Tipuri de sine si macaze HO---1,87..........

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut!
Va cer si eu o parere inainte de a achizitiona un set de linii cu terasament. In finala au ajuns Roco si Marklin/Trix (curent continuu). Roco sunt mai ieftine si se gasesc frecvent, am vazut si in functiune pe la prieteni, Marklin/Trix sunt mai scumpe un pic, dar aparent justificat, cel putin parghia de schimbare a macazului mi se pare mult mai realista. Alta chestiune de discutat ar fi rezistenta la oxidare, raportata intre cele doua sisteme.
 
Prin diferite schimburi (a se citi TROC), am ajuns in posesia unor sine HO-HOe Tillig Elite, a unui macaz HO-HOe Tillig Elite si a unui macaz HOe Tillig Elite.
Iar ca sa-l citez pe Florinn:
Deocamdata, eu personal am impartit sinele in elite ci celelalte

...si e foarte corect !!! 8)
Am analizat liniile si...am ajuns la aceasta concluzie !
Cat despre Peco(am deja 5 macaze Peco de tip electrofrog), eu am scos arculetul care le tine rigide , in felul Acesta le-am putut monta servomecanisme Conrad. La fel trebuie sa procedezi si daca vrei sa le pui servomecanisme Tillig.
Macazele Peco se pot folosi doar cu actionarile de la..Peco :lol: ,dar aceste actionari sunt maaari consumatoare de curent(intre 1 si 2 A,depinde de actionarea folosita).
Marius.
 
sesamcave a spus:
...
Macazele Peco se pot folosi doar cu actionarile de la..Peco :lol: ,dar aceste actionari sunt maaari consumatoare de curent(intre 1 si 2 A,depinde de actionarea folosita).
...

In schimb, dintre macazele care au actionarile montate sub blat (ascunse) cred ca au cel mai simplu si usor mod de instalare.

Oricum, degeaba facem reclama acestora, atata vreme cat omul vrea macaze cu actionari care se pot instala si pe un circuit temporar, montat pe covor.
 
nu cred ca se face reclama ..ci fiecare sustine punctul lui de vedere
de ex un minus (ce am uitat sa-l mentionez in paginile anterioare) pt tillig elite este si faptul ca sar(ies) foarte usor de pe traversele deja cimentate in terasament :-x

dar daca maine as cumpara linii pt o noua diorama tot tillig elite as cumpara

partea buna la acest topic e ca sunt tot mai multi care icep sa-si faca un circuit fie el de covor sau perete .Si acesta e un inceput

pe vremuri cand eram fan linii piko pe covor aveam macazele si gara pe o placa cu legaturi la ceva intrerupatoare si construiam de ficare data doar circuitul nu si macazele din gara ..evident tot din lipsa de spatiu ..iar cand le stranfgeam placa cu gara (minidiorama ) dormea pe un dulap acoperita de o punga
 
Buna ziua
Stie cineva dimensiunea lanternelor de la macaze, original (1:1) sau H0? Nu am posibilitatea sa masor unul original, si in Instr. de semnalizare nu le-am gasit. Multumesc anticipat
 
Tillig, fara N, ca daca traducem in moldovineasca ajunjem la cunilingus :D
 
Fac un mic update la articol, pun aici ce am scris si in alta parte, ca sa "tinem aproape" ( dupa o vorba celebra :D ):


A-- Sinele si macazurile Mehano

La noi au existat (si inca exista pe site-urile de anunturi ) multe asemenea repere.

NU le recomand DELOC !!!

De ce ? .... PAI SIMPLU:
----eu spun ca NU sunt fabricate de Mehano, ci de Feller Garnet , aceeasi tipi care fabricau si pentru Lima macazuri / sine.
---tipii au si magazin pe Ebay, dar NU va recomand din considerentul de mai jos...
----sunt facute din otel, cu un pic de tratament ( acel luciu ce il vedeti initial), tratament ce dispare doar dupa cateva rulari si atunci sina/ macazul incepe sa se innegreasca iremediabil...de aici un contact electric foarte prost.
Ca sa nu mai spun ca sunt exact ca un magnet pentru praf si mizerie....atrag tot.

Oricum, firma azi nu mai produce , asa ca oricum este o "mana moarta ".....

Din cauza aceasta, va pot strica si osiile materialului rulant cu depunerile acelea de mizerie/ praf.

Veti mai intalni aceste sine si sub brandul Piko.

La inceputul anilor 2000, Piko a vrut sa revina pe piata de material rulant inclusiv cu sine si macazuri si au inceput sa puna in cutii sine / macazuri din otel tratat Feller Garnet, dar sub brandul Piko.....a fost un mare RATEU !!!
Abia apoi au inceput proiectul mult mai bun numit Piko A-Gleis....

