• Forumul este in proces de upgrade!

la ce mai lucrez si eu (mixxed)

LDH

Well-Known Member
mixxed,

Sper ca urmatorul post nu va fi tot peste 7 luni? :-D

Si acum la macheta ta.

Am remarcat, si nu numai la tine, un aranjament al liniilor in gara care, mie personal, imi place foarte mult.
Daca poti fa niste foto de sus sau pune un desen, mai bine foto :lol:

Spor!

LDH

Well-Known Member
Daca ai mai pune un macaz de la linia 3-2, iesirea unde este vagonul de calatori care sa faca legatura cu linia 1, pe care este vagonul de calatori, circulatia in gara ar fi perfecta

LDH,
Macazul despre care spui a existat acolo pana fix acum 2 zile :)
Ma fortza sa vin cu macazul curb prea in gara, si imi manca mult spatiu de garare.

Macazul despre care spui tu a fost mutat niste kilometri mai incolo :)

Oricum, circuitul destul de complex (contine 3 turning loops realizate cu 2 dispozitive) ... si ceea ce poate te-ar ajuta sa stii despre gara asta este :

silviu20061

Well-Known Member
Interesant traseu 8O Sper sa iasa ok,dar am si eu o intrebare ,cum faci cu peroanele care sunt asezate in curba :?: Cred ca trebuie gasita o solutie ,sau nu sunt puse definitiv acolo :?:

LDH

Well-Known Member
silviu20061 a spus:
Interesant traseu 8O Sper sa iasa ok,dar am si eu o intrebare ,cum faci cu peroanele care sunt asezate in curba :?: Cred ca trebuie gasita o solutie ,sau nu sunt puse definitiv acolo :?:
Simplu.
Se dau afara si se construiesc niste peroane pe curb. Ca de aceea e modelist.
Ce zici mixxed?

Nu-mi raspunde prea repede ca m-am obisnuit cu intervalele lungi de postare :grin:

rally

Well-Known Member
Ca sa faci asemenea diorama trebuie sa muncesti in draci... "soriceii" de pe aceasta, cer mult "cascaval". :-D :-D :-D

desigur ca nu sunt finale.

Mi-am cumparat din bricostore o ... folie dintr-un fel de cauciuc (ma rog, ceva folosit la izolatii prin casa), cu o textura f. misto de tip asfalt.

grosimea e buna (doar 2-3 mm peste peronul din poza), deci poate fi un peron fix unde trebuie.

vestea buna e ca pot taia cu cutteru' si imi iese fix ce forma vreau.
vestea proasta e ca este ... cam inchis la culoare si trb vopsit.

Na ca am raspuns instant :)
Tocmai ce am revenit in tara si citeam mailu' :grin:

uite si update-ul de poze :)

inainte sa plec din tara ma apucasem sa folosesc Noch Terraforming Kit. Super fain se lucreaza cu el, chiar m-am indragostit. DAR.. parca se consuma prea repede, sau fac eu ceva gresit.

si primele teste foto :

Da. S-a mai facut una-alta. Promit intr-un viitor foarte apropiat poze si o mica poveste legata de problemele intalnite. Am ajuns sa lucrez cam 1-2 zile pe luna la ea :-(

Sincer, nu. Pana la urma am lasat orice alte solutii, si am luat-o pe calea neamtului. E usor sa lucrezi cu Noch. Revin cu detalii.

am ramas tare in urma, si eram dator cu un update.
M-am enervat ca nu reuseam sa obtin ce imi doream in putinul spatiu disponibil (fara sa zapacesc toata sufrageria) si m-am mutat.
Acum am o camera intreaga la dispozitie pentru .... jucarii.
Ma apuc asadar de o noua diorama (ca trebuie sa profit la maxim de spatiul cel nou)

Incerc sa prestez un triunghi dreptunghic cu o gara mare si doua mici :)
Am facut un circuit suficient de incurcat incat daca pleaca o garnitura din gara aia mare sa nu ajunga la vreuna mica "imediat dupa colt".

Deocamdata nu am facut nimic. Toate sunt in cutii, pregatite de atac.
Probabil ca voi deschide un nou topic pentru updates pe acest nou proiect si pun niste poze / scheme acolo.

Sorry pentru cei dezamagiti de faptul ca am demontat tot ce prezentasem mai sus.
Sper ca noua jucarie sa va placa mai mult.

Marius.

Sus Jos