Tren de pelerinaj

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

060-EA

Well-Known Member
Trenulist
10 Mai 2016
861
0
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YAHOO
paul_c_92
LOCATION
Oradea
Cu ocazia sarbatorii de Rusalii din calendarul catolic,anul acesta se organizeaza un tren care va duce pelerini de la Budapesta la Sumuleu Ciuc.Garnitura este compusa din vagoanele trenului "Nostalgia" ale muzeului cailor ferate maghiare.Din ultimele informatii neoficiale se pare ca ca trenul va fi tractat de locomotiva MAV M61.017 (Nohab).
Trenul va pleca vineri 9 mai din Budapest Keleti la ora 8(ora Romaniei),urmand sa intre la noi in tara in jurul orei 12.
Va circula pe ruta Oradea-Cluj-Dej-Deda-Miercurea Ciuc.
Duminica in data de 11 trenul va pleca spre Ghimes.Unde se afla cel mai estic canton construit de caile ferate maghiare,cantonul numarul 30.Acesta a fost de curand restaurat si va fi inaugurat cu aceasta ocazie.
Luni, trenul cu pelerini se va intoarce in Ungaria.
 
Florinn a spus:
Salut Paul,

te rog sa ne zici daca aflii un orar mai precis al trenului, as dori sa il fotografiez atat cu ochii cat si cu aparatul foto, in Cluj.

Multumesc.

Deocamdata tot ce stiu este ca la 11:41 (ora noastra) are sosirea in Biharkerestesz si la 12:00 trece prin Oradea(din cate am inteles are oprire aici,pana la Cluj mai opreste si la Ciucea).
 
Maine 9.05.2008 eu o sa fiu toata ziua in Miercurea Ciuc , aparatul foto sta cuminte in porbagaj si abea asteapta sa faca niste poze mai speciale . Paul ai cumva idee in ce zi si cam intre ce ore stationeaza in M. Ciuc .
 
Si o stire de ultima ora!
Cum era probabil de asteptat ,locomotiva Nohab nu va tracta trenul pe liniile CFR. :(
Motivul e simplu:
Mecanicii maghiari de pe locomotiva nu facut pregatirea necesara sa circule pe liniile CFR iar CFR-ul nu are mecanici pregatiti pentru Nohab.
Sa speram ca locomotiva M 61 sa aiba macar dreptul sa circule remorcata.
 
Astazi ora 13:03 trenul a trecut prin Oradea.A fost tras de locomotiva MAV M61 017 :!: :!: :!: si a avut urmatoare compunere L+B+A+A+WR+WR+B+B+B.Din pacate nu sunt vagonele trenului Nostalgia.
La trei minute a plecat izolata in urma trenului locomotiva CFR 65-0989-7.
Am sa revin cu mai multe informatii si poze spre seara.
 
Iata si pozele
Am cautat un loc cat mai bun de unde sa surprind intreaga garnitura

acelasi lucru facea si Irish Railways pe care l-am surprins in a doua poza :D


trenul a oprit mai departe asa ca am coborat langa el


si in cele din urma 65-0989-7 a plecat in urma trenului


In curand si filmulete :D
 
Felicitari pentru poze baieti! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Mai ales pentru filmarea Paul :wink:

In curand am sa va arat si eu pozele mele, eu am pozat in Episcopia Bihor, si mai apoi la o trecere la nivel.

Pe curand! :wink:
 
Felicitari fericitilor care au vazut trenul,
din pacate eu nu am ajuns la timp la gara, am prins doar dublura.

Din asta rezulta ca trenul a scos timp mai bun decat un accelerat normal Oradea - Cluj, luadabil pentru un tren care nu e scurt deloc si pe o sectie dificila precum Oradea - Cluj. Asta este.

ciao.