Digitalizare E 144 Piko cu decoder miniDigitrax DZ 125

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Ei bine da !!!
Sambata aceasta ,05-04-2008, pentru mine a venit cu 2 premiere:
1---prima mea digitalizare facuta "LIVE"
2---prima mea digitalizare facuta unei locomotive care are 2 motoare.
Locomotiva E 144 Piko este o locomotiva din vechea generatie Piko si care are 2 motoare+2 becuri galbene(unu in fata ,unu in spate).

Fericitul posesor este Robertanasa.

Decoderul Dz 125 Digitrax :


Iata unde am pus minidecodorul Digitrax DZ 125:


Si iata si alte cateva poze:


Eu am facut partea de digitalizare,iar Lok a facut "pozarea firelor"+ alte cateva ajustari. :aplauze: :aplauze:
Vreau sa va spun ca minusculul decoder face fata cu succes la 2 motoare + la cele 2 becuri :fluierat: :fluierat: !!!! :evil: :D :evil:
Ca sa nu mai spun ca acum,avand decoder cu compensare de sarcina,locomotiva se misca altfel decat atunci cand era in analog.

Cateva sfaturi:
---aveti grija sa izolati dpdv electric ambele motoare fata de colectoarele de curent
---aveti grija cand montati firele decoderului la cele 2 motoare
---izolati cu "IsolierBand" cele 2 cleme care tin cupla
---tot cu "Isolier Band " izolati si sasiul metalic (partea care tine cupla)
---aveti grija la "pozatul firelor"
---Lok a" pozat" firele intre tavanul carcasei si greutati(se pare ca asa e cel mai bine :D :aplauze: )
---fixati bine decoderul ca sa nu "flencane"(eu am ales sa-l fixez cu pistolul cu plastic cald--am pus o "bobitza "mica)).
Spor la treaba !!!

Vreau sa multumesc lui Lok,fara de care nu teminam lucrarea :D ,lui Silviu200061 pentru ca nu a plecat pana nu a vazut locomotiva mergand "dijital" :D si,nu in ultimul rand, tuturor celor care au fost prezenti la Club Sambata aceasta si m-au incurajat. :D 8)
 
Felicitari pentru reusita! Merge impecabil! Sesame, esti tare frate!


Si eu tin sa-i multumesc frumos lui Sesamecave care a avut o rabdare de fier si nu a cedat nervos cu atata zarva in jur, lui Lok pentru sprijin si idei bune, lui LDH pentru ca a stat cu biciul pe ei, lui Silviu pentru ca a dat indicatii pretioase avand si el la randul lui o locomotiva identica si nu in ultimul rand doresc sa-i multumesc si lui mama ca ma facut.
 
Nu e pacat de un asa decodor mic sa fie pus pe o locomtotiva H0? Ma intreb daca nu cumva incape si intr-o locomotiva la scara Z...
 
un decodor LOC PILOT 3.0 incape undeva in locomotiva? intreb pentru ca am si eu una la fel si vreau sa o digitalizez. e o locomotiva frumoasa si merita sa o ai in colectie.....
 
@ felipe,
Pai DZ 125 este un decoder facut pentru Z.
Dar, datorita specificatiilor sale tehnice , si mai ales ca este FOARTE MIC ,acest lucru il fac potrivit sa mearga cu ORICE locomotiva HO,TT,N sau Z....... :evil: :evil: :evil:

Acum te intreb eu pe tine: care decoder il recomanzi pentru a fi montat in acest E 144 Piko? Tine cont ca NU am taiat ,frezat ceva prin locomotiva...... :fluierat: :fluierat:

Uite,eu am pus in E 69 Piko a mea decoderul DZ 123,predecesorul actualului DZ 125. Ei bine,am montata acel decoder fara sa frezez ,sa tai ceva in E 69 PIKO. :evil: :evil: :evil: :evil:
Tot DZ 123 am montat in Werkslok 3 Roco. Aici am frezat ceva,DAR,dar NU se vede decoderul in interiorul locomotivei !!!!! :D :evil:

Tu ce ai fi facut in locul meu?
Te chinuiai sa montezi vreun decoder ESu ,Piko ,Lenz, Roco etc etc???? :D
Decodorul clasic existent pe piata este ENORM pentru spatiul din multe locomotive. Asa ca ----- VIVAT Digitrax DZ 125 !!! :D :D :D :evil:
Eu recomand aceste decodoare ,deoarece :
----sunt mici
----incap cu usurinta in ORICE locomotiva HO<TT<N<Z
----chiar daca sunt mici,puterea lor este peste puterea decodoarelor conventionale : Esu V3.0, Piko 56121-56122,Esu Basic,etc etc.
Mai concret:
---nici un decodor din gama mini dezvoltata de firmele consacrate NU ating performanta acestui decoder,ba mai mult,acest --DZ 125--- "BATE" si unele decodoare deja consacrate (aici ma refer la putere). :confused: :confused:

Cu respect,
Marius.
 
