Colectia mea Marklin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,
Aceste Cargosprinter nu au fost deosebite (pentru DB ).Au fost construite de Windhoff si Talbot.Au circulat doar 10 unitati de prin 1996.Nu au trecut peste stadiul de prototip.incarcatura maxima parca 160 t.Prin 2004 parca s-au vandut la ÖBB.
Pe undeva am citit ca o firma din Australia a comandat vreo 20 de buc.
 
Kof II, o locomotiva micuta si simpatica.
Are lumini dependente de directia de mers, si cam atit.



Cu toate ca are magneti pentru a fi tinuta aproape de sine, face probleme mai tot timul. Mai jos se pot vedea magnetii.



Aproape sigur aceasta locomotiva va munci la "gospodaria" de carbune.
Macaraua se poate misca pe toate directiile, cupa se inchide si deschide iar luminile se pot aprinde sau stinge. Vagoanele din imagine sunt Fleischmann (cred) si sunt dim metal.









Adrian
 
dadrian a spus:
Macaraua se poate misca pe toate directiile, cupa se inchide si deschide iar luminile se pot aprinde sau stinge.

Adica vrei sa spui ca este functionala si o comanzi din statie?

Ca am si eu o macara la care se deschide si se inchide cupa automatizat daca trag cu mana de ele :D
 
@LDH
Functioneste foarte simplu, are trei motoare, un electromagnet si un decodor. Odata setata adresa, poti actiona orcare din motoare independent. Daca esti suficient de dibaci le poti actiona pe toate trei simultan. Electromagnetul este pentru cupa (se poate observa firul incolacit in jurul cablului de ridicare). In cazul in care este actionat mai mult de 20 secunde, luminile incep sa pilpiie.

In ceea ce priveste catalogul, este mai greu pentru ca nu il am. A fost editat numai in limba lui Goethe, limba pe care nu o cunosc, si ca atare nu m-am agitat. Poti insa sa reduci schemele la o scara mai mica folosind Wintrack. Eu am incercat si functioneaza, importante sunt ideiile.

Adrian
 
Nu ma refeream la modul de punere in functiune ci la realitatea miscarilor.

Am avut ocazia sa vad pe viu cum functioneaza macaraua de la ROCO, intr-un film cum functioneaza macaraua de la MARKLIN, pe viu cum functioneaza un telescaun, o telecabina si o moara actionata de apa.

Dintre toate singura "jucarie" care functiona foarte aproape de realitate a fost o pista de karting la scara 1:87 a lui Radu Sofran :D

Celelalte balanganeau atat de tare incat trebuia filmat cu multe imagini pe secunda si dat filmul la viteza normala ca sa para normal ca sa nu mai zic ca pisica (carligul) atarna de un singur cablu.
 
Normal ca se balagane cirligul! Este suspendat doar intr-un fir, iar cupa nu are mai mult de 5g. Cind se inchide sau deschide are o miscare absolut ciudata. Pina la urma este doar o jucarie! Daca ar fi sa-i faci o pisica adevarata, cupa din metal, etc., ma intreb cine ar mai da banii pe ele. Si as nu sunt ieftine.
Adrian
 
Stiu ca nu sunt ieftine si tocmai de aceea sunt putin deranjat de atitudinea producatorilor.
Cu modelul nu am nimic. Arata foarte bine. Am si eu unul nefunctional. Parca am mai spus asta.

Iti dai seama ce ar insemna sa aiba un mecanism separat pentru deschiderea cupei? Este clar ca nu poti monta un motor acolo, atunci ar trebui un cablu separat care sa se miste sincronizat cu calul de urcare/coborire, scripeti pentru inchiderea/deschiderea cupei, etc. Nici macar nu vreau sa ma gindesc. Ar fi o idee de transformare, dar cred ca este prea mult pentru mine. Daca ai rabdare, dau eu berile.
Adrian