Oricum, exista macazuri Mehano la care actionarea electrica / manuala NU duce pana la capat acele macazului, raman intepenite undeva pe drum....asa ca :evil: ...ca sa nu mai spun ca sunt vagoane / locomotive ce "agata" in sistemul de prindere al acelor de macaz ( acei bumbi de metal )

La fel, feriti-va de sine / macazuri LIMA...sunt aceeasi "mancare " cu cele de la Mehano.....aceeasi "calitate " buna :D
============================================

1---sinele Fleischmann "(fara terasament - cea galbena)"
----asa cum le denumesti tu, se numesc Flesichmann ModellGleis, si culoarea galbena vine de la materialul din care sunt confectionate, adica alama sau brass in engleza.

Inaltime profil sina= 2.5 mm.

Macazurile sunt foarte sigure in exploatare, dar sunt de tip "insulfrog".
Mai exista tot in gama asta si niste macazuri cu inima miscatoare ( si electrofrog ), dar preturile la ele ajung sus.....vezi in articolul meu de mai sus ca am vorbit si de una si de alta....

Aceasta gama de sine Fleischmann NU se mai afla de ceva ani in fabricatie, singura sursa de aprovizonare ar fi Ebay sau site-urile de vanzari din RO.

Ele ar fi ok, daca nu ar fi impedimentul mentionat mai sus.

============================

2-- Piko A-gleis
----inaltime profil sina de 2.5 mm.

Sine in regula, nu sunt nickel-silver, ci doar acoperite, dar sunt in regula.
Gama bogata, poti face multe geometrii si sunt relativ stabile in exploatare.

Preturile au crescut mult de la aparitia lor, acum pretul la un macaz Piko este cam ca la unul Tillig Elitegleis sau mai sus decat chiar si Peco si...nu prea mai renteaza....:D
Partea buna este ca in RO gasesti distribuitor autorizat ( daca le vrei de noi ) ori pe site-urile de anunturi ( au o oferta bogata la second hand )
========================================

3-- Tillig standard
----inaltime sina 2.5 mm, nickel -silver
Nu le-as recomanda, deoarece sistemul de parghii folosite la macazuri nu sunt foarte bine realizate.
La fel, si acele macazurilor nu prea fac contact tot din cauza asta.
Sa cumperi macazul si apoi sa incepi sa-l imbunatatesti...nu iti recomand !!
...si preturile nu sunt chiar jos....
========================================

4--Fleischmann Profigleis
---inaltime sina 2.5 mm, nickel silver.
Au si terasament.

Sunt sine fff bune, se gasesc si in productia actuala, sunt de incredere, nu te lasa la greu, sunt realizate solid, cu simt de raspundere.

Poti face multe geometrii, gama este bogata.
Gasesti si aici acele macazuri cu inima miscatoare ( si electrofrog )

Minusuri:
---pretul cam mare pentru elemente...
---un pic mai zgomotoase de la terasamentul de plastic
==============================================

5---Roco GEOline
Inaltime sina 2.1 mm, nickel silver.
Au si terasament.
Gama este bogata, in productia actuala, cu multe geometrii.
Terasamentul arata prea artificial, a plastic.

Vestea buna este ca macazurile , intersectiile Roco Geoline au deja inima polarizata din fabrica, astfel vei putea rula la viteza mica orice locomotiva pe 2 osii.... "!!!!

Am observat ca in timp, sinele au tendinta sa se ingalbeneasca.....de unde si un contact mai prost.

Se gasesc peste tot in RO, mai ales pe site-urile de vanzari SH, preturile sunt chiar ok la SH.
Ca si noi, preturile sunt comparabile cu Fleischmann, Piko.
=========================================

5 BIS-- Roco cu gama Rocoline ( multumesc @ cosmin78 ! )

Este gama lui Roco pentru machete, pe vremuri, inainte de Geoline cu terasament de plastic tare, Rocoline erau facute si cu terasament din cauciuc moale si intr-o diversitate MUULT mai mare decat ce se gaseste azi la Geoline....ca sa nu spun ca si cu raze mult mai reale !!!!

Exista si astazi aceasta gama Rocoline, dar fara terasament, inaltime sina 2.1 mm, nickel -silver ( mereu le-au facut asa ).

Sunt foarte bune, inca au diversitate mare la macazuri , chiar macazuri si intersectii macazate mult mai reale decat ce se gaseste la Piko , Fleischmann, Roco Geoline.

Preturile sunt cel putin egale cu Tillig si net peste Peco, calitatea este ok.
Le recomand pentru macheta, macazurile stiu ca au posibilitatea de a fi polarizate.

Macazurile au inima insulfrog, dar se preteaza foarte bine si la...shunting !!!
===========================================

5 BIS A--- ROCO au mai avut, inainte de gama Rocoline , o gama completa de sine + macazuri, fara terasament, cu sina profil 2.5 mm inaltime, nickel silver, , dar cu elementele de prindere la macaziuri si intersectii macazate facute prin "bumbi " de metal....
La fel, actionarile macazurilor erau un pic supradimensionate si pe electromagnet ...si se puteau monta doar la suprafata.

