Tractoare de semiremorca Roman Diesel in H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
tudor_corbul a spus:
Umbland prin forumul modelistilor de pe cartula iote peste ce am dat:
http://www.cartula.ro/forum/index.php?showtopic=3352

Stiti pe unde sar putea gasi acele camioane Roman?
Ce zici rally ai putea sa aduci asemenea tiruri si camioane?

Multumesc.Toate cele bune!!
rally a spus:
Ce zici rally ai putea sa aduci asemenea tiruri si camioane?

Sunt aici de ani de zile , dar nimeni nu le-a cerut :(
Daca te intereseaza vezi sa scrie jos lieferbar (adica pe stoc)
http://www.noch.de/de/produktkatalog/listview.php?submenue=j&navi_Kategorie1=ATHEARN&jahrNeuheiten=
kltrainlover a spus:
Salut!
Rally, aici -- unde?
sir_vaska a spus:
mai degraba aici:

http://www.herpa.de

(la cautare trebuie scris roman diesel )
sir_vaska a spus:
E vorba de camioane roman diesel. Nici eu nu reusesc sa le gasesc la Noch, poate e de vina lipsa cunostintelor mele de limba germana. Totusi am in continuare impresia ca numai Herpa le produce. Si pe mine m-ar interesa ceva kit-uri (neasamblate) de basculante la 1/87 sau chiar 1/43 (1/50).

Pentru kiturineasamblate vezi la Kibri.

Sigur mai sunt si altii dar astia sunt cei mai accesibili.
 
Am de la kibri MAN , MERCEDES , ... etc , dar Roman Diesel nu am gasit la ei. O sa descarc si ultimul catalog sa vad poate printre noutati...
 
@sir_vaska
I-mi cer scuze, conform bunelor obiceiuri de pe un forum, am citit si eu pe diagonala si am inteles ca Tudor corbul intreba de camioane la modul general.
Deci Roman Diesel, da, e produs , se pare, doar de Herpa.
M-am uitat si la ei pe site, si m-a frapat pretul autoturismelor , in lei ar veni cam 23 ron. Fata de o Cararama 1:87 ,care, printre altele, arata ff bine, ambalata in vitrina plastic, costa de aproape 5 ori mai mult.
Intreb si eu... care sunt diferentele atat de mari, corespunzatoare unei asemenea diferente de pret. (ba, ca si alte firme, Marklin, Ricko, Bush, productia s-ar putea sa fie tot in China)
 
baieti, hai sa comparam ce e comparabil!

orice lucru isi are pretul sau... si un model Herpa de 9-12 Euro este incomparabil mai bine realizat ca un Schuco/Carararama metalic de 1,95-3 Euro!

si, pe de alta parte, Herpa produce inca in Germania la preturi de Germania...

ce e mai grav e ca modelele Schuco/Cararama vandute de Maerklin se vand cu 2-3 Euro mai mult... numai pentru ca pe cutie scrie "Maerklin"! :)

p.s.: desi sunt pe N, din spirit national (nu nationalist, a nu se confunda :) ) am comandat si eu setul limitat de 3 Roman-uri la Haendlerul meu... sa vedem cum arata, daca e doar un MAN F8 faza 1 sau s-a mai schimbat ceva... :)
 
sandy, asta venea de ; AWM, fost AMW, insa pe atunci nu era cu Cj pe spate cred...

Romanuri sunt 3 diferite, unul Plane/Pritsche, unul cu cisterna de Pacura si setul cu 3 diferite (tractoare), cel din urma limitat si nu mai e disponibil...
 
Daca cineva poate aduce camioanele Roman (am vazut ca mai sunt disponibile doar cisterna si setul de 3 capete tractoare), ma bag si eu la o comanda.