@ Dorin,
Un decoder V3.0 ar incapea in E 144 Piko,doar daca ........mai faci ceva ajustari prin locomotiva !!!! :D 8) 8)

Cu respect,
Marius.
 
sesamcave a spus:
...
Acum te intreb eu pe tine: care decoder il recomanzi pentru a fi montat in acest E 144 Piko? Tine cont ca NU am taiat ,frezat ceva prin locomotiva...... :fluierat: :fluierat:
...

Stai asa! Eu nu ti-am reprosat ca ai "stricat orzul pe gaste". Habar nu am cum arata spatiul interior de la acea locomotiva. Daca incape sau nu un decodor mai mare.

Eu am platit putin mai mult pentru un decodor Lenz Gold mini doar ca sa fiu sigur ca incape in locomotiva la scara N pe care o am. In cazul in care as fi avut o locomotiva la scara H0 nu as fi platit niciun pence in plus pentru un decodor MINI, pentru N, ci as fi luat un decodor Lenz Gold si atat.

Din acest motiv m-am gandit ca acel decodor care incape si intr-o locomotiva la scara Z este unul mai scump decat unul normal, care incape doar intr-o locomotiva la scara H0.

Repet, a fost pur si simplu o curiozitate de-a mea, in niciun caz un repros sau o vorba doar de dragul de-a fi Gigi contra.
 
@ Felipe,
Eu nu am luat-o ca pe vreun repros sau ... :-? 8) 8)

Vreau doar sa scot in evidenta ca acest decoder intra cu succes in locuri si in locomotive in care celelalte decodoare nici nu gandesc... 8) 8)
Un decoder de scara N+Z(cazul Digitrax ) merge montat pe o locomotiva HO sau TT, dar un decoder HO nu va merge montat in locomotive N+Z.... :D

PS:
Si apropo de gama Mini de la Lenz: Nu este recomandat sa montati vreun decoder Lenz mini(silver sau gold ) in vreo loco HO sau TT....Acel decoder se va arde !
Parerea mea !!!

PS 1: Felipe,te rog,spune-mi cat ai dat pe decoderul Lenz miniGold in UK?

Cu respect,
Marius.
 
L-am cumparat pe al meu acum aproape un an si jumatate si, sincer sa fiu, nu mai reusesc sub nicio forma sa imi aduc aminte cat a costat atunci.

Iti spun maine cat costa acum acest decodor aici. Trebuie doar sa dau un telefon.
 
Felipe a zis:
Lenz Gold Mini: &163;30 (aproximativ 140 RON).

Stii cat am dat eu aici in RO pentru un decodor Lenz miniSilver fara compensare de sarcina?
....135 lei.
Cel miniGold parca era 170 lei. :mrgreen:
Cred ca v-ati dat seama de unde l-am luat..... :twisted: :D :twisted:
Luasem tramvaiul Tatra si voiam sa-l digitalizez.
Si,cum in acest tramvai,spatiul este o mare problema, am fost si am luat acel decoder(imi ardea buza... :D :D )
Atunci NU stiam de Digitrax.... :oops:
Dar acum stiu.... :D :evil: :evil:
 
Eu nu spun Ca Lenz MiniSilver sau miniGold nu-s bune.
No way !!!! :-? :-? 8)
Problema la aceste decodoare este ca sunt dedicate doar pentru scara N si sunt prea mici ca putere pentru a fi utilizate in locomotive HO care nu au spatiu pentru un decoder clasic. 8)

Marius.
 
@Marius .. felicitari , chiar arata bine Digitraxul asta ...
Privind decodoarele LENTZ .. sliver 10330 si 10331 au si ele compensare de sarcina si au curent maxim de 1A , si varfuri de 1.8A ! Este adevarat ca LENTZ este mai mare ...
 
Salut Kablu !!!!
Corect !!!
Numai ca :
---decoderul DH 123D de la Digitrax are tot 1A la nominal cu 2A la varf.
---este decoderul din dreapta,cel cu albastru...

---pretul acestui decoder este cam la jumatate fata de Lenz Silver sau Gold(daca nu cumva un pic mai jos :))) )

----intradevar,DH123D NU are compensatie de sarcina.

---la TOATE decodoarele Digitrax o sa observati un lucru : un decoder Digitrax montat pe un motor PIKO,Roco ,FLM etc etc NU o sa se "auda " pe acel motor.
Practic ,acest decoder NU permite aparitia acelui "zumzet "suparator pe care-l face motorul.
Si cred ca acest lucru este in legatura cu PWM-ul decoderului.

----decodoarele Digitrax NU se incalzesc. :roll:

Si ESU,PIko Uhlenbrock, Lenz etc se incalzesc de zici ce e aia :D :evil: !!!
Nu mai zic de faptul ca aceste decodoare ,montate pe locomotive ,produc un "zgomot "caracteristic . :evil:

.....de aceea eu o sa stau la Digitrax....... :lautar: :aplauze:
 
eu am fost convins de argumente... cit costa un astfel de decodor micut numai bun pentru spatiile mici din locomotivele mai vechi?