !!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
La vagoanele noi, problema e ca osiile sunt in plastic, si atunci trebuie lamele elastice de alama pt colectarea curentului. Eu am incercat cu sirma infasurata pe ax si cositorita, dar apare infranarea iar pe parcurs contact imperfect.
@seby : Se pot cositori lamelele alea din cutiuta cod de bare ?
Deci intrebare :
De unde lamele elastice de alama ?
rally

rally

Well-Known Member
Trenulist
4 Dec 2016
1.188
0
bucuresti
www.jucarii.com.ro
WEBSITE
http://www.jucarii.com.ro
Salve !
Am probat lamelele de care pomenea Seby !!!!
Deci niste cutiute de plastic in care sunt 2 lamele lungi de circa 4 cm si 2 mai scurte cu 0,5 cm. Nu sunt pt cod de bare, dar presupun ca se magnetizeaza si cand vrei sa iesi cu marfa din Diverta :D :D :D , fara sa o fi platit (casiera dezactiveaza cutiuta dupa plata ) chestiile alea de la intrare incep sa urle :-? :-? :-?
Lamelele se pot cositori, sunt extrem de elastice, prezinta o buna conductivitate pe partea curbata in interior, practic fac contact permanent. Poate voi pune si niste imagini... :D
Intrebare : Stie cineva firma care vinde asa ceva ?

Trebuie sa fie aceeasi care vand si senzorii aia mari de se pun pe haine sau pantofi la supermarketuri.
rally

DORIN

Well-Known Member
Trenulist
25 Apr 2016
634
0
BUCURESTI
a pomenit un frate de suferinta de pe forum de un condensator legat in serie in circuitul de iluminare a vagoanelor. mie mi s-au aprins imediat beculetele (ale mele nu ale vagonului :D ) vreau sa stiu ce fel de condensator trebuie pentru un circuit cu 2 leduri legate in serie cu o rezistenta de 470 ohm. sper sa ma puteti ajuta. dar daca am un circuit cu 4 leduri legate cite 2 in antiparalel si de asemenea o rezistenta de 470 ohm? ar fi excelent sa nu mai am clipiri ale luminilor cind vagonul trece prin zone cu contact imperfec...
multumesc!

alexvusdea

Well-Known Member
Trenulist
4 Aug 2016
329
0
Bucuresti
Si in legatura cu led-urile care la analog se aprind intr-un sens doar:

Punte redresoare, 1 Ron/buc, la magazinele de pe Maica Domnului.
Am probat-o, merge.

alexvusdea

Well-Known Member
Trenulist
4 Aug 2016
329
0
Bucuresti
eu l-am pus la 14V, cu rezistenta de 600ohmi si se aprinde Ledul fara probleme, nici nu s-a ars

L

lok

Guest
df06m05v = punte redresoare de 600mA la 500V

condensatorul poate fi de la 1000μF in sus. ideea e ca il pui prin incercari. apare insa o problema. condensatorul trebuie pus obligatoriu dupa rezistenta de balast. el are la conectare directa comportamentul unui scurt-circuit, ceea ce ar duce la uzura prematura a zonelor de contact mecanic - sina, osii, conlectori de curent. rezistenta de balast limiteza curentul pe leduri, respectiv viteza - curentul - de incarcare a condensatorului. deci, schema ar fi: reziztenta de balast - punte redresoare - condensator - led.

@rally

ceea ce ai poza tu este un element rezonant antifurt. este frmat dintr-o lamela elastica rezonanta la o frecventa jumatate din frcventa de emisie din portile antifurt din magazine. de gasit de cumparat la liber nu o sa il gasesti. trebuie contract. elementul este in strinsa legatura cu tipul de poarta antifurt. oricum, el se poate recupera de pe marfa cumparata din magazine.

alexvusdea

Well-Known Member
Trenulist
4 Aug 2016
329
0
Bucuresti
Am folosit lamele din dispozitivele de siguranta si s-au comportat perfect.
Am schimbat si led-ul din Thunderbox cu unul galben, da mai bine asa. De asemenea am pus in functie si puntea redresoare si...functioneaza.

Hechtul Postal are iluminarea proaspata cu acele lamele la captarea
de curent..

alexvusdea

Well-Known Member
Trenulist
4 Aug 2016
329
0
Bucuresti
Erau numai ele pe sine cu tensiune maxima. Cand vor fi mai multe, si vreo 2-3 locomotive...o sa scada la jumate.

alexvusdea

Well-Known Member
Trenulist
4 Aug 2016
329
0
Bucuresti
Ultima achizitie:

Si trebuie sa trag tare cu diorama ca nevasta are si ea o achizite dar am 9 luni pana o aduce acasa :D

lupul_alb

Well-Known Member
Trenulist
7 Dec 2016
1.500
0
Bucuresti
ups!!!!

felicitari de achizitia de pe sine si mai ales de cea care va sosi peste 9 luni. acum o sa ai partener sau partenera de joaca :p