PLanuri LDH

sogard_2003

Well-Known Member
19 Ian 2016
3.607
0
Bucuresti
Ma gandeam la seria 82, 84 dar parca ar merge si un model mai vechi ,ma intereseaza cotele cu aproxiamtie ,poate reusesc sa fac si eu una (evident ca nu foarte bine detaliata) , am niste tabla de cupru care zace pe aici...si timp liber...

sogard_2003

Well-Known Member
19 Ian 2016
3.607
0
Bucuresti
multumesc mult de tot...sa speram ca o sa reusesc sa fac ceva...deocamdata ma gandesc la ce scara sa o fac...mama ei de H0 ..ca tare faina mai e :D

sogard_2003

Well-Known Member
19 Ian 2016
3.607
0
Bucuresti
da, sunt in dispute cu mine :D :D :D sa vedem cum o sa iasa detaliile la 1:87 oricum mai bune decat pe 1:160 ..deocamdata nu am decat tabla de Cu 0,3mm si textolit dublu placat pe care o sa le desenez manual si pe urma le trimit pun la corodat...trebuie roti de transmisie...trebuie osii...trebuie si un motor... leduri...si cate si mai cate...trebuie facute niste teste cu cositorirea tablei raspective...trebuie sa fac rost si de un aparat foto...doamne cate trebuie.

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
1
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
sogard_2003 a spus:
da, sunt in dispute cu mine :D :D :D sa vedem cum o sa iasa detaliile la 1:87 oricum mai bune decat pe 1:160 ..deocamdata nu am decat tabla de Cu 0,3mm si textolit dublu placat pe care o sa le desenez manual si pe urma le trimit pun la corodat...trebuie roti de transmisie...trebuie osii...trebuie si un motor... leduri...si cate si mai cate...trebuie facute niste teste cu cositorirea tablei raspective...trebuie sa fac rost si de un aparat foto...doamne cate trebuie.
Nu boghiurile si rotile sunt problema.

Masori, aduci la scara si vezi daca se potriveste ceva din ce ofera producatorii.

Sasiul si caroseria sunt marea provocare

sogard_2003

Well-Known Member
19 Ian 2016
3.607
0
Bucuresti
pentru osii nu stiu ce sa zic ... intradevar caroseria ar fi o problema,tocmai pentru a nu complica lucrurile vreau doar cotele aproximative ale locomotivei,iar caroseria sa fie din seria 82.84 ca e mai colturoasa si mai patrata (urata ce-i drept) dar e mai usor de realizat . pentru sasiu vreau sa folosesc textolit,sa il decupez cumva...nu stiu insa daca sa incep prin constructia sasiului pentru ca osiile nu le am si nici de unde sa le procur nu stiu,cred ca sasiul ar fi dependent de osii adica de montarea osiilor...

LDH

Well-Known Member
3 Sep 2016
6.938
1
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/

sogard_2003

Well-Known Member
19 Ian 2016
3.607
0
Bucuresti
Doamne ajuta,sa speram ca fac ceva:D iti multumes pentru ajutor LDH si ii multumesc de asemenea si lui Robert pentru amabilitate.

Horia_Radulescu

Moderator
Membru personal
14 Feb 2008
5.335
1
Mulhouse, Alsacia
nene Dorel, nu ar putea constitui o BR290 (V90), o V100 (BR211/212) sau vreo kreeatie de la MaK (G1200, G1206, G1600) o baza de plecare?

as fi foarte interesat de acele scheme, insa scanate... ca sa le putem scala ca lumea! :D

sogard_2003

Well-Known Member
19 Ian 2016
3.607
0
Bucuresti
uite ca am bagat tabla la corodat...ce a iesit nu vreti sa stiti..dar totusi o sa pun si cateva poze..de dragul nereusitei.partea lucioasa de culoare rosu spre maron reprezinta lac de uncghii,desenele au fost facute manual...probabil ca precizia e mai mare daca foloseasc metoda foto...
Ar fi trebuit sa iasa niste laterale de osii...de la teorie pana la practica...
You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum
You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

stageexp

Well-Known Member
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
Pentru sogard_2003
obtii precizie suficienta pentru ce ai tu nevoie si daca folosesti metoda traditionala a desenarii cu mana, prin utilizarea unei rigle si ca substanta izolatoare a unui marker permanent. Daca pentru corodare folosesti clorura ferica si nu acid azotic, unul sau doua straturi de marker permanent sunt suficiente pentru a trasa orice pe cablaj. Se poate folosi si metoda foto cu spray sensibil la UV, dar reprezinta un cost prea mare in aceasta situatie. Eventual daca doresti sa realizezi piese mult mai mici, cu contururi complicate, pentru care se printeaza desenul pe o folie transparenta si se practica expunerea UV.