Piko sau Roco?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@divizia
Acuma parca prea te arunci... ia-o si tu usurel cu asta de exemplu... si te extinzi ulterior ;-)
 
Te referi la setul asta?
Nu prea imi plac vagoanele....
Asa e bine la pret si am vazut si ce linii are Rally, dar ma mai gandesc daca tot dau un ban...
 
@ divizia ,
Salut!!
Ma bag si eu cu o parere .....
Despre sine +macaze ,la raportul calitate-pret , Piko A-Gleis conduce detasat :!: .Dar, ca este si un "dar", aliajul acestor sine nu este chiar ok, sinele murdarindu-se foarte repede.
Cat despre Piko Digi,ca fost posesor de Piko Digi 1, ce pot sa zic: centrala este ok atat timp cat vei invarti maxim 3 locomotive de generatie noua( a se citi cu motor de generatie noua :D ).
Cat despre Roco, aici e altceva.
Sinele, chiar si aceste "hulite" GEOLINE, ei bine, aceste sine sunt din aliaj...Nickel-Silver :fluierat: ,deci...alta viata.
Dar, ca este si un "dar", aceste sine Geoline se gasesc intr-o gama limitata de forme si dimensiuni,ceea ce inclina balanta in mod favorabil spre Piko A-Gleis :lautar: :idea: .
Daca iei Multimouse+centrala 10764+trafo, apoi aceasta centrala+trafo pot duce pana la 9 locomotive de generatie noua( lucru deja testat la un prieten trenulist ;-) :!: ). Ca sa nu mai zic de posibilitatile ....Multimouse-ului :D .
Eu unul am o centrala ....Lenz set 100 , deh ,un moft :D
==================================================
Despre sine+ macaze ,gasesti aici mai multe informatii:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2528

Personal,eu as recomanda urmatoarea combinatie:
--- Roco centrala digitala10764 + Roco Multimouse
---sine + macaze Piko A-Gleis.
Este cea mai buna combinatie !!!
Parerea mea ! :!:
--------------------------------------------------------------
Marius.
 
Din situl www.piko.de
"- Clear and simple design - a few track elements are sufficient even for
complex layouts.
- Realistic appearance with carefully crafted wooden sleepers.
- Solid non-corrosive nickel silver track with a high electric conductibility.
- Endless possibilities for layout expansion. Track elements are compatible with those of all other manufacturers of H0 scale DC track systems."

Si eu am remarcat ca sinele Piko odata curatate se murdaresc din nou foarte repede (este posibil ca fara stratul de oxid, murdaria sa adere mai usor la sine). Totusi, nu am probleme de rulare nici dupa o luna. O exceptie ar fi acele macazelor care nu fac un contact optim in zona articulatiei, prin urmare ma bate gandul sa le lipesc pe dedesubt fire subtiri si sa le alimentez direct :idea: :| dar asta este alta problema...
 
@ dac,
Sa nu te superi pe mine, dar Piko A-gleis nu arata a sina Nickel -Silver.

Si , ca sa vezi de ce spun asta, te rog sa faci o comparatie intre Piko A-Gleis "Nickel Silver" :oops: si sinele care CHIAR sunt "Nickel-Silver"de la Tillig (Standard sau Elite), Roco( Rocoline sau Geoline) , Fleischmann Profi , Peco :!: :idea: .
O sa observi un lucru ciudat:
---culoarea aliajului de la Piko A Gleis nu prea este culoarea aliajului nickel-Silver.
--culoarea sinelor"Nickel-silver" de la Roco,Tillig, Fleischmann, Peco este ffff apropiata,daca nu identica. De ce oare????:D:p

Ca sa nu mai spun de faptul ca sinele adevarate "Nickel-Silver" se murdaresc mult mai greu , rezistand mai bine in timp la murdarire :aplauze: :fluierat:
Iar acest lucru este un fapt confirmat deja,iar pentru Piko A-Gleis un fapt infirmat deja. :cafea:
Parerea mea este ca Piko A-Gleis doar sunt "suflate" cu ceva aliaj "Nickel Silver". :fluierat:

Dar, cu riscul de a ma repeta, PIKO A-Gleis la acest moment sunt cele mai bune de pe piata la raportul calitate- -pret + diversitate la sortimente de sine + macaze. :aplauze: :lautar:

Parerea mea !
Marius.
 
Daca ar fi "suflat" ar avea aceesi culoare la exterior, nu?
Ca sa fii sigur ia un magnet: aliajul nickel-silver nu este magnetic, daca au fier cat de putin ar fi atras de acesta.
Oricum, mie mi se pare ca rezista chiar foarte bine la murdarire si nu necesita curatire prea des.
 
Chestia cu murdaritul e total subiectiva !!!
Pur si simplu sunt case cu mai mult sau mai putin praf, care in esenta e format din multa piele de om :D . Cand trece locomotiva parleste frumos praful, si rezulta pe alocuri un "splendit email " bun izolator. Locomotivele vor incepe sa "dea in nas ".
Doar cu o guma sau un vagon de sters sina mai iesi la liman, de exemplu la mine cel putin la 3 zile trebuie stearsa Sina PIKO si sunt sigur ca orice model de sina s-ar comporta la fel... la mine :D :D :D
rally
 
O noua dilema http://www.trennet.ro/product.php?pid=1535
sau http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=p57155

Diferenta de pret e nesemnificativa, deci doresc informatii concrete pentru a putea lua o decizie.
Multumesc.
 
mie desi nu sunt foarte experimentat, nu imi plac motoarele piko, sunt ca si cele de pe jucarii chinezesti.
 