Pacat ca nu se pot comanda direct de pe site-ul Herpa.
 
buna baieti,

cum spuneam, setul limitat cu 3 tractoare l-am comandat si eu la Freiburg si se pare ca a sosit, insa dupa Haendler (Hank) desi apare cu verde pe sit nu mai este disponibil...

nu ar fi prima data cand pe situl Herpa apare una si in lagar e alta treaba...
 
Servus!
Ati incercat la www.modelglobe.de ?
Am cumparat de citeva ori de aici, sint prompti si de incredere, iar taxele postale pentru Romania sint 5 euro. Pe sait apare ca fiind disponibil setul de tractoare Roman Diesel:
http://www.modelglobe.de/Onlineshop/MSONDetailansicht.php4?Ident=1208170373&Artikelnummer=30756
Am putea incerca chiar o comanda mai "consistenta", ce ziceti?
 
Deci cum am zis si mai sus , roman diesel-uri m-ar interesa si pe mine de la Herpa. Eventual si alte tipuri dar numai din categoria 'construction vehicles' (de exemplu ceva basculanta pe 4 axe , buldozer , excavator, ... )
 
Am gasit urmatoarele:
http://www.modelcar.co.kr/ttmall/mall.cgi?skin=view&goods_code=1303&category_code=79
sau:
http://209.85.135.104/search?q=cache:gu-cXosBhF0J:www.herpa.de/collect/(S(amryx2zed1j51wqxnypzor55))/detail.aspx%3FProductID%3D147910%26express%3D%26thumb%3D%26lang%3Den-GB+daf+e.van+wijk+1/87&hl=en&ct=clnk&cd=4
 
aici, da!

cum spuneam "dincolo", nu mai sunt disponibile la Herpa, asa ca raman bursele, Ebay, sau magazinele cu vanzare prin net! :)
 
floo a spus:
Servus!
Ati incercat la www.modelglobe.de ?
Am cumparat de citeva ori de aici, sint prompti si de incredere, iar taxele postale pentru Romania sint 5 euro. Pe sait apare ca fiind disponibil setul de tractoare Roman Diesel:
http://www.modelglobe.de/Onlineshop/MSONDetailansicht.php4?Ident=1208170373&Artikelnummer=30756
Am putea incerca chiar o comanda mai "consistenta", ce ziceti?

5 euro transportul ???? ai vrea tu :!: .....eu zic sa te mai documentezi un pic cum se face o comanda pe afara si eventual pe acel site. (transportul costa 24 euro pina in Romania----asta daca nu depaseste o anumita greutate :| )
 
gaby7291 a spus:
floo a spus:
Servus!
Ati incercat la www.modelglobe.de ?
Am cumparat de citeva ori de aici, sint prompti si de incredere, iar taxele postale pentru Romania sint 5 euro. Pe sait apare ca fiind disponibil setul de tractoare Roman Diesel:
http://www.modelglobe.de/Onlineshop/MSONDetailansicht.php4?Ident=1208170373&Artikelnummer=30756
Am putea incerca chiar o comanda mai "consistenta", ce ziceti?

cind o zbura porcul o sa coste 5 euro transportul......eu cred ca n-ai cumparat de acolo niciodata.....si sa stii ca s-ar putea sa gasesti si citiva care sa te creada.....eu zic sa te mai documentezi un pic cum se face o comanda pe afara si eventual pe acel site. (transportul costa 24 euro pina in Romania----asta daca nu depaseste o anumita greutate)

Da, e adevarat ca am omis sa specific lucrul asta: daca intri direct pe sait, vei putea citi asta: [...] shipping within Europe 3 to 5 models depending on weight costs only 5,00. We try to update the shipping costs calculation as soon as possible. [...]" Intr-adevar, la prima mea comanda le-am "amintit" (normal, pe un ton politicos, citînd din respectivul mesaj) ca si Romania e in Europa, si sper ca taxa de 24 o greseala. Mi-au raspuns foarte prompt si si-au ceut scuze pentru neactualizarea softului, dupa care mi-au trimis un mail cu suma recalculata. La comenzile ulterioare nu a mai fost cazul sa le spun nimic, chiar daca, din cauza respectivului soft, suma totala calculata initial aparea cu 24 euro taxa postala. Daca vrei sa afli ceva clar, te documentezi mai bine. Asa am facut si eu, si i-as sfatui sa faca la fel si pe cei care se grabesc sa creada chiar orice... Totusi, nu cred ca e cazul sa continuam aici aceasta discutie - nu aveam intentia sa se ajunga aici.
Nu e nicio problema daca unii nu cred, oricum cred ca am gresit postind la acest topic. Eventual, as muta subiectul acesta in alta parte. (si sa scanez facturile ;-) )
Subiect incheiat, sper.
 
