PLanuri LDH

NapierDeltic

Active Member
Trenulist
18 Dec 2007
141
0
Deva, Hunedoara
Salut sogard_2003!

Pe Train-sim se gasesc unele date si imagini in extenso despre LDH 125; ca si despre alte modele:

http://train-sim.ro/forum/viewtopic.php?t=1048&sid=da6c35feeb83902fbe576681be57667d

Enjoy! :D

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
@ NapierDeltic multumesc pentru link,l-am descoperit si eu ,in timp ce scotoceam pe google,dar unele poze sunt de calitate medie,totusi nu sunt de ocolit .

Intre timp am avut surpriza sa apara si bandajele rotilor.cu aceasta ocazie pot spune ca am inceput strangearea de piese pentru executia LDH-ului.

urmeaza sa execut din materiale plastice roata cu spite ce v-a fi introdusa prin presare in interiorul bandajului..o sa urmeze roata dintata pentru transmisie si binenteles axul inpreuna cu rulmentii sau bucsele alunecatoare(deocamdata nu am hotarat pe ce se vor sprijini axele rotilor)

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Intre timp au aparut si lagarele de alunecare pe care se vor sprijini osiile ,de asemenea si intreaga greutate a locomotivei. Dimensiuni 3mm diametrul interior, 10mm diametrul exterior , 4mm latime. (china)

fiind in pana de idei si de resurse fac apel catre voi: Doresc sa stiu din ce materiale imi recomandati sa fac roata spitata ,iar daca veti sugera ceva metalic as vrea sa stiu cum sa fac izolatia dintre ax si roata. Ce material sa folosesc pentru axul osiei?

alin

Well-Known Member
Trenulist
19 Aug 2007
392
0
Cluj-Napoca
Sa faci roti cu spite si asta in afara unui super atelier ii o sarcina grea.De cand bantui eu pe forumurile de specialitate pot sa spun ca doar pe cele "din afara" am vazut asemena performante.Imposibil nu e nimic.Depinde in primul rand de banii pe care esti dispui sa ii dai pt asemenea sarcina.Costurile, oricum s-ar pune problema sint foarte mari, mai ales daca vorbim de metal.
Ti-as sugera sa renunti la metal.O solutie mai la indemana si probabil cu costuri mult mai mici ar fi sa le faci din plexit, prelucrat cu laser 3D -vezi topicul lui Radu.Trebuie facute din mai multe straturi, intrucat respectiva scula nu poate prelucra grosimi mai mari de 5 mm, din cate am inteles eu.Dupa care trebuie lipite cu un adeziv si aplicat bandajul pe care il ai deja.Dupa care sigur mai trebuiesc prelucrate prin aschiere la strung, intrucat vor avea bataie.Cel mai corect este sa faci un bandaj mai mare si dupa montajul lui pe roata sa se prelucreze la cota finala.Axul e chiar simplu si ieftin de facut ,ai nevoie de un strungar priceput.Se poate face din alama , bronz, duraluminiu.

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Am revenit si pe la LDH-ul in constructie...azi am taiat pe laser o roata spitata pentru teste.pot sa zic ca sunt multumit de ceea ce a iesit,insa voi mai face retusari :ingrosari de spite si schimbarea materialului cu unul mai gros.

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
nu se poate taia in acelasi material din care ai facut bandajele?
astfel poti taia intai si apoi strunji,obtii o roata completa evitand problemele ce pot
apare la imbinarea bandaj-spite.
arata bine ce faci acolo....astept amanunte :p

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Din pacate nu pot executa si spitele din acelasi metal fiindca ar costa deosebit de mult (35 Ron pe roata) si in plus nu prea gasesc o metoda mai buna de a evita scutcircuitul intre osii.Ceea ce nu reusesc si ma deranjeaza foarte mult este profilul sectiunii in spite ,acea usoara ingrosare spre interior. La aceasta problema insa rezolvarea se gaseste in alama aia scumpa....
un film cu dracia care a taiat roata spitata.

alin

Well-Known Member
Trenulist
19 Aug 2007
392
0
Cluj-Napoca
Nu am vazut postul in care ai prezentat testul de taiere a rotii si chiar imi statea pe limba sa te intreb daca ai mai facut ceva.Arata bine ce se vede acolo.Laserul asta " stie" doar sa taie complet o piesa de plexit?Daca poate sa prelucreze pe o anumita adancime, insemna ca poti sa faci si profilul specific al spitei, ca in realitate.Oricum, strasnica scula.
Cat despre izolarea unei potentiale roti de metal nu ar fi nici o problema.Rotile se pot prevede cu o bucsa de material izolant gen teflon, PVC, ...plexit...strungarul care iti executa osiile si rectificarea bandajului poate realiza fara probleme si acea mica bucsa.
Daca mergi pe varianta de interior(spite) de plexit, iti sugerez ca osia sa aiba o "ciuperca" inspre interiorul spitelor.Adica sa nu fie un simplu ax , ci sa prezinte o zona plata de 10 mm diametru (luat dupa cotele tale, din sectiunea transversala a rotii).Partea de plexit se va aseza mai bine si va avea suprafata mai mare de lipire.