mai pune ceva si cumpara asta:
http://liliputhobby.ro/component/page,shop.product_details/category_id,23/flypage,shop.flypage/product_id,187/option,com_virtuemart/Itemid,26/vmcchk,1

si treci de la Hobby la profesional...
 
mai pune ceva si cumpara asta:
http://liliputhobby.ro/component/page,shop.product_details/category_id,23/flypage,shop.flypage/product_id,187/option,com_virtuemart/Itemid,26/vmcchk,1
Sincer, mi se pare cea mai buna alegere.
De astea nu te vei plictisi in timp, ai sa le pretuiesti si iti vor placea mereu de acum inainte.
Am vazut setul, am tinut in mana atat locomotiva cat si vagoanele, mi-au placut foarte mult, nu sunt simplificate, totul e OK. O investitie solida.
Multi-mouse-ul e super bun pentru ce ai nevoie.
Sinele Geo tine-le cat te joci pe covor cu trenul, pentru asta sunt excelente, daca vrei diorama oricum vei lua fara terasament, recomand Roco line sau Tillig. Si Piko sunt frumoase, dar parca sunt cod 100 si nu cod 83 sau gresesc?
 
Maine o sa vad ce decizie iau dupa ce voi compara sinele mele (hornby) cu cele de la roco si piko. NU-mi convine sa iau alte sine si sa nu le pot folosi deloc. In alta ordine de idei, daca sinele mele sunt bune am gasit si locomotivele pe care mi le doresc: BR 50 si BR 218. BR 50 e super, mor de dragul ei, are tot ce-i trebuie, lumini, cauciucuri de aderenta, posibilitate montare fum si parca si sunet. Uau, trebuie s-o am si voi strange ca un pusti ca s-o obtin. In plus n-am gasit alta mai frumoasa decat Liliput, dar are si un pret....in fine nu l-o avea degeaba, dar inca nu stiu sa pretuiesc bijuteriile. Nu stiu cu ce se mananca, sau se poarta.
 
O diferenta importanta intre centralele digitale Piko si Roco este modul in care se ajusteaza viteza locomotivelor: MultiMausul Roco ofera un buton rotativ similar variatoarelor analogice simuland in digital functionarea din analog; telecomanda Piko propune o varianta noua preluata poate din tehnica TV - taste "sus"/"jos" cu care viteza poate fi reglata fin cam ca volumul la televizor.

Este mult mai simplu sa comuti intre mai multe locomotive care ruleaza simultan si sa ajustezi usor viteza fiecareia in parte cu telecomanda Piko decat cu MultiMausul Roco. Personal butonul rotativ ma deranjeaza mai tare decat prezenta cablului la Roco...

Din motive de sine+centrala as incepe cu un start-set Piko pe care ulterior pot rula foarte bine modelele Roco...
 
Dar ce ne facem cu centrala digitala Piko Digi 1?

Ea nu suporta decat maxim 2 locomotove,hai 3(eu am testat si mi-a dus 3 locomotive mai noi).
Daca vrei sa rulezi mai mult de 2 locomotive ,trebuie sa faci un upgrade si sa iei un trafo T3 :D .
Deci, alti bani ,alta distractie :!: !!! Plus ca ramai si cu trafo vechi !!!!

La centrala Roco Multimouse 10764,acest lucru NU se intampla.
De ce ?? :?: Pai...simplu:
---aceasta centrala SUPORTA :p din start rulajul SIMULTAN a 9 ( noua )locomotive de generatie noua :lautar: :lautar: :lautar: (( cum am mai spus,lucru deja testat)...... :evil:

Cat despre acel buton rotativ(rotating knob) , eu as prefera sa fie si la Lenz-ul meu Set 100. Mai usor e sa rotesti acel buton, decat sa tot apesi pe buton sus-jos ca sa maresti sau sa micsorezi viteza.

Atentie :!: :!: La Piko Digi 1 nu e ca la TV, unde apesi odata si gata , a aparut programul. :mrgreen: La Piko Digi 1, cand trebuie sa maresti viteza( sau sa o micsorezi),pai apesi pe buton de fff multe ori, nu gluma :fluierat: :!: :!:

Ca sa nu mai spun ca "NU VEZI" ce locomotiva conduci!!!!!!!!!!!!!!! :fluierat:

De altfel ,o sa leg si eu un Multimouse la centrala mea Lenz , iar mouse-ul Lenz il voi folosi doar la programare,pentru "joaca" ,voi folosi acest "Multimouse".
Parerea mea !!!
Marius.
 
Evident ca parerile vor fi impartite si discutiile pro si contra vor tot continua.
De aceea vin si eu cu inca un pro PIKO :D
Cei ce trec de la analog la digital mai au un avantaj la piko DIGI, posibilitatea rularii locomotivelor analog pe circuitul digital cu o simpla apasare a 2 butoane loco + 0 , asta ROCO nu o are. Iar cablul ala legat la circuit ma omoara.
La modelele de locomotive si eu consider ca ROCO e superior lui PIKO, in primul rand la motorizare, dar si preturile sar cu 50 % peste.
rally
 
Da este posibil a se rula o locomotiva analoga pe DCC (si la Lenz sub adresa 0 ),dar NU !!!! se recomanda .Deoarece motorul nu va avea o viata prea lunga.Mi-au spus altii ca se incalzeste brutal !!!
Si mie personal imi place mai mult o statie DCC cu buton rotativ.Dar asta este parerea si gustul meu personal.
 
@rally te contrazic putin la capitolul preturi, nu e chiar 50%, un startset piko digi e peste 600 lei, unul roco e undeva pe la 750, dar modelele sunt superioare.

Din pacate sunt de accord si cu @DAC, butonul rotativ e enervant atunci cand comanzi mai multe locomotive care merg in sensuri opuse.