Cam dupa acest proiect s-au inspirat si cei de la Mehano / Lima.

============================================

6--- Peco

Aici ei au 2 game la macazuri : una cu inimi electrofrog ( ce pot fi polarizate ) si insulfrog ( nu pot fi polarizate ).

Cele de tip insulfrog sunt gata de joaca imediat ( sunt la fel ca PIKO, Fleischmann ModellGleis , Tillig Standard ).

La sine, au mai multe game:
---inaltime sina de 2.5 mm, 2.1 mm, ori 1.9 mm.
Toate sunt din nickel silver.
Si la Peco avem distribuitor autorizat pe RO ( chiar 2 companii )....

Produsele Peco sunt foarte bine facute, firma are traditie in asa ceva, NU am ce cusur sa gasesc.

Pretul este iar fff accesibil, unele macazuri au preturi sub Piko A-Gleis, Roco, Fleischmann etc )

Ti le recomand cu placere !!!!!
Le recomand mai ales celor care doresc sa-si faca o macheta !
==============================================

7---Tillig Elite

....l-am pastrat la urma.
Sine cu inaltimea de 2.07 mm, cu sine brunate din fabrica, nickel silver.

Sunt considerate a fi printre cele mai bune de pe piata ( la paritate cu cei de la Peco ).

Gama este fff bogata, dar preturile si ele sunt mai mari...dar merita !!!!

Si aici exista distribuitor in RO.

Le recomand mai ales celor care doresc sa-si faca o macheta !



Pana ala urma, sfatul meu ar fi asa:
---foloseste doar O SINGURA gama de sine a unui producator
---de preferat sa iei sine care se gasesc in productia ACTUALA ( adica Roco Geoline, Fleischmann ProfiGleis, Piko A -gleis , Tillig , Peco ....insiruirea este facuta nu neaparat ca o preferinta de-a mea.....

---si cel mai IMPORTANT: daca nu faci o macheta, ia sine care au terasament.

Marius.
 
Salut,o intrebare as avea si eu referitor la tipul de sine si macazuri:
De sarbatorile de iarna,posibil sa mai fie si acum,au aparut sine curbe-drepte si macazuri manuale de la Mehano,sunt de recomandat sau nu?
Multumesc
 
@ Pantiru,
Gata, am scris in articol si despre Mehano ( nici nu ii luam in considerare, asa NU sunt de bune )...

...si tot in articol, la punctul 5BIS A, am mai scris de inca o gama de sine / macazuri de la Roco, gama pre-RocoLine.( inca mai exista pe piata SH, sa stie omul ce cumpara ).

Marius.
 
Salutare, din graba,neatentie si nerabdare sa ma apuc si eu de o macheta am apucat de acum cumparat o gramada de sine PIKO G940, sina flexibila la 940mm lungime bucata. am luat 8 bucati. e si foarte ieftina fata de celelate.
Macheta mea (ca diorama nu stiu daca se va putea numi) nu va fi cu bucle, ci doar un tronson de vreo 6 metri pe care vor circula 2 garnituri in mod du-te vino. la unul din capetele tronsonului vor fi 4 linii care undeva pe la jumatate (cam dupa 2,5m) se vor strange in 4-2, cu un DKW si un K15 ,apoi o incrucisare K30.
In total vor fi un macaz Dreapta WR, unul Stinga WL, un DKW, o incrucisare K 15 si una K30. M-am gandit evident sa raman pe PIKO, dar sper ca sunt bune? Din ce vad pe http://www.trennet.ro/category.php?cat=5&page=1 macazele nu au actionare electrica. cum as putea rezolva problema asta? Imimaiputeti recomanda un alt magazin pentru a-mi cumparat aceste macaze si intersectii? Va multumes si va rog sa ma ajutati cu sfaturi,am asteptat peste 30 de ani sa mapot apuca de asa ceva...
 
Salut "basil",
....si bine ai revenit printre noi, trenulistii 8) .

Magazinul Trennet e importator oficial Piko pe Romania....in mod normal poti vorbi cu dl. Doru MIU si...vezi ce rezolvi 8).
Alte magazine de trenuri:
www.jucarii.com.ro
www.trains-addicted.ro
www.hgd.ro
www.trenuleteelectrice.ro

Sinele PIko sunt ok, atat timp cat nu le vei sterge cu ceva abraziv .
Actionarile electrice PIKo sunt destul de scumpe ( exact ca si actionarle de la Roco ori Fleischmann ), dar poti incerca sa actionezi macazurile pe baza servo-urilor....ai iesi mai ieftin si sunt si mai fiabile .

O alternativa foarte buna la PIKO ( atat ca pret cat si ca si calitate ) ar fi fost sinele si macazurile de la PECO ( unde importatori mai cunoscuti sunt www.trains-addicted.ro )
....iar actionarile PECO ale macazurilor chiar nu costa asa de mult ca cele de la PIko.

Marius.