Modele Roskopf la 1/87 epoca II

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

drg

Active Member
27 Martie 2016
153
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
La inceputul anilor '90 producatorii de modele feroviare la 1/87 care scoteau replici din epoca II se puteau numara pe degete.Cit despre modele auto erau doar 2 fabricanti importanti:Roskopf si Wiking.
Intre timp Roskopf a fost inghitit de Wiking si dupa citiva ani de reluare a fabricarii sub aripa Wiking ,productia a fost stopata.
Seria originala purta numele "SERIE NOSTALGIE"




Mercedes Taxi 1930



Mercedes Mobelwagen"Carl Balke"






cele ce urmeaza sint din seria noua




Mercedes Benz L1000 Krankwagen(salvare)







Mercedes Benz L5 Tankwagen







Merecedes Benz N56 Feuerwehr Rustwagen







MB Feuerwehr Motorspritze







MAN Mobel-Lastzug





 
Merci si eu de poze, DRG!

Ca impatimit al epocii a II-a nu pot sa spun decat: minunate, pacat ca nu-s la scara N! :D

Salutari din Constanta,
Dorin
 
Pt. victorian:
la 1/160 gasesti modele deosebite la Wiking. Spre exemplu un Mercedez Benz L2500
in diferite variante.Deasemeni camionul de mobila "Carl Balke" facut de Wiking la N in 1999 impreuna cu alte modele de epoca II.Wiking vad ca vinde la N camioane in seturi de cite 2.Uite nr. de catalog(1999) la doua seturi :943 02 22 si 944 02 22.
Tot din 1999 e si Doppeldeckbus(autobus supraetajat) din Berlin Nr. cat 973 02 20
Si cautind prin cataloage am mai gasit 2 seturi Anul1991 Nr.cat 94390 si 9449.Cred ca in fiecare an Wiking a scos cel putin un set EpII.
 
buna Dorin,

cum sa nu gasim la scara N? si MZZ, Marks Modellclassics si altii ce fac?

Wiking a produs si produce la 1/160 mai multe camioane MB, cum spunea si DRG... avem un Buessing S8000 ca cisterna si transportor de lemne, un MB L2500 (de fapt un L3200, insa oficial l-au facut de 2 tone si jumatate) ca Kofferwagen (Moebelwagen) si cu prelata, un enorm MB L10000 cu bot lung si evident acel frumos Buessing D38 din care se poate face usor un Buessing-NAG E3 Die...

MB L2500 a aparut in 1932, L10000 in 1936, D38 in 1938 :)
la MZZ se gaseste un L5 ca cel de la Roskopf pe H0!
 
Anul acesta am fost cuminte si a venit si la mine Mosu'.Numai eu am intirziat cu imaginile .

























..si va urma pentru ca mai sint 2 modele pe drum.. :D
 
buna,

stii cumva in ce an s-au vopsit vehiculele motorizate ale Deutsche Reichspost in rosu RAL3000? cred ca era 1935 insa nu sunt sigur...
 
Buna Horia,
Trebuie sa recunosc ,nici eu nu stiu anul exact si nu imi aduc aminte nici o sursa unde sa fi citit. :oops:
 
buna drg,

ceea-ce este sigur este ca in 1938 pe 31/12 ministrul transporturilor si cel al politiei au raportat conducatorului statului in Germania ca "toate vehiculele Reichspost, ale diferitelor Polizeiorgane inclusiv Luftschutzpolizei (fostii pompieri) au fost in tot imperiul vopsite dupa noile reguli in rosu (posta) si verde (politie, pompieri)"; presupun deci ca decizia a intervenit intre 1935 si 1938, dat fiind ca am vazut camionete Opel Blitz de 1,5t livrate in 1936 vopsite rosu RAL3000 cu acoperis negru...

din cate stiu vopsirea in rosu a privit numai vehiculele pentru transport de calatori si marfa (cele galbene de la tine), cele de la Fernmeldediens (telefonie) ramanand gri pana in anii 1978-79...
 
http://www.otterstedt.de/wiki/index.php/RAL_Farben

Daca ai rabdare sa parcurgi toata lista, la un anumit moment spune:
"Schwarzgrau RAL 7021 ...war auch die Farbe für den Grundanstrich des deutschen militärischen Großgeräts zwischen 1937-1943 (damalige RAL-Nummer: 7021 damaliger Name: Dunkelgrau)"

Rezulta ca normarea s-a facut in 1937, adica exact in perioada mentionata de tine.

Evident, este un site Wiki, deci afirmatiile trebuie acceptate cu atentie!