Are cineva programul WinRail?

Irish_Railways

Active Member
29 Feb 2008
189
0
Oradea
www.mariusbulzan.com
WEBSITE
http://www.mariusbulzan.com
Eu caut de ceva vreme acest program pc (kitul) si nu am gasit decat ceva demo-uri pe internet. Nu am gasit nici chiar pe Strong DC++.

Are cineva habar de programul acesta? Unde se poate gasi? Are cineva kitul de instalare?

PS: Daca topicul nu l-am deschis in locul potrivit, atunci rog administratorul sa il mute cu scuzele de rigoare.

dac

Well-Known Member
15 Sep 2007
1.298
0
Bucuresti
Eu folosesc WinRail demo si merge (aproape) perfect !

De fapt nu stiu ce limitari are fata de versiunea completa: vizualizarea 3D merge, schitele se pot salva fara nici o problema !

Singurele probleme pe care le am sunt cu stabilirea cotelor de nivel pt diferite tronsoane: cateodata reusesc, alteori nu; se prea poate sa fie un bug.

Daca stii germana atunci descarca WinRail 7.0 demo de la www.piko.de Acesta contine si libraria de sine piko A-gleis !
Cum eu sunt perfect perpendicular cu limba lui Goethe, am descarcat si versiunea 8.0 demo de pe situl winrail (nu mai este disponibila) care este in engleza. Am importat apoi libraria piko si in versiunea 8.0 pe care o folosesc acum...
O serie intreaga de librarii de sine sunt disponibile pt descarcat de pe situl winrail.

Daca vrei iti trimit pe mail versiunea 8.0 demo.

Irish_Railways

Active Member
29 Feb 2008
189
0
Oradea
www.mariusbulzan.com
WEBSITE
http://www.mariusbulzan.com
@ dac

Mersi pentru informatii. Am downloadat si eu versiunea demo de pe site-ul Winrail dar nu mi-a functionat. Te rog sa imi trimiti pe mail versiunea pe care o ai tu impreuna cu libraria Piko. Sa vedem daca functioneaza si la mine.. :p

Mersi.

Poate mai sunt si altii care folosesc acest program si pot fi de ajutor cu idei, "tips and tricks", etc... un program care de altfel este foarte bun pt cei care isi doresc circuite interesante sau chiar pentru cei care viseaza la o diorama... :D

dac

Well-Known Member
15 Sep 2007
1.298
0
Bucuresti
Un exemplu: schita traseului actual al dacrail realizata in winrail 8:
You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

Desi libraria piko nu contine macaz triplu sau DKW, le-am simulat cu macaze simple suprapuse; iar macazul Y cu doua R9 suprapuse.

Aries

New Member
20 Aug 2010
7
0
Bucuresti
rize a spus:
anyrail stie careva de unde pot sal iau gratis?>
trackplaner are si librarie piko?
Poti sa-l dai jos de pe site-ul lor, dar evident este doar versiunea demo, in care poti lucra cu maxim 50 de obiecte; pana in momentul de fata nu am gasit varianta "free" si nici nu cred ca o sa fie scoasa...
Despre trackplaner nu stiu, dar trebuie sa aiba librarie piko.

interesantul

Well-Known Member
24 Ian 2016
1.584
0
47
Cluj-Napoca
In principiu nu agreez discutiile de ”hack, crack” pe forum, dar programele pe care le cautati sunt asa de specializate incat putin probabil sa-si piarda vremea cineva cu ele sa le sparga.
Cea mai eleganta solutie ar fi sa se puna mana de la mana, sa se cumpere un program. Un club si-l cumpara si toti membrii au acces la soft free. E o solutie eleganta.

E.

macleod

Well-Known Member
28 Ian 2009
1.732
0
Bucuresti
www.macleod.ro
WEBSITE
http://www.macleod.ro/
Sincer cand faci diorame la kil si scoti si un ban din asta, atunci da, e chiar nesimtire sa nu te gandesti sa dai si lor o suma modica, doar te ajuta sa-ti faci treaba.
Dar cand vrei doar asa sa vezi cum ti-ar sta pe diorama, ca te chinui si tu cu ea si nici nu te pricepi, atunci parca nu mai suntem asa de stricti. Da stiu, spartul tot furt se cheama, dar asa suntem noi romanii mai haiduci, si vrem pe gratis.
Stiu ca cei de la piko ofereau o varianta de winrail gratis sau demo, dar parca numai cu sinele lor. Era direct la ei pe site, poate te ajuta. Sincer mie raily mi s-a parut mai apropiat de realitate (ce-i drept pe vremea aia ma jucam cu sinele de la mehano), dar pana la urma nu stiu daca exista program care sa reflecte 100% realitatea, mai exista mici diferente intre ce ar trebui sa iasa in program si ce iese pe diorama.

leon-gr

Well-Known Member
27 Aug 2009
699
0
athens (braila, timisoara)
YAHOO
[email protected]
pai...arunci un ochi pe la program...iti faci o idee cam ce si cum va iesi...eventual, mai pui, mai scoti, transformi....si apoi...treci din nou la realitate.
realitatea spune ca daca nu pui jos ceea ce ai pus pe hirtie nu vezi ce iese...
si fiindca sint multi dintre noi care se ocupa de constructii, arhitectura si in general de probleme de proiectare si executie, se stie bine ca de la conceptie la realizare in practica uneori sint mari diferente...
asa ca...dorim sa ne jucam pe pc? si ne scot banii din casa?...ok...cumparati programe...
altfel...asamblati linii pe platouri...ia timp mai mult dar, succesul este garantat!!!