Solicit date

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Ia vezi, nu este cumva un model ROCO 45243:

http://www.modellbahnecke.de/bilder/roco/45243.jpg

Cauta pe www.google.de imagini care sa reprezinte "umbauwagen", adica vagoane nemtesti refacute dupa cel de-al doilea razboi mondial si sigur vei gasi prototipul reprezentat de modelul respectiv, mie mi-au iesit usor cateva zeci de pagini numai cu asta!

Salutari din Constanta,
Dorin

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
buna Prognosis,

vagonul tau este, asa cum spunea Dorin, un Umbauwagen pe 4 osii, asa cum a circulat pana dupa 1985... este insa in Chromdyoxidgruen si cu inscriptii de dinainte de 1968, se poate deci data intre 1956 (producerea primelor si introducerea biscuitului DB) si 01.02.1969 (data cand tot parcul DB avea complet numere UIC)

vagonul este un AB4yg (numele de epoca III) cu boghiuri MD Leicht (MD usor).
modele pe H0 exista de la Maerklin, Fleischmann, Roco; nu stiu care este al tau, pare Roco...

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.825
4
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
ma bag si eu...ca nu platesc :D
vagonul pare mai degraba Fleischmann,insa poate fi tot atat de bine Roco...si eu
umblu dupa cateva,iar Roco nu le mai face....

@Horia

o garnitura alcatuita din vagoane de acest tip si locomotive pe masura....daca se
poate,te rog frumos, ne spui si noua? :D

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
buna cosmin,

pai au fost cu miile...

ceva tipic ar fi V100 cu Umbauwagen pe 4 osii (4 bucati, AB, 2 x B si BD) sau AB si B pe 4 osii si o pereche B+BD pe 3 osii (cele pe 3 osii mergeau NUMAI in perechi, fie B+B, B+BD sau AB+B cu toaletele la exterior in afara de BD)

ar mai fi si V160 de Vorserie (Lollo) sau 38.10 (P8, CFR 230) sau 78.10... cu 78 s-a circulat pana dupa 1972...

in nici un caz o V200.0 sau V200.1 sau ceva mare...

in tren se pot introduce si vagoane mai vechi insa tot de personal si accelerat (E30 de exemplu) nu cele de rapid!

sa caut ceva poze...

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
Fleischmann nu cred ca e, ei nu aveau boghiuri MD Leicht in program si nici nu fac placa de destinatie in relief asa... Maerklin si Roco in schimb, da! ;)

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.825
4
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
multumesc...

deci este aproape cum voiam eu...BD+B+AB pe 4 osii si o pereche AB+B pe 3 osii
cu o Lollo sau un V100
(in cazul de fata,lipsa unui B este conditionata de lungimea trenului in raport cu
lungimea liniilor curente in gara :( )

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iul 2007
1.345
0
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
YOUTUBE
Prognosis
Da este un Roco! Imi doresc foarte mult o pereche pentru el caci imi place foarte mult! Este cel mai frumnos vagon al meu! In acest sens ofer la schimb pentru un vagon similar, un vagon restaurant, cu rigleta de iluminare instalata!

Este vorba de vagonul grena! Pe care il ofer la schimb pe un vagon ca cel din subiectul acetui post!Anume acesta:

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Exceptand faptul ca e un model facut probabil de Piko, mai saracacios, nici acel vagon grena pe care il oferi la schimb nu este chiar un oarecare.

Vagoanele ajunse la Mitropa asa cum este cel in cauza sunt de fapt foste vagoane CIWL (Compagnie Internationale des Wagons-Lits, compania care detinea "Orient-Express-ul").

Sunt vagoane de mare arta cu pereti laterali din lemn de mahon. Din pacate putine asemenea vagoane au supravietuit actualmente. Din cate stiu un asemenea vagon in culorile initiale exista la Budapesta.

O imitatie a altuia exista la muzeul cailor ferate olandeze.

Alte cateva exista, in diverse stadii de conservare, in diverse locatii din Franta, inclusiv celebrul "vagon al armistitiului" care nu mai este cel original, incendiat de nemti la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, ci un "frate" mai norocos al acestuia!

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
nu este, Dorin!

acela este un prusac de lemn acoperit cu tabla (la cele de clasa), un WR4u-Pr02 sau 04... in nici un caz un vagon CIWL!