locomotive"mari" pe fluxul de reparatie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Care e schema clasica rosu albastru alb?

Schema din Muntenegru e cam aceeasi cu fosta schema a JZ. Ce e greu de inteles si ce treaba are Steaua Bucuresti cu Montecargo?

Creierul uman se prezuma ca nu are suprafata ca o minge de fotbal sau?
 
din lipsa de comenzi pt reparat EA,EC,DA ... ne multumim deocamdata si cu reparatul de automotoare ...asta asa ca sa ne mentinem pe linia de plutire pana cand vor fi alte locomotive scadente la reparatii.asadar ce a sosit la reparatie arata cam asa:

si acum o mica comparatie la schema de vopsire
 
1021-1031 e exemplul bun la "nu aveti voie sa pozati aici" dar de pictat e voie :D . Sunt curios cum va arata la final si la ce-l vor folosi ca mai sunt doua functionale nefolosite(probabil viitoare posesoare de grafiti) la Arad
 
Salutare.Am si eu o intrebare...poate sa sune ciudat insa nu sunt un "cunascator" in ale domenilui....la locomotivele diesel cand vin la reparatii ma gandesc cam ce se face,inclusiv la motor,pistoane inlocuite,camasi etc..dar intrebare e la un Ea care are nevoie de o reparatie capitala? ce operatiuni se fac la motoare? :?:
 
@lucas_littleboy In zona mea circula automotoare Caravelle ale TFG-ului inchiriate de la RegioTans si vazand ca va ocupati si cu automotoare voiam sa te intreb daca si motorul e "aranjat" la reparatii sau este doar vorba de revopsire.Motoarele de pe aici sunt vopsite de curand insa gandindu-ma la motorul acela care a avut poate mii de km facuti numai in Franta....banuiesc ca are nevoie de rectificari,schimbari etc...ce parere ai? Unii au alta parere.... :?:
 
este prima data cand reparam automotoare.nu avem experienta in asa ceva.motoarele diesel de pe aceste automotoare vor fi inlocuite cu unele noi produse de firma volvo si care vor avea cutie de viteze hidramata.inca suntem in faza de demontare si nu ne-au venit echipamentele noi ce vor inlocui pe cele vechi.la interior vor fi oarecum modernizate.am sa citesc caietul de sarcini si am sa-ti spun in ce consta modernizarea.se incearca sa se transforme dacia in BMW...cam asa stau lucrurile...cutiile sunt coapte de rugina dar se monteaza motor volvo cu cutie hidramata.
 
Banuiesc insa ca tabla e ceva mai groasa si nu se vede afara ca la dacii..presupun ca dupa pregatire si vopsire o sa fie in regula nu? Inseamna ca o sa fie o super motorizare....automotoarele astea sunt mai ok,dar cand ma gandesc ca si acei purcelusi(LVT) au fost remotorizati cu Volvo....asa ca e mai ok pe automotoarele asta...ms de raspuns..bft!
 
sper sa iasa ceva frumos si bun la final caci cu astea ne vom chinui pana la anul.altceva nu prea mai avem la reparat.sper sa iesim cu bine din acest haos care a pus stapanire pe tara noastra.
 
Salut lucas,
In caietul de sarcini pus pe www.e-licitatie.ro scrie sec "scaune tip antivandalism din pfas" este un copy-paste la cele vechi, oare chiar nu se poate face nimic sa fie puse scaune ceva mai comode ?
De exemplu cum sunt cele de pe ramele electrice Z6100.
 
banchetele si scaunele ce vor fi montate vor fi aduse din exterior si sunt o combinatie de plastic cu material gen plus.de reparat sunt cam 10 de buc dar nu este obligatoriu ca sa vina toate la reparat.