Tunele

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.293
988
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
LOCATION
Porto/Craiova
Am nevoie de fotografii cu tunele de pe liniile romanesti,simple,duble,in
vederea realizarii unor portale pentru diorama.Cine ma poate ajuta?Va
multumesc anticipat!
 
Nu prea cred ca la noi sunt tunele pentru linii duble.
Cand s-a facut dublarea s-a optat pentru constructia unui tunel nou alaturi de cel vechi.
Ca variante constructive, ar fi 2 tipuri: cele rotunde sapate cu numitele "TBM" si cele din piatra, usor ascutite spre varf, de care cred ca se gasesc si la noch. La varianta din piatra pot fi mai multe tipuri de profile.
Un prim pas ar fi sa arunci o privire la galeria foto de pe railwayfan. Trebuie sa fie poze si cu tunele.
 
Eu imi amintesc ca pe ruta Targu Neamt - Pascani este unul. Nu mai tin minte exact ca nu am mai fost de mult prin zona.
 
@Radu

m-am uitat pe galeria de la railwayfan,sunt poze cu tunele insa nici unul dublu... :(
cele de la noch nu imi plac,nu aduc prea mult cu tunelele romanesti.prefer sa le fac
din extrudat si ies la fel ca cele din piatra
 
Vezi tunelul Teliu de pe linia Brasov-Intorsura (5369.5m) construit pentru dubla si cu gabarit de electrificare.
Si mai sunt muuuulte altele. Va recomand spre exemplu o excursie cu trenul la Sighisoara (un oras din centrul Romaniei), unde la iesirea spre Cluj aveti ditamai mandretea de tunel dublul si electrificat. Asta tot pentru realism...
 
Cu toate ca linia e dublu electrificata la Mestecanis sunt 2 tunele simple. Primul a fost executat de austrieci intre 1897-1901 si are o lungime de 1646,60 m. Cu ocazia dublarii liniei Cimpulung-Vatra Dornei, intre 1976-1979, a fost executat un nou tunel la aproximatv 30 m distanta de cel vechi, in lungime de 1666 m.

Tunelul vechi:




Tunelul nou:



Pe ruta Salva-Viseu:

 
@catalin,florin,sogard

multumesc ptr. fotografii,sunt mai linistit acum,dupa ce deja aveam 3 portale duble
productie proprie :p
daca as fi fost in tara cu siguranta ca nu as fi ratat ocazia de a bate in lung si in lat
drumurile de fier...
 
o sa fotografiez cu prima ocazie tunelul de la vadul crisului pe ruta oradea cluj si o sa postez imaginile
nu este linie dubla, dar tunelul este mult mai lat decat normal, banuiesc ca a fost facut pentru o eventuala extindere a liniei
Fiind foarte mare se pot face cu usurinta fotografii ale detaliilor atat la exterior cat si la interior.
 
cosmin78 a spus:
@catalin,florin,sogard

multumesc ptr. fotografii,sunt mai linistit acum,dupa ce deja aveam 3 portale duble
productie proprie :p
daca as fi fost in tara cu siguranta ca nu as fi ratat ocazia de a bate in lung si in lat
drumurile de fier...

Vinde portalele :D si fa asa cum am tainuit ca da bine

Nu fi lenes si cracaneaza linia, ia de model pozele puse de baieti si ai sa vezi ce multumit ai sa fii.

Nu-mi spune ca am o goanga ca nu tine

:cafea:
 
LDH

n-ai o goanga...ai mai multe :p
in unele locuri nu merge sa "cracanez" linia ptr. ar trebui sa reduc raza,care si asa e mica R4-R5(roco) si sa umblu
iar la planul liniilor,asta in conditiile in care deja am calea decupata si prinsa pe
structura.nu le vand :-? ...chiar mai fac :D
 
cosmin78 a spus:
LDH

n-ai o goanga...ai mai multe :p
in unele locuri nu merge sa "cracanez" linia ptr. ar trebui sa reduc raza,care si asa e mica R4-R5(roco) si sa umblu
iar la planul liniilor,asta in conditiile in care deja am calea decupata si prinsa pe
structura.nu le vand :-? ...chiar mai fac :D

Dacă tot zâsăÂşi că am mai multe goange :D mai ia una poate te ajuta :D

Bun.

Ai traseul liniilor si daca zici că in cazul &8220;cracănării&8221; lor schimbi razele de curbură fă Âşi tu o jmecherie :wink:

Crăcănează liniile inainte de curbură, faci un S si revii la ce ai avut inainte.

Mă făcui întăles au canci? :lautar:

:cafea:
 
am si tunele de cale simpla ;-) ,iar alea duble se vor incadra destul de bine in
peisaj 8)