accesorii gari si cale ferata

misha

Well-Known Member
Trenulist
16 Dec 2009
384
1
Bucuresti
Salut, revin cu o întrebare: care sunt culorile de pe semnele Crucea Sf. Andrei?

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.827
4
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
misha a spus:
Salut,

@cosmin: Superb! Balsa si carioci? O intrebare: cum e cu codurile de culoare? galben-negru, alb-rosu, galben-rosu? Ce reprezinta fiecare?
tocmai acum ti-am vazut postul acesta :oops:

am folosit acrilice pentru catarg si printuri lipite pe carton pentru cruci.

culorile pe cruce sunt galben cu negru,conform epocii respective,mai precis epoca III,desi sunt sigur ca au continuat si in epoca IV.
rosu cu alb sunt in zilele noastre,iar cu galben si rosu am vazut in reportajul lui LDH,insa nu stiu sa iti spun mai multe,poate ne lamureste catalin...
uite aici ceva detalii despre varianta galben-negru.

misha

Well-Known Member
Trenulist
16 Dec 2009
384
1
Bucuresti
Stai liniştit, oricum te bă’team la cap... :D. Mulţumesc frumos. Studiez mâine. Galben-roşu vă’zusem şi eu. îmi trecuse prin minte c㒠ar fi vorba de epoci diferite dar nu stiam detalii.

misha

Well-Known Member
Trenulist
16 Dec 2009
384
1
Bucuresti
Salut, mi-ai pus o întrebare încuietoare... Mi-am dat seama c㒠era doar o impresie, în sensul c㒠am vă’zut mai multe galben-roşii decât galben-negre. Am că’utat printre pozele mele şi asta e ce am gă’sit:

Din pă’cate puţin relevant... Prima nu are margine de nici o culoare. semnul se afl㒠pe aleea carosabil㒠din spatele magaziei de marf㒠de la Basarab.
Al doilea este prin Giuleşti, pe strada Chitila Triaj. Din pă’cate cu spatele :( . De asemenea unul, tot cu spatele în post-ul lui Coobra de aici.
Mai pot face o observaţie: ar trebui aflat când s-au introdus semnele octogonale de STOP ca accesorii.

misha

Well-Known Member
Trenulist
16 Dec 2009
384
1
Bucuresti
Salut,
Revin cu niste poze proaspete. Pe centura, pe lâng㒠Glina.

Ai şi variante noi şi vechi ale semnului galben-rosu.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.827
4
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
revin cu o intrebare ...

are cineva vreo schita sau poze mai detaliate cu sopronul (daca aveti si cu nisiparele,nu ma supar :D ) din fundalul pozei?

am gasit ceva poze,insa nu sunt edificatoare.sunt sigur ca aceasta constructie CFR este destul de raspandita ,in diferite variante constructive...multumesc frumos si anticipat!

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.827
4
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
Radu,nu am spus standardizata,caci asta insemna sa respecte aceleasi dimensiuni peste tot unde era construit,ci raspandita,in diferite variante constructive....exemple:

poza de mai sus,postata de catalin,

depoul Oradea

poza postata de Puiu...

insa exemplele cele mai relevante mi se par cele din pozele lui Puiu si catalin...