• Forumul este in proces de upgrade!

Diorama mea

alexvusdea

Well-Known Member
Dupa cum stiti, acum ceva timp ( cam 1,5 ani ), am desfiintat tot ce era pa masa din boxa... si m-am tot gandit ce o sa fie in loc.

Asa ca : punct si de la capat.

Azi m-am urnit si am cumparat placile de OSB. Consolele erau facute din ianuarie...

Am inceput prin a desface vechea masa, piesa cu piesa si ce a ramas sub ea se vede in poza...

Una din muncile grele a fost sapatul in tencuiala si in cei 5 cm de polistiren care sunt pe pereti.

Gaurile si apoi consolele la locuri.

Am debitat una din placi, am montat-o, trebuie sa-i mai pun si 2 picioare de sustinere.

Asadar 1 pas e facut, sper sa ma tin de treaba si cat de curand sa se tranforme partile albastre din schema in GRI.

alexvusdea

Well-Known Member
Am mai pus niste vagoane la colectie:

Acestea sunt achizitionate asa cum le vedeti in afara de cisterna Mehano care e vopsita de mine:

Iar astea sunt productie proprie... stiu ca n-a pus Videanu destule borduri cate ati vrea sa aruncati dar atata am putut, am folosit spray, nu aerograf.

Pe viu arata ceva mai bine...

alexvusdea

Well-Known Member
Continuam:

ultimele doua, dar cele mai importante din garnitura de mentinere a pacii...

Trenul de lucru

Mini-garnituri de interventii

S-a scumpit benzina!!!....facem provizii...

macleod

Well-Known Member
N-au iesit deloc rau nici vagoanele facute de tine, dar totusi vedeta ramane 'robert' :-D. Impresionant.
Si chiar ca esti mare fan shell. Ai ceva colectie. Pacat ca nu mai sunt prezenti si in romania, desi oricum asta nu prea conteaza.
PS: vezi ca trebuie sa le vopsesti in rosu si verde si sa scrii mol pe ele :-D

alexvusdea

Well-Known Member
Hai ca m-am urnit. Partea de gara, turnanta, triaj etc e gata la capitolul geometrie linii. Acum ramane sa stabilesc unde o sa am intreruperile ca sa trag dinainte fire.

Sus Jos