Colectia auto Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut,
Am sa prezint din cand in cand si cateva masini si camioane din colectia mea .Am sa incep cu doua Pickup americane ,care le-am cumparat azi.Altele vor mai urma,dar trebuie fotografiate.

Modelele sunt de la Walthers (firma Fresh Cherries ).Sunt din metal si foarte accesibile la pret -4,10euro.
 
Salut,iata si cateva resturi care au supravietuit,dintr-o vitrina .Am facut greseala ca nu le-am pus deoparte cand a inceput fiul meu sa se intereseze de ele :D ,multe nu au supravietuit :( .In fine ,pericolul a trecut,el a crescut si asa le-am pus iarasi in vitrina.
 
Salut,
Fiind un mare fan de motociclism ,am vazut ca Revell a scos o noua serie de motociclete din seria " MotoGP " ,sunt la scara 1:22.Deci si aici am sa colectionez cate ceva.Iata primele 2 exemplare ,altele vor mai urma.
 
@LDH ,multe au ajuns la gunoi ,am pus doar cele care a "scapat neatinse" :D
 
SantaFeFan a spus:
@LDH ,multe au ajuns la gunoi ,am pus doar cele care a "scapat neatinse" :D

Oaaaa ... mare gresala ai facut :confused:

Trebuiau pastrate pentru piese de schimb.
Uite cazul meu.
Am un Reanaul Alpine 1600S care a mers cu gume Michelin dar producatorul, nu spui care sa nu-i fac reclama proasta, a montat Pirelli iar la un Ferrari 330P4 ce avea Dunlop a pus tot Pirelli :x

Ca sa nu mai vorbesc ca atunci cand vrei sa modifici ceva, sa faci un hot rod de exemplu, ce bune sunt niste roti complete mai late decat gumele de bicicleta cu care este echipat un Ford T 8)

Nu se arunca nimic, totul se pune in cutii si isi asteapta randul sa fie montate unde trebuie.
 
LDH ,aici iti dau dreptate .Dar atunci am fost nervos sau ceva in genul acesta.Am vrut sa nu mai colectionez nimic .Le-am pus toate in pivnita intr-o cutie mare.Ce era bun am pastrat ,ce era rau am aruncat.Am vrut sa ma ocup doar de trenulete.Dar ici colo am mai cumparat cate o masinutza sau motocicleta.Deci de acest virus de colectionar (sau cum se numeste)nu se poate scapa asa usor :(
Mai am niste motociclete Tamiya (facute din kituri)la scara 1:12 ,am sa vad ce a mai ramas din ele... :D si am sa le pozez si pe astea odata.
 
Salut,
Iata cateva modele Tamiya facute din kit .Cand le-am facut acum cativa ani ,nu am avut airbrush si nici MicroSol pentru decaluri.Poate intr-o zi am sa mai lucrez putin la ele .Tamiya are o calitate excelenta.

Mai am cateva,dar aici au cazut diferite piese (semnalizatoare ,oglinda etc).Am sa vad si de ele si am sa le prezint.
 
Salut,
Iata niste masini metalice HO. Sunt din gama Schuco-Model Power.

Vor mai urma si altele.
 
A fost si la Bucuresti o firma care aducea material rulant american "Americantrains" dar nu se mai stie nimic de ea desi situl este, numere de telefon sunt.

Am la ei, cred ca de doi ani, o turnata cu motor si nu am primit raspuns desi le-am mai dat mail.

Aveau preturi excelente

http://www.americantrains.ro/

Pacat ca nu mai functioneaza. Chiar regret ca erau multe lucruri de luat de acolo.
Se pare ca nu prea a prins materialul rulant american la noi.
 
Asa este,materialul rulant american nu prea este cautat (si iubit :D ) in Romania.Dar asa este cu lucrurile "necunoscute" .
Dar si din partea cealalta se pot folosi multe lucruri .Cum ai spus de turnanta (cu mici modificari se potriveste si aici) ,poduri etc.Si la preturi nu au concurenta.....
 
Exact.

Daca ai intrat pe sit ai cam vazut care sunt preturile.

Eu am bantuit si pe siturile cu americane si am fost foarte placut impresionat de accesoriile care sunt la vanzare: case, stalpi de telegraf, bariere etc., etc
Ultima minune, parca am vazut-o pe youtube, a fost un set de stalpi de telegraf cu firele gata montate si care se monteaza extraordinar de simplu.
Daca mai gasesc linklul il pun.
Absolut extraordinar
Nu cred ca exista sa vrei ceva si sa nu gasesti iar faptul ca ai optiunea de a alege intre o constructie gata montata, daca nu te pricepi la montaj, si una in kit iar este o chestie buna.
Locomotive fara motor pentru "dubla tractiune" la niste preturi de-mi este rusine sa spun cat. Daca as comanda numai una mai mult costa transferul bancar, vama si transportul.
 
Rudi, mi-ai luat piuitul cu frumusetile astea!
Toate sunt frumoase.
Cobra, Corvette si Bel-Air sunt superbe!
 
LDH. transfer bancar nu faci, mai bine iti faci un card dedicat platilor pe internet si il folosesti pe acele. Astfel comisionul va fi 0.
Vama eu nu platesc din principiu. Platesc destule la statul roman ca sa imi mai puna si vama pe jucarii. Te uiti la posta in ochii vamesei (la sectorul 1 sunt 2 femei la vama postei) si spui sincer CUM Doamna, vama pentru niste jucarii?? Pe mine m-au lasat in pace de fiecare data.
Ramane transportul de platit.
Acum eu sunt in niste probleme, dar pe viitor planuiesc o comanda la Walthers si va voi povesti atunci cum a fost.
 
Salut,
Iata inca cateva din colectie.Sunt de data aceasta modele de la Busch,Herpa,Wiking,Atlas.

Vor mai urma si altele.
 
Foarte frumoase, si acestea, dar parca tot mai frumoase imi par cele metalice nu?
Am stat si m-am gandit de ce si cred ca din cauza vopselei. Masinuta e frumoasa vopsita cu vopsea lucioasa, ca in realitate.
Vagoanele si locomotivele sunt frumoase mate, de plastic insa masinutele imi plac mai mult vopsite, poate si datorita acestui fapt.