Salut,

Herpa a livrat in aceste zile setul limitat la 1000 de bucati continand cele trei tractoare de semiremorca Roman Diesel de care s-a mai vorbit aici. Am fugit repede la Haendler-ul meu din Freiburg (Fa.Hank) unde il comandasem de cand se anuntase pe piata si iata primele poze :



Setul contine cele trei tractoare diferite si o punga cu accesorii, din care unele nu sunt folositoare la modele romanesti (aripi complementare de cauiciuc, existente doar la MAN F8 ) iar altele chiar au existat (oglinzi retrovizoare, contraaripi, spoilere pentru cabina) :



Iata si cele trei tractoare pe rand. Primul este unul cu cabina scurta (cea cunoscuta in Romania sub numele de cabina de Saviem, desi ea a existat evident si la MAN F8 original) si sasiu scurt cu 2 osii. El este in culorile tipice pentru Deutrans din Germania Democrata a anilor 1980, cu sasiul standard (rosu inchis) si cabina portocalie si ar putea conveni unei semiremorci Peco asa cum ne-o amintim din epoca :


Cel de-al doilea este un Roman Diesel cu cabina lunga (Raba sau MAN Clasic de linie) si cu sasiu cu doua osii. Vehiculul este cu sasiu negru, cabina albastru inchis si jenti si bara fata argintii si ar putea fi baza de plecare pentru un model de TIR al ITIA din anii 1980-89 :


Ultimul este o versiune speciala, un Roman Diesel tractor greu cu cabina lunga si sasiu 4 x 6. El este integral rosu, cu sasiul intr-un semimat frumos si cabina stralucitoare si ar putea conveni la un transport industrial de la Arcom sau tot la un TIR ITIA :


Se remarca motorul bine detaliat, cabina care este mobila si saua extrem de fina (numai la modelul 4 x 6) :


Modelele pot fi echipate in optiune cu directia mobila disponibila in catalogul Herpa. Ele sunt frumos finisate (stergatoare si manere vopsite argintiu, fara bavuri, geamuri cu rame negre) insa prezinta defectele tipice pentru un Roman Diesel Herpa, diferente fata de prototipul german (F8 faza a II-a) si cel romanesc : faruri de ceata inexistente in Romania sub bara fata, agregate montate altfel pe sasiu, contur cromat la grila radiatorului inexistent la cele fabricate la Brasov si mai ales semnalizatoare fata mari si montate in alta pozitie decat la Roman Diesel&8230; Aici vechiul model Wiking reprezentand un F8 faza I ar fi fost mai potrivit !

Daca doriti sa achizitionati acest set, va recomand sa nu intarziati prea mult cu comenzile, el fiind limitat si in curs de epuizare la producator !
 
eu le-am luat de la Hank din Freiburg-im-Breisgau, cu precomanda si reducere de client fidel :)

pe topicul "noutati din farmacia lui Rally" se dadeau cateva posibilitati de achizitionare! ;)
 
Horia_Radulescu a spus:
eu le-am luat de la Hank din Freiburg-im-Breisgau, cu precomanda si reducere de client fidel :)

pe topicul "noutati din farmacia lui Rally" se dadeau cateva posibilitati de achizitionare! ;)

Codul, zi-mi si mie te rog frumos codul produsului.