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
Cautand documentatie pentru boghiele de vagoane si cele de loko diesel electrica, am facut rost de desenele de ansamblu ale loko LDH, complete, format A0 extins, precum si desenele de ansamblu ale boghiului.
Sunt realizate pe hartie de tip ozalid, imbatranita de vreme, asa ca va dura ceva pana sa le pot aduce la o forma utilizabila. Ori voi proceda la scanarea si curatarea digitala pe bucati, ori pur si simplu la redesenare.

De asemenea am avut ocazia sa vad si documentatia unui automotor electric romanesc, experimental cu doua vagoane. Este un vehicul interesant, care a si rulat experimental pe la noi.
- formula osiilor BoBo - BoBo - BoBo - BoBo
- lungimea peste tampoane 98000 mm

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
@stageexp astept cu mare interes planurile ,sunt foarte nedumerit in privinta sasiului locomotivei ,deci am rabdarica multa. :D
pana atunci am rezolvat cum am putut prin fel de fel de aproximari la scara 1:32 planul boghiului .

planul nu este finalizat deoarece am doar cateva schite si duc lipsa mare de poze reale si cote.deci ca o aproximare desenul este 1:32.sa speram ca pe viitor voi reusi sa mai fac rost de detalii si o sa fac o constructie cat mai reala.

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
Se rezolva,
trebuie sa gasesc o modalitate tehnica adecvata.
Sunt dimensiuni mari ale colii, din pacate culoarea hartiei si starea de degradare cred ca face imposibila trecerea printr-un ploter, deoarece exista asa ceva destul de aproape de mine.
Deoarece am mai multe desene de ansamblu voi incerca aceasta metoda cu unul mai putin uzat.

Deoarece banuiesc ca ai mare nevoie de aceste planuri (ca si eu caut in draci pentru DA si pozez tot ce prind :D ), pentru formatul mai deteriorat o sa incerc o solutie "canibala", pentru a castiga timp: scanarea a cate formate A3 este nevoie.
Daca te poti descurca cu astfel de bucati din desen, pentru a le pute cap la cap este ok, daca nu da-mi de stire si caut o alta metoda.

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
Salut sogard_2003,
sunt in plin proces de scanare a documentatie pentru masinarii, printre care si pentru LDH ajungand la cateva sute de buc. Asa ca s-au ivit doua probleme punctuale:

1. sa-mi dai se stire pentru care din ele ai nevoie de schite, avand la dispozitie din ce am gasit pana acum LDH pentru ecartament normal, LDH pentru 760 mm, Locomotiva diesel hidraulica de 2400 CP (6 osii), si o structura asemanatoare adica o loko diesel electrica din ce mi-am dat eu seama de vreo 1500 CP ce se aseamana constructiv cu seriile de LDH, de asemenea iti trimit documentatia asa cum apare ea (culoarea de fundal data de hartia mai inchisa la culoare sau sa o prelucrez, lucru care va dura pentru ca se face manual, pentru a obtine fundalul alb);
2. o sa te rog sa-mi trimiti (eventual pe PM) o adresa la care sa-ti expediez un CD cu scanurile, pentru ca datorita dimensiunii nu am alta posibilitate de transfer (ar mai ramane trimiterea fisierelor prin dcc, dupa ce am terminat scanarea lor) dar nu stiu ce viteza ai tu la net, oricum se poate incerca

numai bine

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Au aparut azi carcase pentru rulmenti ,asa cum se vad in poze,ele urmand sa primeasca pe alaturi mai multe corpuri ce vor face parte din sistemul de ghidaj ar osiei pe verticala sau amortizor? nu sunt sigur.

editare mai tarzie
asta ar fi "chestia" la care m-am referit ceea ce nu stiu ce este...ghidaj sau amotizor? e fix sau mobil?parerea mea este ca osia cu carcasa lagarelor gliseaza pe verticala .La sasiul boghiului de la 060DA se observa o parte lucioasa (vezi poza 2)

daca exista probleme legate de postarea acestor doua poze le voi sterge.ele cunt luate de pe site-ul caromet.
Stage eu vreau sa construiesc modelul pe ecartament normal din seria 80-82-84 nu sunt inca sigur care v-a fi modelul dar in principiu ceva foarte asemanator cu LDH 125. NU stiu cum sa procedam la transferul fisierelor,daca vrei sa le trimiti prin posta nu e nici un fel de problema.trebuie doar sa imi confirmi cum vrei sa le trimiti.

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
ok,
cand termin de scanat fisierele ne decidem la modalitatea de transfer a datelor

numai bine

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Sunt foarte nedumerit si vreau foarte mult sa stiu mai multe detalii despre locomotivele din cele doua poze http://cfr.stfp.net/Pic/00/LDH80-000DAO_SO:1.jpg http://cfr.stfp.net/Pic/00/LDH80-026DfO_:1.jpg .Imi place la nebunie cum arata modelul caroseriei dar vreau sa stiu daca sasiul si cele doua boghiuri cunt aceleasi cu cele de LDH125.Daca da ar fi bine pentru ca schimb macazul in proiect pe aceasta schema constructiva.Cine are poze il rog sa le posteze sau macar sa ma ajute cu informatii.
Multumesc.

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Acier bun venit pe forum.Multumiri pentru poza.Exista cumva si o varianta mai mare? Ai cumva acces la planurile sasiului? Sau poate poze cu sasiul demontat....