Montagne russe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

divizia

Active Member
15 Martie 2008
175
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Stiu ca este un plan de diorama care pare mai mult a joaca de copil si ca pare cam ireala, dar mie imi place. M-am tot uitat dupa un model care sa se incadreze in spatiul alocat dioramei si pana la urma m-am inspirat din DIORAMA 2005 de pe trennet.ro cu mici modificari. Ce am urmarit eu de fapt:
- un circuit mai complex, nu doar un oval
- sa fie placut ochiului, nu neaparat profesionist ( de altfel chiar eu sunt un incepator)
- sa aibe o gara frumoasa ( se va dezvolta acolo unde sunt vagoanele)
- nu voi rula mai mult de 2-3 garnituri simultan ( oricum mai multe cred ca ma vor zapaci de cap si va fi si obositor, iar eu urmaresc senzatia de relaxare)
- sa aibe ceva din placerea mea din copilarie: trenuletele si montagne russe.

Ei bine, ce "perere" aveti?
 
Dupa parerea mea va iesi frumos,dar vrei ca acele garnituri sa le controlezi prin digital sau analog? bafta in continuare!
 
Digital. Trbuie sa mai cumpar niste macazuri pentru a dezvolta zona garii. Cred ca 4 linii ar fi de ajuns. Ce ziceti?
 
Felicitari pentru inceputul lucrarilor. O singura problema este dupa parerea mea, sa nu lasi linia in marginea dioramei pentru ca daca se intampla accidental sa pice locomotiva de pe diorama o sa iti para rau. Pastreaza macar 5 -6 centimetri poate chiar mai mult.Vei vedea ca toti pun aceasta problema pe aces forum.
 
@sogard_2003 nu cred ca va fii o problema locul dintre sina si marginea dioramei pentru ca daca merge cu viteza relativ redus cat de cat,la trecerea prin acea zona nu va avea problema :-?
 
Dupa parerea mea ar cam trebui sa nu pui linia din stinga asa pe marginea blatului, ideal ar fi sa nu fie paralela cu marginea blatului, poti regindi traseul cumva in diagonala, ceva de genul ca liniile sau linia care este acum in partea stinga a blatului sa plece cumva in unghi fata de margine, iar ca masura de precautie daca totusi lasi linia paralela cu marginea blatului sa montezi un parapet din plexiglas cumva acolo, s-au mai intimplat accidente, eu sunt patit, asa ca asta este, oricum este planul tau si faci cum doresti tu traseul asa incit sa fi tu multumit.
 
O sa vina o margine de cativa cm. Dar ca circuit cum vi se pare? Si cam cate linii sa fac in gara, 4 ar fi suficiente, eventul + inca una cu remiza? Sau 3 si din a patra sa fac remiza?
O alta problema ce gara ar fi buna pentru epoca 5 din ce se gaseste pe piata?
 
Traseul dupa parerea mea este bun si nu vei avea probleme,in legatura cu remiza ,este decizia ta daca o adugi,dar trebuie sa te gandesti de doua ori inainte sa faci ceva pe diorama ca sa te incadrezi in spatiu........
 
Dati-mi un sfat de o gara frumoasa care s-ar incadra la epoca 5 si la traseul meu. Gara Burgstein o tin ca a doua gara (halta).
 
Gara Klingenberg-Colmnitz de la Auhagen:
http://www.trenulete.ro/index.php?ml=4&srchc=ITEMS&sfcn=10&sf2=2&sf3=68&sf1=&sr=11a,9a,3a&stoc=-1&pg=10&lrc=10&vc=0

Este f. frumoasa si usor de asamblat.
 
Interesanta. Cum sunt produsele de la aceasta firma, au bavuri, neconcordante sau alte probleme cum au cele de la Kibri?
 
divizia a spus:
Interesanta. Cum sunt produsele de la aceasta firma, au bavuri, neconcordante sau alte probleme cum au cele de la Kibri?

Cele de la Kibri sunt "lux". Au ghidaje de imbinare iar solutiile constructive sunt de obicei bine alese.

Cladirile Auhagen sunt OK. Nu au prea multe bavuri de turnare, mai trebuie sa improvizezi pe ici pe colo, dar per total nu sunt probleme de asamblare, iar constructiile sunt reusite.
 
Pai citeste si tu la oamenii care au intradevar Kibri si au montat asa ceva, vorba lui dac sunt "lux", sau poti vedea ce are lok montat de la kibri sau lupul alb si enumerarea ar putea continua.........
 
divizia a spus:
Blatul e o placa de osb. Cat despre gara cred ca are loc in cercul creat.

Bun, perfect.

Deci blatul este osb!
Ma gandeam io ca este osb ca asa se vede si in poza :D

Eu intrebam de dimensiuni nu de material
In mijloc, asa cum ai schema facuta la care mai vrei sa adaugi "fo" doua linii ca sa fie patru, o sa pui cladirea statiei care are nici mai mult nici mai putin 40x13 cm.

Asa sa fie si

Spooorr!!

:cafea:
 
Cladirile Kibri sunt o placere sa le asamblezi, de ex. turnul de apa Duisburg http://trenulete.inext.ro/?p=productsMore&iProduct=203

Balastiera insa a fost infernala, solutia constructiva alambicata si a necesitat mici improvizatii http://trenulete.inext.ro/?p=productsMore&iProduct=157