diorama mea de sub scara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rize

Active Member
13 Iunie 2008
115
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
sal tuturor!:D

Am inceput si eu acum vreo patru luni constrcutia unei diorame. Are 3 metri pe 1,30 metri si in zona depoului este putin mai lata ajungand la 1,50 latime
.O sa incep de maine sau chiar de azi sa postez poze cu evolutia dioramei, de la inceput pana in prezent, cu explicaatiile de rigoare.
 
am avut cateva idei la inceput. Cam astea ar fi:


Dupa care, inspirandu-ma putin din diorama domnului prognosis pt care am tot respectul, am ajuns la acest traseu :



utilizand sina flexibila piko am realizat traseul de la nivelul al doilea:

 
dupa ce am stabilit traseul m-am apucat sa pun terasamentul. Am folosit role de terasament de la noch pt ca mi sa parut f buna si cat de cat realista iar pt macaze am folosit tot de la noch kitul de terasament pt macaze ( cel cu burete si terasament)



La macaze am dispus pietrisul folisind o pensula maresi una mica(metoda este descrisa undeva pe forum, asa tin minte)

in final,dupa ce am aranjat pietrisul la toate macazele,leam stropi cu un pulverizator cu apa si detergent,dupa care, cu o seringa ,am pus aracet


Si cam asa arata dupa sapte ore de la uscare:


eu unul sunt f multumi de rezultat:d Astept critici si pareri cat mai curand! :lol:
 
Hehe, sange proaspat la diorame.
Ma bucur ca avem ocazia sa vedem proiecte noi. In plus la cum ai inceput , ceea ce faci faci stuadiat si atent si in mod profesional.
Spor la lucru si asteptam continuarea
 
imi place ce am vazut pana acum...mai ales cum ai gandit liniile in gara.spor la treaba si nu pune prea tare la suflet pietrele(sunt constructive) :D .
 
acum continuarea:d:> m-am apucat de teraformare si am inceput cu zona de deal.Pt teraformare am folosit polistiren expandat pt ca se lucreaza f usor cu el,mult mai usor decat cel extrudat.poze:






Dupa cateva zile de asteptae am dat comanda la rally pt niste stalpi de catenara si cateva constructii,asta asa ca sa mai am de lucru. Am cumparat un singur set de catenara,suficient cat sa-mi las niste mustati la iesire din portalele de tunel ca in curand sa pot continua cu constructia muntelui:



Pt catenara in tunel am confectionat eu niste stalpi din tija filetata M4 pe care i-am prins de placaj cu piulite:






Pt catenara am folosit srama de cupru pe are a luat-o dintrun cablu de 0.5 mm. Initial folosisem srama de cupru de la untransformator dar era tratata cu o ceara si nu avaem contact intre pantograf si catenara

cateva poze cu casutele la care am mai lucrat :d:




 
Ieri am inceput constrcutia muntelui.Iata cateva poze cu constructia:


Astazi daca o sa am timp,o sa sculptez muntele ,daca nu maine sigur, si o sa revin si cu poze:d pana atunci.toate cele bune:d



AAAAA.....
AM o idee despre cum ar trebui sa fie organizata gara:D dati-mi si mie o parere :
 
Da-i bataie ca merge!

O propunere :D

Daca tot ai cele doua poduri metalice si nu le-ai facut cu tablier comun fa o "miscare" ca sa dea mai mult farmec imaginii.
Departeaza-le putin ca sa fie doua poduri independente, de altfele exact cum sunt la tine pe macheta, si pozitioneaza-le in plan orizontal decalate (defazate) cu 2 -3 cm cu atat mai mult cu cat pe dedesupt trece linia curba.

Astfel podul aflat spre centrul machetei il lasi asa cum este iar pe cel de pe exteriorul machetei il "tragi" mai in fata departandu-l de tubul cu adeziv (prima poza)

Garantez ca o sa ai o imagine de exceptie :wink:

:cafea:
 
LDH,nush exact cum o sa fac eu chestia asta,suna f misto si cred ca ar fi cu totul alta imagine numai ca este cam greu sa fac chestia asta din cauza ca podurile sunte prinse in suruburi de cele doua bucati de pal. o sa incerc :D
 
Urmarim cu mare atentie. Muntele cred ca ar trebui sa fie mai semet, sau inca nu a ajuns la inaltimea finala... Se pare ca ai chef de lucru, spor la treaba!
 
sincer sa fiu imi place mult k nu sari peste etape...( :lol: adik nu te grabesti sa o vezi terminata cat mai repede) si din cauza asta sunt sigur k va iesi ceva deosebit.....spor la treaba in continuare
 
Pe multe diorame am vazut tuneluri de dragul prezentei. In realitate se fac tuneluri pt. a nu degaja atat de multa roca sau pamant. Executiile cu tuneluri peste care s-a plasat un teren plat ca cel de fotbal m-i se par inutile si inestetice. Tocmai de aceea, ce se afla peste tunel consider ca trebuie sa aiba o inaltime motivanta.Parere proprie, nu trebuie tinut cont de ea, fiecare face cum ii place... Suntem ochi si urechi!
 
daca ai fi scapat de macazele alea triple era super.si mai am o piatra...trebuie sa
vopsesti liniile pe laterale,astfel incat sa para ca sunt reale.in rest imi place si
sunt cu ochiul pe tine.bafta!
 
rize a spus:
AAAAA.....
AM o idee despre cum ar trebui sa fie organizata gara:D dati-mi si mie o parere :

Pai parerea este ca restaurantul si cladirea statiei sunt bine puse dar statia de incarcat carbuni (alimentare) nu are ce cauta acolo deoarece se afla pe macaze si in plus incurca tot traficul

:cafea:
 
obiwan,muntele nu este nici pe departe de a fi gata, am mai lucrat azi la el,o sa mai lucrez si maine ,pana iese cva cemi place:d o sa pu poze in seara asta dak am timp